Milli Eğitim Müdürü Abdullah Kodek, şube, okul müdürleri ve öğretmenlerin katılımı ile ilk kez Çorum'da Psikolojik İlk Yardım ve Travma Önleme Birimi açıldı.

Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) tarafından desteklenen Psikolojik İlk Yardım ve Travma Önleme Birimi'nin açılışı Çorum Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü’nde gerçekleştirildi. Açılışa Milli Eğitim Müdürü Abdullah Kodek, şube, okul müdürleri ve öğretmenler katıldı.

PROJENİN AMACI

Rehberlik ve Araştırma Merkezi olarak DOKAP'ın 2022 yılı yatırım programına sunduğu ‘Psikolojik İlk Yardım ve Travma Önleme Birimi’ adlı sosyal projenin amacı, ilimizde çeşitli okullarda görev yapan tüm psikolojik danışmanlara ve kamu kurumlarındaki memur personele psikolojik ilk yardım ilişkileri ve kriz döneminde ilk destek vermek eğitimi verilmesi olarak açıklandı.

Ayrıca dezavantajlı gruplarla çalışan tüm sivil toplum kuruluşlarındaki personeli ve gönüllü çalışmacıları da eğitim verilecek. Hedef ise PİY ile hâlihazırda verilen psikolojik hizmetlerin kalitesinin arttırılması ve destek çalışmalarının bütünlükçü bir bakış açısı ile sunulması. Çalışmalar sırasında veriler toplanacak, bilimsel araştırmalar yapılacak ve konu ile ilgili basın yayın hazırlanacak, böylece mevcut literatüre katkı sağlanacak.

Kaynak:Habercim19.com