Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü okullara gönderdiği 29 Eylül 2020 tarihli yazı ile EBA'da ilkokullar için 4 saat, ortaokullar için 6 saat olarak konulan canlı ders sınırlamasının kaldırıldığını açıkladı.

Bakanlık bu yazı ile derslerin belirlenen ders çizelgesine göre eksiksiz işleneceğini ve canlı derslerin %50'sinin 14.00 - 17.00 saatleri arasında tanımlanacağını da duyurdu.

İlk dönem zoom yasaklanmıştı.Böylece öğretmenler canlı dersler için EBA platformunun yanında güvenilir diğer platformlarıda canlı ders için kullanabilecekler.

Yazıyla ilgili Eğitim-Bir-Sen İstanbul 3 Nolu Şube Başkanı Erol Ermiş'in görüşü: "MEB Temel Eğitimin Genel Müdürlüğü'nün yayımladığı canlı  dersler yazısı, ek  ücreti sorununu çözmüş görünüyor. Diğer genel müdürlükler de sorunu çözecek yazıları göndermeli, eğitim camiasını rahatlatmalıdır. 
MEB'den beklentimiz; bütün okul türleriyle ilgili kapsamlı, tereddüde düşülen konuların tamamını çözecek ve eğitimcilerin haklı taleplerini karşılayacak bir kılavuz yayımlaması ve epeydir devam eden, kafa karışıklığına yol açan ve birbiriyle çelişen yazılara son vermesidir."

Öğretmenlerinyazıyla ilgili bazı yorumları-görüşleri-eleştirileri:
*Çözülen hiçbir şey yok.Ek ders yok ,diyor bu kadar...
*Değişen bir şey yok, bu yazı "23 Eylül tarihli genelge geçerliliğini korumaktadır" diyor. Ayrıca "istediğiniz kadar canlı ders yaparak çocukların bilgisayar başından ayrılmasına sakın izin vermeyin" diyor. Yazının savunulacak bir tarafı yok maalesef
*Yâni uzaktan eğitim yapan yapmayan herkese önceki dönemdeki yanlış devam etsin,uzun ve karmaşık yazıya gerek yok ödesin parayı proplem biter.
Tek derdi para olan sendikamın neyi savunduğunu öğrenmiş olduk.Okullar açılsın cocukların eğitim hakkı ne olacak,üyelerimizin hakkını savunurken.
Eğitimin yürümeyen EBA ile erişimi olmayan çocuklarla olmadığını,anlatalım.Tatile giden arkadaş okula gelmeden ek ders için size üye olmaktan vazgeçecekse geçsin.
*Bizim; öncelikle olaylara eğitimci gözüyle bakmamız gerekmiyor mu? Günde 8 saat, sırf ek ders sorunu çözülecek diye ekran başında olacak öğrencilerin yaşayacağı sıkıntı, yine bizlerin çözmesi gereken bir sorun olmayacak mı? Sonuç olarak -toplu sözleşme gereği zaten bakanlığın yapması gereken hak edişlerimizi- alabileceğiz diye bu durumu savunmak şahsen bence bir eğitimciye yakışmamalı!
*Başkanım okul müdürleri nasıl takip edecek Zoom vs den yapılan dersleri? Sayın genel müdür benim zoom üzerinden kaç defa kurul toplantısı, veli toplantısı yaptığımı takip edebiliyor mu? Ediyorsa yolunu söylesin bizde ona göre takip edelim. Bu aralar canı sıkılan yazı gönderiyor.
*Burada çözüm göremiyorum.Ögrencilere günlük 10 saat ders verilmesi çözüm değil, sorun olur.Ögretmenler günlük 3 saat ders yapmalı ve 3 saat ek ders almalıdır.
*Para öğrenciden daha mı önemli? Günde 10 saat ekran başında kalan bir çocuk sonra da 5-6 sat ödev yapsın... Bu mu çözüm?
*Anlaşılmayacak bir durum yok. Ana hatlarıyla:
1- Daha önce getirilen günlük 4 ve 6 saati aşmama zorunluluğu kaldırılmış yani bir ilkokul öğretmeni 6 saat atayabilir ve ortaokul öğrencilerine 8 saat canlı ders atanabilir.
2- Herkes Talim ve Terbiye Kurulu kararındaki çizelge kadar yani okulda normal açıkkenki dersi kadar canlı ders yapacak (yani ilköğretimde sınıf bazlı haftalık 30 saat).
3 - 1.sınıflar bu 30 saatten yüz yüze yaptığı dersleri düşüp cankı ders saatini ayarlayacak.
4- ilkokul öğretmenleri yapacakları canlı derslerin yarısını saat 14.00 - 1 7.00 arasında işleyecek.
5- Eba dışından da canlı ders yapılabilecek.
Hayırlı olsun...
**Hiç bizlere sormadan yazılan bu yazılar çözüm üretmiyor. Hatta daha fazla sorun yaratıyor.
*Hani günlük ders saati 4-5 saati geçmemeliydi:)
*Okuloncesi egitim ile ilgili bir açıklama yine yok.