1 Mart'ta yapılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısında alınan kararlarla vaka sayıları aşı yapılan kişi sayısı ve hastanelerin doluluk oranlarına göre her ilde farklı tedbirler hayata geçirilecek.

Liseler için tüm illerde yüz yüze yazılı sınavlar yapılacak.

Türkiye genelindeki tüm okul öncesi eğitim kurumlarında,ilkokullarda, 8. ve 12. sınıflarda eğitim-öğretime açılacaktır. 

Düşük ve orta riskteki illerde tüm sınıflar yüz yüze eğitime başlanacak.. Yüksek ve çok yüksek riskli illerde ara sınıflar uzaktan eğitim ile devam edilecek.

Erdoğan'ın açıklamasında, okulların haftada kaç gün açılacağı belirtilmemiştir. Bu konudaki açıklamanın Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılması bekleniyor.

Mavi: Düşük risk
Sarı: Orta risk
Turuncu:  Yüksek riskli
Kırmızı:  Çok yüksek riskli

DÜŞÜK RİSKLİ İLLER (MAVİ)

Uşak, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Hakkari, Siirt, Batman, Diyarbakır, Bitlis, Van, Bingöl, Muş, Ağrı, Iğdır...

ORTA RİSKLİ İLLER (SARI)

Bursa, Manisa, Aydın, Denizli, Isparta, Afyonkarahisar, Eskişehir, Bursa, Ankara, Çankırı, Karabük, Bartın, Kastamonu, Çorum, Yozgat, Kırşehir, Nevşehir, Adana, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş, Malatya, Sivas, Elazığ, Tunceli, Erzincan, Bayburt, Erzurum, Kars...

YÜKSEK RİSKLİ İLLER (TURUNCU)

İstanbul, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, İzmir, Muğla, Antalya, Bilecik, Kütahya, Düzce, Bolu, Zonguldak, Kırıkkale, Karaman, Mersin, Niğde, Kayseri, Kilis, Artvin, Ardahan.

ÇOK YÜKSEK RİSKLİ İLLER (KIRMIZI)

Edirne, Balıkesir, Burdur, Sakarya, Sinop, Samsun, Amasya, Tokat, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Konya, Aksaray, Osmaniye, Adıyaman.

Yapılan açıklamanın özeti:

*Bugün itibariyle yeni kontrollü normalleşme sürecini başlatıyoruz.
*Her 2 haftada bir normalleşme uygulaması güncellenecek. Valilikler ve Hıfzıssıhha Kurullarımız bu güncellemeleri kontrol edip karar verecektir.
*Vatandaşlarımız kurallara ne kadar uyarlarsa illerinin normalleşmesini o kadar sağlayacaklardır. Aksi bir durumda kısıtlamalar tekrar genişletebilir.
*"Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması yüksek ve çok yüksek riskli illerde bir müddet daha pazar günü devam edecek."
*"Yüksek ve çok yüksek riskli illerimizde genel uygulamanın dışında sadece liselerdeki yüz yüze sınavlar yapılacaktır."
*Ülkemizin tamamında süren akşam 21.00 ile sabah 05.00 arasındaki sokağa çıkma sınırlaması sürecek."
“Okullar Türkiye genelindeki tüm okul öncesi eğitim kurumlarında ilkokullarda 8. ve 12. sınıflarda eğitim ve öğretime açılacak. Düşük ve orta riskli illerde ilaveten ortaokullar ve liseler dahil diğer kademelerde eğitim öğretime başlanacak.”