Hükümet tarafından hazırlanan yüzde 2 üye barajı şartı TBMM Genel Kurulu'nda torba kanunla birlikte kabul edildi. Bu kanun teklifi kapsamında %2’den az üye sayısına sahip sendika üyelerine 2023 Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarında toplu sözleşme ikramiyesi ödenmeyecek.

TBMM’de görüşülen kanun teklifinin sendikalarla ilgili düzenlemesini içeren 11. Maddesi kabul edildi. Bu maddeye göre; %2’den az üye sayısına sahip sendika üyelerine Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarında toplu sözleşme ikramiyesi ödenmeyecek.

Bir çok sendika yetkilisi kararı ciddi eleştirirken, Memur-Sen Genel Sekreteri Semih Durmuş yasayla sendikal mücadelenin güç ve istikrar kazanacağını söyledi.

Ekonomiye ilişkin 'torba kanun' da yer alan kamu görevlileri sendikaları üyelerine destek onaylandı

Kanunla, Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonunun görev süresinin sona ermesinden sonra Komisyonun görevlerine ilişkin iş ve işlemlerin yürütülmesi konusunda görevli kurum ve kuruluşlar ile uygulamaya dair usul ve esasların belirlenmesine yönelik düzenleme yapılıyor.

Kamu görevlileri sendikalarına üye olup, aylık veya ücretinden üyelik ödentisi kesilen kamu görevlilerine ocak, nisan, temmuz ve ekim aylarında aylık veya ücretleriyle birlikte 750 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda toplu sözleşme desteği yapılacak.

Kurulu olduğu hizmet kolunda çalışan kamu görevlilerinin yüzde 2'sinden daha fazlasını üye kaydetmiş kamu görevlileri sendikalarına üye olan, aylık veya ücretinden üyelik ödentisi kesilen kamu görevlilerine ise ocak, nisan, temmuz ve ekim aylarında aylık veya ücretleriyle birlikte toplu sözleşme ile belirlenecek tutarda toplu sözleşme ikramiyesi ödenecek.

Kamu görevlilerine ödenecek toplu sözleşme ikramiyesi, Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2022 ve 2023 Yıllarını Kapsayan 6. Dönem Toplu Sözleşme'nin yürürlük süresince 2119 gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımı sonucu bulunacak tutarda ödenecek.

%2 Barajını geçen sendika üyeleri Ocak'ta 1000 TL civarı ikramiye alacaklar

Bu yasayla birlikte ilgili hizmet kolunda çalışan kamu görevlilerinin Mayıs 2022 tarihi itibariyle yüzde 2'sinden daha fazlasını üye kaydetmiş sendikalara üye olanların, Ocak ayında yaklaşık 1000 TL tutarındaki toplu sözleşme ikramiyesini almaya hak kazanacak.İmza altına alınan sözleşmenin 23.maddesi ile; bugüne kadar tüm sendika üyelerine 3 ayda bir ödenen 400 TL, “Toplu Sözleşme İkramiyesi” Temmuz 2022 itibariyle 706 TL çıkarılmıştı.

Sendikaların üye sayısının %2 den az yada çok olmasına göre toplu sözleşme ikramiye farklılık getiren kanun teklifi geçtiğimiz günlerde verilmişti. Bunu daha önce "Hangi Sendika Üyesi Öğretmen Daha Fazla İkramiye Alacak?" başlığı ile haber yapmıştık.

Kabul edilen 11.maddeye göre Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarında toplu sözleşme ikramiyesini sadece aşağaki 4 sendika üyesi öğretmenler alacak .

Üye sayısı %2 üzerinde olan sendikalar;

%34,899 > Eğitim Bir-Sen
%17,465 > Türk Eğitim-Sen
%5,850 > Eğitim-Sen
%4,120 > Eğitim-İş

Toplu sözleşme ikramiyesi ödenmeyecek eğitim sendikalarından bazıları:

Teç-Sen (Tüm Eğitim Çalışanları Sendika), Hürriyetçi Eğitim-Sen, Anadolu Eğitim Sendikası, Özgür Eğitim-Sen, Eğitim Hak-Sen, Eksen Eğitim-Sen (Eğitimci Kamu Çalışanları Sendikası), İdeal Eğitim-Sen, Eğitim Söz-Sen, Eğitimde Birlik-Sen, Eşit Haklar Sendikası

Sosyal Medyada %2 sınırına tepkiler 

İsmail Koncuk:Her çözümü söyledik ama Cumhur İttifakı bilerek, isteyerek, 4688 sayılı Kanuna, Danıştay kararına ve vicdana aykırı olan %2 sendikal barajı onayladı. Bu tavır yüzbinlerce memura “seninle kan davalıyım” benim için asıl olan, “yandaşımdır” demektir.

-Asgari ücretle eşitlenen hatta asgari ücretin de gerisinde kalan memur maaşlarına iyileştirme yapmak yerine uğraştıkları şeye bakın. Ayıptır.
%2'lik baraj uygulaması şantajdır.

-Arkadaşlar sendika %2 barajı için endişelenmeyin. 52 sendikadan en az kırkı mahkemeye vermek için tetikte bekliyor.%1 nasıl iptal oldu ise buda olur. Sendikal tercih hür iradedir.Dolaylı yoldan müdahalede amaçlansanda kimse hür irade karşında dayanamaz.

-Bugün %2 barajı yarın dayanışma aidatı adı altında yandaş sendikalar dışında sendika bırakmama çabaları çok açık. Biz eğitim kullanıcıları için mücadele eden sendikaları engelleme çalışmaları kabul edilemez.

