Bugünün dünyasında ikinci dil bilmek artık lüks değil adeta zorunluluk haline geldi. Hatta sadece ikinci dil bilmek bile bazen yeterli olmayabiliyor. İkinci dil olarak ise dünya dili İngilizce başı çekiyor. Peki İngilizce öğrenmek kolay mı, bu işin incelikleri neler gelin hep beraber 4 başlık altında inceleyelim.

1. Dili hangi alanda kullanacaksınız?

Bir dili bilmek demek, bir bütün olarak konuşabilmek, dinlediğini anlayabilmek, okuyabilmek ve o dilde yazabilmek demektir. Peki bunların hepsini bilmek şart mı? Bu tamamen size, sizin ne istediğinize ve dili nerede kullanacağınıza bağlı. Örneğin iş başvurusu yaptığınız bir şirket C1 İngilizce yeterliliği istiyorsa, bu dilde konuşabiliyor, anlayabiliyor, yazabiliyor ve okuyabiliyor olmanız gerekir. Diğer taraftan İngilizceyi turistik bir amaç için öğrenmek istiyorsanız, konuşma ve anlama üzerine yoğunlaşmanız daha çok işinize yarayacaktır. Hedefe yönelik ilerlemek her alanda zamandan ve emekten tasarruf ettirir.

2. Okuma / Reading

İngilizce okuma yeteneğinizi geliştirmek için olmazsa olmazımız kelime bilgisidir. Kelime bilgisi o kadar önemlidir ki, bir cümlenin içindeki dil bilgisel yapılara hakim olmasanız bile birkaç kelimeyi biliyorsanız, temel olarak anlatılmak isteneni anlayabilirsiniz. Diğer taraftan bağlaçları da bilmek bir paragrafın bütününü anlamada ve cümleler arası anlam bağlantısını kavramada büyük önem taşır.

3. Dinleme / Listening

Aslında en kolay bölüm dinleme yani ‘listening’ bölümüdür. Hatta birçoğumuz “Anlıyorum ama konuşamıyorum.” Cümlesini defalarca duymuşuzdur. ‘Listening’ yeteneğini geliştirmenin en kolay yolu altyazılı yabancı film/dizi izlemektir. Ama burada dikkat etmeniz gereken nokta pasif bir dinleyici olmak yerine aktif bir dinleyici olmalısınız. Örneğin dinlerken not alabilirsiniz. Burada size tavsiye edebileceğim en güzel platform TedX konuşmalarıdır. Zira TedX’in sweb sitesine gittiğinizde videoların transkriptine ulaşabiliyorsunuz.

4. Konuşma / Speaking

‘Speaking’ yani konuşma aslında hemen hemen herkesin en çok zorlandığı bölümdür. Şimdi size bu işin sırrını vereceğim. Anadilinizi nasıl öğrendiğinizi hatırlıyor musunuz? Muhtemelen hayır. Çünkü bu zaman içinde gelişen bir durum. Pratik burada çok önemli bir yer tutuyor. Yeni konuşmaya başlayan bebekleri düşünelim. İlk başlarda yanlış da olsa konuşmaya çalışıyorlar ve sürekli ses çıkarıyorlar. İşte işin temeli bu. Konuşmak…  Doğru veya yanlış, hızlı veya yavaş fark etmez. Sadece konuşun. İster aynaya karşı, ister yabancı bir arkadaşınızla… Zamanla daha da rahatladığınız ve daha iyi konuşabildiğinizi göreceksiniz.

ZEKİHABER.COM