2023 yılında eğitim sendikalarından hangi sendika üyesi öğretmenlere daha fazla ve ne kadar toplu sözleşme ikramiyesi ödenecek? Kanun taslağı TBMM'de onaylanırsa sendika üyesi öğretmenlerin maaş farkları ne kadar olacak? haberimizde

Geçtiğimi günlerde, TBMM'ye sunulan kanun teklifine göre, üye sayısı fazla sendikaların üyelerinin diğerlerine göre 500 TL daha fazla toplu sözleşme desteği alacağı iddia edilmişti. Kanun teklifinin komisyonlara gönderildiği bilgisini aldık. Üye sayısında %2 sınırlaması ne kadar geliyor? 

Hangi Sendika Üyesi Öğretmenler Ne kadar İkramiye Alacaklar?

@sorogretmenim olarak yüzde otuz maaş zammı olarak hesapladığımızda Ocak-Nisan-Temmuz-Ekim aylarında toplu sözleşme desteği sendika üye sayısı %2 altında olan sendika üyelerine 325 lira olarak ödenecekken, sendika üye sayısı %2 üzerinde olan sendika üyelerine Ocak-Nisan-Temmuz-Ekim aylarında 918 TL toplu sözleşme ikramiyesi ödenecek. Aradaki fark 593 tl olacak.

Kamu görevlileri sendikalarının üye sayıları en son 2/07/2021 tarihli Resmi Gazetede yayımlanmıştı. Son veriler burada açıklandığı için @sorogretmenim olarak bizde bu verilere göre açıklama yapacağız.
Sendikaların sendikalaşma oranlarına baktığımızda;

Üye sayısı %2 üzerinde olan sendikalar;

%34,899 > Eğitim Bir-Sen
%17,465 > Türk Eğitim-Sen
%5,850 > Eğitim-Sen
%4,120 > Eğitim-İş

2 Temmuz 2021 tarihli Resmi Gazete verileri. Bu sendikalara üye olanlara Toplu Sözleşme İkramiyesi ödenecek. Bunların dışında kalan sendikalara üye olanlara ise toplu sözleşme desteği ödenecek. Toplu sözleşme desteği ve toplu sözleşme ikramiyesi arasında ciddi bir maddi fark oluşmaktadır. Bu fark maaş zam oranlarına göre de değişecektir.

Kaynak: Sor Öğretmenim