Eğitimci Salim ÜNSAL'ın bu konuda çözüm önerisi olan twitleri:

"Madem 12. sınıf 2. dönem müfredatı sınavdan çıkarıldı, mevzuatta geçici bir değişiklik yapılsın ve 12. sınıflar mezun edilsin, onlardan boşalan sınıflara afet bölgesinden gelecek öğrenciler yerleştirilsin, öğretmenlerimiz de nakil olan yeni öğrencilerimizin derslerine girsin.

Bu değişiklikle artı derslik ve artı öğretmen gereksinimi kalmadan 900 bin mağdur öğrenciye aktif alan açılır ve eğitimin rehabilite etme etkisi sağlanmış olur. Konteyner okulların hem kurulumu hem de yüzlerce artçı sarsıntının yaşanacağı bölgede olması bu travmayı uzatır.

Önceki yıllardan edindiğimiz deneyimler olağan zamanda dahi 12. sınıf öğrencilerinin zaten yoğun devamsızlık yaptıkları yönünde. Boş geçecek dersleri ve bom boş sınıfları daha ulvi bir amaçla kullanmış oluruz. Naçizane fikrim budur. Değerlendirilir ya da değerlendirilmez…

Bu arada özel okulların kapılarını bölge öğrencilerine açması takdire şayan bir durum ancak ne bu okulların kapasitesi ne mevcut okulların sahip olduğu insan kaynağı ne de açılacak ekstra %7 kontenjan oluşmuş yüksek sayıda mağduriyeti karşılamaya yetmeyecektir.

Böyle bir planlama yapılması halinde okulların rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmetlerinin koordinasyonunda uzmanlardan oluşacak gönüllü destek ekipleri (pedagog ve psikologlar) bu okullarda acilen ücretsiz psikolojik destek hizmetine başlamalıdırlar."

Umarız bu fikir yetkilierin dikkatini çeker yada benzer fikir üretebilirler.