Zeki Haber

Hitler’in Kullandığı Son Sığınak Bulundu.”İşte İçindekiler”

Hitler’in Kullandığı Son Sığınak Bulundu.”İşte İçindekiler”

Kentsel araştırmacı ve fotoğrafçı Marc Askat, kuzey Fransa’nın yoğun ağaçlık kırsalında dolaşmaya  fotoğraflar için yeni bir konu aramaya başladı. Ayağının tökezlediği şeyi araştırınca gerçek ortaya çıktı.

Burası Adolf Hitler’in son sığınaklarının yer aldığı ve Britanya işgalini planladığı yerdi.

Ürkütücü yer altı kalesi, insanlık tarihinin en yıkıcı savaşlarından birine sahne olmuştu ve dolayısıyla bir sürü hikayelerle doluydu.

Hitler’in yeraltı bunker yerini halktan gizli tutmanın çok iyi bir nedeni olduğu ortaya çıktı.

bunker-2.jpg

Sığınak ağaçlar tarafından kuşatılmış doğa tarafından ıslah edilmiş bodur bir beton bina.

bunker-3.jpg

Araştırmacı dışarıda muazzam bir yüzme havuzu bulmuştu. Araştırdı ve Alman vapurlarını yüzerken kamuflaj yapmak için bir zamanlar dev bir tentenin havuzun üzerine asıldığını öğrendi. Boş havuz şimdi yosun kaplıydı, ancak şimdi barışçıl Fransız kırsalındaki bu Nazi sığınağının büyüklüğü ürkütücü görünüyordu.

Askat, sığınağı bulduğu zaman içeri girmek zorundaydı ve bu hiç kolay olmadı. Çünkü burası davetsiz misafirleri dışarıda tutmak için tasarlandı.Sonunda, kentsel araştırmacı ve fotoğrafçı bir açılış bulmayı başardı.

bunker-4.jpg

İçinde çökmüş tavan, karanlık yankı bulan koridorlar ve yosun duvarlara damgalı askeri cümlelerle kaplı yerleri keşfetti. Sığınak tek başına korkutucu, fakat bir zamanlar dünyadaki en kötü adam tarafından yaşandığını bilerek karanlık yolculuğunu daha da şımartıyor. Fransa işgali sırasında Nazi terörü ve soykırımı ülkeye getirdi.

bunker-9.jpg

Bu oda özellikle ilginç görünüyor. Duvar boyunca tanklar var ve uzun yatay ilaç dolabına benzeyen bir şey var. Burada ne vardıda burada tutuldu? Tavanda daha fazla pas ve kalıp da görülebilir. Antisemitizm, Hitler iktidara geldiğinde meydana çıkan yeni bir kavram değildi ve Almanya’nın Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra karşı karşıya kaldığı ekonomik sorunlar ve toplumsal huzursuzluk nedeniyle Yahudileri günah keçisi olarak görmesi bu korkuyu besledi. Tarihçi ve bilim adamı Eberhard Jackel, Holokost’un Yaşayanlar için çok şok oldu.

bunker-5.jpg

bunker-7.jpg

bunker-8.jpg

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2014 - ... Zeki Haber - Tüm Hakları Saklıdır.