2020-2021 eğitim öğretim yılı,tüm öğretmen ve öğrencileri yakından ilgilendiren, EBA canlı dersle ilgili köklü değişikliklerle başladı.

21 Eylül'den itibaren(1.sınıflar 22 Eylül) uygulanacak olan EBA Canlı Ders Saatlerini-ders çizelgesini, İlkokul 1.2.3.ve 4.Sınıf,ortaokul 5.6.7 ve 8.Sınıf ve lise 9.10.11.ve 12.Sınıf ve il il yayınladı.İL İL bir öğrenci EBA canlı ders saatini nasıl öğrenecek? sorusunun cevabı haberimizin devamında.

MEB'in 2020-2021 yılında EBA canlı dersle ilgili yaptığı yenilikler:

* 22 Eylül Salı itibarıyla 1 - 4. sınıflar ve Hazırlık sınıfları Pazartesi - Cumartesi günleri dahil her gün 8:30 - 20:20 arası istenilen saatte "EBA Canlı Ders” yapılabilecek.

* 1 - 4. sınıflar ve Hazırlık sınıfları için haftalık açılabilecek canlı ders için bir kota uygulanmayacak.

* 1 – 4. sınıfların canlı dersleri sınıf öğretmenleri tarafından oluşturulacak (daha önce okul müdürlükleri tarafından yapılıyordu).

* İlkokuldaki branş öğretmenleri, harici canlı derslerini kendileri oluşturacak.İlkokul öğretmenleri ZOOM uzaktan eğitim uygulamasında oluşturdukları meeting bilgilerini EBA'da kendilerine açılacak "Canlı Ders Oluşturma Ekranı"na giriş yaparak

* İlkokul müdürleri okullarındaki sınıf ve branş öğretmenlerinin oluşturdukları harici canlı dersleri görebilecekler.

* Ortaokul ve Lise için canlı dersler yine okul müdürlükleri tarafından belirlenen saatlerde oluşturulmaya devam edilecek.

* Canlı dersler 5-12 sınıflar için haftanın 6 günü Pazartesi - Cumartesi 6 gün, her gün aynı saat olacak şekilde planlandı.

* 22 Eylül itibari ile 5, 6, 7, 9, 10, ve 11. sınıflar haftalık 24 saat, 8 ve 12. sınıflar haftalık 36 saat canlı ders yapabilecekler. 

Canlı ders saatleri konusunda, iller 3 bölüme ayrılırken, çizelge de 3 farklı şekilde hazırlandı.Ve çizelgeler illerin nüfusuna göre gruplandırıldı.Mesela 2.grubun canlı dersleri çizelgesi 38 ilden oluşurken,İstanbul'un yer aldığı 3.liste de sadece 14 il var.

Öğrenciler yada öğretmenler hangi gün, hangi saat canlı ders var çok kolay öğrenebilir.Bunun için yaşadığınız ili ve bulunduğunuz sınıf seviyesini (2.3.4.5.6.7.8.9.10.11.12.sınıf) seçerek 21 Eylül itibariyle canlı ders yapılacak saat aralıklarını çok kolay öğrenebilirsiniz.Daha önceden canlı ders saatlerini gösteren tek liste vardı.Artık her il kendi listesini seçip kolayca öğrenilebilecek.

Yaşadığınız ili ve bulunduğunuz sınıf seviyesini seçerek 22 Eylül itibari ile Canlı Ders yapılabilecek saat aralıklarını öğrenebilirsiniz.

2020-2021 Yılı İlkokul,Ortaokul ve Lise (Öğrenci) EBA Canlı ders saatini öğrenmek için;1) EBA ya giriş yapıp,giriş sayfasında sağ üstteki "CANLI DERSİM VAR MI?" butonuna tıklayın

2) "İL"i ve hemen altta renkli yazılmış olan sınıfınızı seçiniz.(1-4,5,6,7,8,9,10,11,12)

3) "TC Kimlik Numaranız" ı ve güvenlik kodunu girip yazıp l ile sorgulama yapabilirsiniz.

Yada bu kadar uzatmaya ne gerek var,ben uğraşamam diyenler,İL İL yayınlanan aşağıdaki EBA Canlı Ders Saatleri Çizelgesinden de öğrenebilir. 

İL İL ilkokul, ortaokul, lise EBA canlı ders saatleri çizelgeleri:1.Grup(29 İl):

Adana,Adıyaman,Afyonkarahisar,Ağrı,Aksaray,Amasya,Ankara,Antalya,Artvin,Aydın,

Ardahan,Balıkesir,Bartın,Batman,Bayburt,Bilecik,Bingöl,Bitlis,Bolu,Burdur,Bursa,Manisa,Mardin,

Mersin Muğla,Muş,Nevşehir,Niğde,Yozgat

2.Grup(38 il):

Çanakkale,Çankırı,Çorum,Denizli,Diyarbakır,Düzce,Edirne,Elazığ,Erzincan,Erzurum,Eskişehir,

Gaziantep,Giresun,Gümüşhane,Hakkari,Hatay,Iğdır,Isparta,İzmir,Kahramanmaraş,Karabük,

Karaman,Kars,Kastamonu,Kırıkkale,Kırklareli,Kırşehir,Kilis,Ordu,Osmaniye,Rize,Sakarya,

Samsun,Siirt,Sinop,Sivas,Şırnak ve Tekirdağ

3.Grup(14 il):

İstanbul,Kayseri,Kocaeli,Konya,Kütahya,Malatya,Şanlıurfa,Tokat,Trabzon,Tunceli,Uşak,Van,Yalova ve Zonguldak

Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, İçel (Mersin), İstanbul, İzmir, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Niğde, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis, Osmaniye, Düzce