Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan il içi tayinlerde emekli öğretmenlerin kadrolarının açık olması gerektiğini dile getirdi.

2023 yılı öğretmenlerin yer değiştirme takvimine göre, 13-17 Temmuz 2023 tarihleri arasında İl içi tayin isteyecek binlerce öğretmenin merakla beklediği il içi tayinle ilgili Talip Geylan'ın twitter'da yaptığı paylaşım:

"İl içi tayin başvuruları 13-17 Temmuz’da yapılacak.Emekli olacak öğretmenlerimiz ise Temmuz maaşını aldıktan sonra ilişik kesecekler.Emekli başvurusu yapanların bulundukları kadrolar il içi nakil başvurularına açılmalıdır.Aksi takdirde tayin istemek durumunda olan öğretmenlerimiz mağdur olacaktır. @tcmeb  bu hususta il milli eğitim müdürlüklerini uyararak uygulama birliğini sağlamalıdır. @Yusuf__Tekin"

Ayrıca Türk Eğitim-Sen web sitesinde şu habere yer verildi:

"Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, emekli başvurusu yapan öğretmenlerin bulundukları kadroların il içi nakil başvurusuna açılmasını isteyerek, akdi takdirde tayin istemek durumunda kalan öğretmenlerin mağdur olacağını bildirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu hususta il milli eğitim müdürlüklerini uyararak uygulama birliğini sağlaması gerektiğine de dikkat çeken Genel Başkan açıklamasında şunları söyledi.

İl içi tayin başvuruları 13-17 Temmuz’da yapılacak. Emekli olacak öğretmenlerimiz ise Temmuz maaşını aldıktan sonra ilişik kesecekler. Emekli başvurusu yapanların bulundukları kadrolar il içi nakil başvurularına açılmalıdır. Aksi takdirde tayin istemek durumunda olan öğretmenlerimiz mağdur olacaktır. Milli Eğitim Bakanlığı bu hususta il milli eğitim müdürlüklerini uyararak uygulama birliğini sağlamalıdır.”

Eğer Milli Eğitim Bakanlığı bu konuda bir adım atmazsa Temmuz'da emekli olacak öğretmenlerde boşalan kadrolar, muhtemelen il dışı atamalarla doldurulacaktır. Bu da il içinde puanı yüksek olup yer değiştirmek isteyen öğretmenlerin moralini altüst edecektir.

Umarız MEB bu konuda haklı talepleri kısa sürede dikkate alacaktır.

MEB'e CİMER aracılığıyla sorduk

13 Temmuz'da başlayacak öğretmen il içi tayinlerde, yaz dönemi emekli olacak öğretmenlerden kaynaklanacak boşluklara atama yapılacak mı?

MEB Öğretmen Atama Daire Başkanlığı'nın verdiği cevap:

"Başvurunuz incelenmiştir. Bakanlığımız eğitim kurumlarının öğretmen ihtiyacı, atama izni verilen pozisyon sınırlılığında Talim ve Terbiye Kurulunun 20/02/2014 tarih ve 9 sayılı kararı ile Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik, Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği, Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmelik ve 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararname çerçevesinde yapılan duyurular doğrultusunda müracaatları kabul edilen adaylar arasından ihtiyaç bulunan kadrolara atama yapılmak suretiyle karşılanmaktadır. Alınacak öğretmen sayısı, mezun oldukları yükseköğretim programı ve başvuru şartları konusunda basın yayın yoluyla ve Bakanlığımız www.meb.gov.tr ve http://personel.meb.gov.tr internet adreslerinden duyuru yapılmaktadır Öğretmen alımları ile ilgili yapılacak duyuruları takip etmeniz gerekmektedir. Bilgilerinizi rica ederiz."

Verilen cevabın soruyla pek bir bağını kuramadık ama:) Yine de zahmet edip cevap yazmışlar...