-Hukukun üstünlüğü Anayasamız ulusal uluslararası sözleşmeler yok sayıldı.Kanun teklifi geldiği andan itibaren yanımızda olan sizleri biz unutmayacağız. Bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak bu kara günü hiç unutmayacağız  hak hukuk adaletten asla vazgeçmeyeceğiz.

-Sn.@mustafaelitas Sendika kollarında %2 barajını getirmek çalışanların hürriyetlerine  baskının tas kendisidir. Oysa ki hürriyet para ile satın alınamayacak kadar değerlidir.

-Yetkili olup ama etkisi olmayan sendikaların üye kaybını önlemek amacıyla yüzde 2 den az üyesi olan sendikalara üye olan öğretmenlerin sendika destek priminin 250 tl ye düşürülme kanun teklifi tam bir rezalettir

-Ne yaparsanız yapın sarı sendika ve ekürisi tes üye kaybetmeye devam edeceksiniz. Siyasetçi de sizi kurtaramayacak Mustafa Elitaş sendikaların oyununa gelme seçimde görüşürüz.

-Farklılıklar zenginliğimizdir diyen bir anlayıştan tek tip memur yaratmaya çalışan bir anlayışa nasıl gelindi Sn.@mustafaelitas Sendika kollarında %2 barajını getirmek bunun kanıtıdır.Oysa ki hürriyet para ile satın alınamayacak kadar değerlidir.

-üyelerine sendika ödeneği veriyorsunuz? Sendikaşmak önemli ise neden baraj koymaya çalışıyorsunuz?

-Seçime giden şu süreçte birilerinin isteğini yapacam diye kendi ayağınıza sıkıyorsunuz sayın @mustafaelitas size sadece %2 den fazla üyesi olan sendika üyeleri oy vermiyor.

-Kanun çıksa bile 2024’e kadar tüm sendika üyeleri ikramiye alacaklardır. O tarihe kadar zaten Anayasa Mahkemesi kanunu iptal eder. Öğretmeini savunmayıp açlık sınırına çeken etkisiz sendikaya yazıklar olsun!!!!

Memurlar.net'te habere yapılan yorumlardan bazıları

-Değil 750 TL 7500 TL fazla alsalar sizin gibi adaletsiz, haksızların yanında olmayacağım. Bu sendikalara üye tüm memur kardeşlerime sesleniyorum rica ediyorum herkes işe girdiği yılı baz alarak aldığı maaş ile kaç gr altın, kaç kg şeker, kaç kg yağ, kaç lt benzin vb. alabiliyorken şimdi son maaşı ile ne kadar alıyor. Biz bu paraları istemiyoruz gerçek enflasyon oranında zam alın sıkıyorsa yemez çünkü tarafsınız. Sendikacılık tarafsız olmalı masaya Kars tan Edirne den masaya yumruğunu vurdun mu Ankara da hissedilmeli... Bu yasaya olumlu oy kullananlar bilesinizki yaklaşık 400000 memurun eli yakanızda haklarımız haram olsun sizlere ahiret alacağımız olsun... Bu karar anayasa mahkemesinde tıpkı daha önce danıştayda %1 döndüğü gibi dönecektir.

-Böyle bir şarta evet demek küçük sendikalara hayat hakkı tanımamak çok acımasızca. Memur sen de zamanında küçük bir sendika idi. Yapmayın etmeyin az insaf

-Bu kadar hızlı çözülüyor demi herşey. 9 Yıldır sözleşmeli personeli uzattıkça uzattınız. Ama kendinize gelince anında o meclisten geçiyor neden se sendikaların sorunları anında çözülür millet vekili maaşı bir gecede çözülür vatandaşa memura gelince bitmez gelmez tükenmez

Semih Durmuş'tan 'yüzde 2 baraj şartı' açıklaması

Memur-Sen Genel Sekreteri ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, memur sendikalarına yüzde 2 üye barajını getiren kanun teklifinin TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmesinin ardından önemli açıklamalarda bulundu. Durmuş, yasayla sendikal mücadelenin güç ve istikrar kazanacağını söyledi.

Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, bu adımla sendikal mücadelenin önemli bir ivme yakalayacağını dile getirerek, "Sendikalılığı ve sendikal mücadeleyi daha güçlü hale getirmek amacıyla Hükümet tarafından hazırlanan yüzde 2 üye barajı şartı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Sendikal aidiyeti ve sendikal mücadeleyi güçlendirecek bu adımla yeni bir döneme giriyoruz. Sendikal mücadeleyi daha değerli hale getiren bu yasada emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz" dedi.

"Sendikal Mücadele İstikrarlı Bir Zemine Kavuşacak"

Durmuş, bu yasayla birlikte ilgili hizmet kolunda çalışan kamu görevlilerinin Mayıs 2022 tarihi itibariyle yüzde 2'sinden daha fazlasını üye kaydetmiş sendikalara üye olanların, Ocak ayında yaklaşık 1000 TL tutarındaki toplu sözleşme ikramiyesini almaya hak kazanacağını söyledi.

Bu adım ile sendikal mücadele alanının istikrara kavuşacağını ve sendikalara üye olanların daha çok kazanacağını kaydeden Durmuş, "Yasanın yürürlüğe girmesiyle sendikal rekabet artacak. Neticede sendikal yapılar ve sendikal mücadele istikrarlı bir zemine kavuşmuş olacak. Bu kanun ile sendikal hakların suistimal edilmesi engellenmiş olacak. Daha nitelikli bir sendikal kimlik ve mücadele zemini oluşmasına imkan sağlanacak" diye konuştu.