Konuyla ilgili basına yansıyan şu habere göre özetle: Sınavlarda iki doz aşı yaptıranlar ve sınavdan 48 saat önce yaptırdığı PCR testi negatif olan personel görevlendirilebilecek. Aşısız veya bir doz aşı yaptırmış ancak Kovid-19'a yakalanıp iyileşmiş olanlar, hastalık sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süre boyunca sınavda görev alabilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), "Kovid-19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Önlemler Rehberi" uyarınca, sınavlarda görev almak isteyen ve Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasında aşı ve test sonucu bilgilerini paylaşan personelden, iki doz aşı yaptıranlar ile sınav görevinden 48 saat önce PCR testi yaptırarak sonucu negatif olanların görevlendirilebileceğini bildirdi.

MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Sağlık Bakanlığı iş birliğinde hazırlanan 2021-2022 eğitim ve öğretim yılında okullarda alınması gereken tedbirlere ilişkin "Kovid-19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Önlemler Rehberi" il milli eğitim müdürlüklerine gönderildi.

MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından gönderilen resmi yazı

İlgi      : Millî Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı İş Birliği ile Hazırlanan Kovid-19 Salgınında 
             Okullarda Alınması Gereken Önlemler Rehberi.

19 Ağustos 2021 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı doğrultusunda 2021-2022 eğitim ve öğretim yılında Okullarda/Kurumlarda alınması gereken tedbirlere ilişkin olarak Bakanlığımız ve Sağlık Bakanlığı işbirliğinde “Covid-19 Salgınında Okullarda/Kurumlarda Alınması Gereken Önlemler Rehberi” hazırlanmıştır.
Söz konusu rehber doğrultusunda Genel Müdürlüğümüz koordinesinde yürütülen tüm sınavlarda görev almak isteyen ve Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasında aşı ve test sonucu bilgilerini paylaşan personelden;
- Tam doz aşı olanlar (2 doz aşı yaptıranlar),
- Sınav görevinden 48 saat önce PCR testi yaptırıp sonucu negatif olanlar,  
- Aşısız veya bir doz aşı yaptırmış ancak koronavirüs hastalığına yakalanıp iyileşmiş olanlar (bu durumda olanlar yalnızca koronavirüs hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süre boyunca görevlendirilebilecektir.) görev alabilecektir.
Ancak bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreyi tamamlayanların görev alabilmesi için tam doz aşılarını yaptırmaları veya sınav görevinden 48 saat önce PCR testi yaptırıp sonucunun negatif olması durumunda görev alabilecektir. Yukarıda yer alan hususlar dışında bulunan personelin görevlendirmesi yapılmayacaktır. 
Bu kapsamda Genel Müdürlüğümüzce yapılacak sınavlarda görev alabilecek tüm personele  konu hakkında Biriminizce/Valiliğinizce gerekli duyuruların yapılması hususunda gereğini arz/rica ederim.

Murat İLİKHAN
Bakan a.
 Genel Müdür V.

Rehbere göre, tüm sınavlarda, HES uygulamasında aşı ve test sonucu bilgilerini paylaşan personelden iki doz aşı yaptıranlar ile sınav görevinden 48 saat önce PCR testi yaptırarak sonucu negatif olanlar görevlendirilebilecek.

Aşısız veya bir doz aşı yaptırmış ancak Kovid-19'a yakalanıp iyileşmiş olanlar, hastalık sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süre boyunca sınavlarda görev yapabilecek.

Ancak bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreyi tamamlayanların görev alabilmesi için tam doz aşılarını yaptırmaları veya sınav görevinden 48 saat önce yaptırdığı PCR testinin negatif olması gerekecek.

Bu hususlar dışında bulunan personelin görevlendirmesi yapılmayacak.