Zeki Haber

İnternette Kredi Kartı Kullanmak Güvenli mi?

İnternette Kredi Kartı Kullanmak Güvenli mi?

“İnternette Kredi Kartı Kullanmak Güvenli mi?” Gelin teknoloji çağında e-ticaretin hızla yaygınlaştığı şu dönemde cevabı çok önemli olan bu soruya cevap verelim..

İnternet hayatımızdaki birçok alanda bizlere kolaylıklar sağlar. Online alışveriş ve ticaret de bu alanlardandır. İnsanlar, alışverişlerini internet üzerinden rahatlıkla yaparak bu yeni imkandan faydalanırlar. Ancak tüketiciler alışverişlerinde kullandıkları kredi kartı bilgilerinin kopyalanarak üçüncü kişiler tarafından kullanılmasından çekinirler. Depolanan kredi kartı bilgileriyle hesaplarda olumsuz faaliyetler yürütülebilir. Bu dolandırılma korkusu ile tüketiciler internet üzerinden kredi kartı kullanmaktan çekinirler.

Her ne kadar e-ticaret sitelerinin üye sayısı ve cirolarında artış görülse de tüketicilerin internet üzerinden kredi kartı kullanma alışkanlığını tam olarak kazandığı savunulamaz. Ancak tüm bu sorunların aşıldığı ve internetten güvenli şekilde alışveriş yapıldığı seviyeye ulaşıldığında tüketiciler için güvenilir, hızlı ve yepyeni bir alanın oluşacağı şüphesizdir.

Online Alışveriş Güvenli mi?

Tüketicileri koruma amaçlı devlet tarafından 4077 sayılı kanun ile tüketici hakları korunmaktadır. Online alışverişlerde de bu hakların korunması için 4077 sayılı kanununun 9/A maddesi oluşturulmuştur. Devlet tarafından verilen bu koruma ile tüketicilerin bir nebze rahat hareket edecekleri kesindir. İnsanlar internet üzerinde bile olsa haklarının çiğnendiğini ve dolandırıldıklarını düşündüklerinde kendilerini ve haklarını koruyan böyle bir uygulama sayesinde rahatlıkla e-ticaret sitelerinden online alışveriş yapabilirler. Tüketiciler kredi kartlarını bu kanun koruması sayesinde internet alışverişlerinde kullanırlar.

Güvenli Bir Alışveriş İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Öncelikle kullandığımız kredi kartı bilgilerinin rahatlıkla ele geçirilememesi için belli başlı önlemler alınmalıdır. Bu önlemleri aldığımız takdirde şifre çalınması, para çekme, dolandırılma riskini minimize edebiliriz. Alınması gereken en önemli önlemlerden biri güvenli bağlantı kurmaktır. Halka açık, şifresiz ağlardan kredi kartı kullanmamalı ve alışveriş yapılmamalıdır.

Çünkü şifresiz ağlara erişim kolay olduğundan kullandığınız kredi kartı bilgileri çalınabilir ve depolanabilir. İnternet üzerinden rahatlıkla kredi kartı kullanmanın bir diğer yolu ise sanal ve limiti sınırlanmış kredi kartı kullanmaktır. Limiti sınırlanmış kredi kartı ile oluşacak risk büyütülmemiş olur. Bu ve buna benzer internet alışverişlerinde kredi kartı kullanmayı kolaylaştıran önlemler alındığında tüketicinin karşılaşmaktan çekindiği senaryolardan rahatlıkla korunur. Ve tüketiciye kolaylık sağlayan bu platformdan güvenle yararlanılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2019 - 2020 Zeki Haber - Tüm Hakları Saklıdır.