Bu yazımızda özellikle gelecekte daha yaşanılabilir, tekkolojiyle gelir elde etmek isteyenler için "İnternetten nasıl para kazanılır" sorusunun cevabını ayrıntılı bir şekilde vermeye çalışacağız.

Twitch kanalı açmak, İnstagram hesabı açmak, Çeviri yazmak, Google adsense, Blog yazmak, Youtube kanalı açmak ve Oyun oynayarak para kazanın başlıkları altında internette para kazanmanın farklı yolları tek yazıda...

Günümüzde birçok insan internetten nasıl para kazanabilirim sorusunu sıkça soruyor. Özellikle genç nesil internet üzerinde ayda milyonlar kazanmak gibi hayaller kuruyor. Bağzı kesimdeki insanlar ise internet üzerinden ek gelir elde etmek için birçok araştırma yapıyor ve yöntemler arıyor. Maalesef internet üzerinden para kazanmak sanıldığı gibi kolay bir iş değildir. Belkide dışarıda bir işte çalışmak sizin için daha kolay olacaktır. İnternet üzerinden para kazanmak kulağa kolay gibi gelse de bolca sabır ve fazlasıyla istikrar isteyen bir yoldur. Eğer hayaliniz internet üzerinde ayda on binlerce lira para kazanmaksa bu noktada araştırmalar yapmalısınız ve sizin için gelir kapısı olabilecek en uygun yöntemi seçmelisiniz. Günümüzde internet üzerinden para kazanmak için yapabilecekleriniz sınırı yoktur. Hali hazırda bulunan yöntemleri kullanmak yerine kendi yaratıcılığınızı kullanarakta gelir elde etme fırsatınız bulunuyor. Günümüzde dünyanın en zengin insanlarına bakacak olursak aslında birçoğu küçük bir websitesi üzerinde şuanki zenginliğine ulaşmış insanlardır. Bu noktada onları diğer website sahiplerinden ayıran en büyük özellik çok fazla araştırma yapmaları, yaratıcı fikirlere sahip olmaları ve ne olursa olsun koydukları hedefe emin adımlarla yürümeleridir.  Gelelim size internet üzerinden para kazandırabilecek yöntemlere.

Twitch kanalı açmak

Twitch size canlı yayın yapma fırsatı sunan çok popüler bir platformdur. Kısaca özetlemek gerekirse twitchte canlı yayınlar açarak, içinde bulunan onlarca katagoriye uygun yayınlar yapabilirsiniz. Twitch içerik konusunda size herhangi bir sınırlandırma koymuyor. Bu da demek oluyor ki izleyenlerinize özgür bir şekilde  istediğiniz içerikleri üreterek ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda bu platform üzerinden izleyenler sizin için bağış yapabiliyor. Ek olarak twitchdeki abonelik sistemi sayesinde belirli bir ücret karşılığında kullanıcılar kanalınıza abone olabiliyor. Bu saydığımız iki özellik sayesinde kazancınız oldukça artacaktır. Bütün bunların yanında eğer şirketleri tatmin edebilecek bir izlenme sayısına ulaşacak olursanız reklam anlaşmaları yapabilir, gelirinizi çok daha yüksek noktalara çekebilirsiniz. Kazancınız için alt taban ve üst tabanın bulunmadığı bu platformda başarılı olabilirseniz dilediğiniz kadar para kazanmanız mümkün. Tabiki bunun için kendinizi izletmeniz ve twitch üzerinde büyük kitlelere hitap etmeniz gerekecektir.

İnstagram hesabı açmak

İnstagram hesabı açarak para kazanmak size imkansız gibi gelse de  günümüzde birçok instagram fenomeni bu uygulama üzerinden büyük paralar kazanıyor. Biliyorsunuz ki instragramın getirdiği reels özelliği sayesinde çektiğiniz videoları yükleyip insanlara ulaşmanız mümkün. Burada paylaştığınız videolar insanların dikkatini çekecek ve izlemelerini sağlayacak içeriklerden oluşursa bu durum size büyük bir gelir kaynağı olabilir. Videolarını beğenen insanlar yeni videolarınızdan yararlanabilmek için hesabınızı da takip edecektir. Böylece hem izlenme artışı hem de takipçi artışı söz konusu olacaktır. İnstagram size izlenme başına belirli bir ücret veriyor. Yani ne kadar çok izlenme o kadar çok para demek doğru olur. Bunların yanında gerek takipçi sayınızla gerek izlenme sayınızla, şirketlerin dikkatinİ çekebilirseniz. Günümüzde bağzı instagram fenomeni şirketlerin reklam yüzü bile olabiliyor. Bu işte başarılı olabilirseniz sizler de instagram üzerinden büyük gelirler elde edebilirsiniz.

Çeviri yazmak

Eğer yeterince iyi ve bu işi yapabilecek düzeyde dil bilginiz varsa internet üzerinden çeviriler yaparak gelir elde etmeniz mümkündür. Bunun için internet üzerinde onlarca site vardır. Bu sitelerden birine kayıt olarak ingilizce makaleleri türkçeye çevirebilirsiniz. Biraz daha bilgiye sahip olmanız gereken bu yöntem diğerlerine göre size kesin gelir elde ettirecek bir yöntemdir. Yaptığınız çevirinin kalitesi ve teslim etme süresine göre kazancınızda farklılıklar görülebilir. Kısacası ne kadar kazanç elde edeceğiniz sizin elinizde olan bir durumdur.

Google adsense

İnternet üzerinden gelir elde etmek isteyen insanlar için genelde en cazip gelen yöntemlerden biri de Google Adsense’dir.  Bu yöntemde yapmanız gereken başlıca şeyler bir website kurmaktır. Kurduğunuz website üzerinde siz içeriklerinize odaklanırken google’da sizin için sitenizde reklam yayınlayacak firmaları belirler. Böylece sizin reklam veren bir firma arayışında olmanıza gerek kalmaz. Google sizin için en uygun reklamları sitenizde yayınlamak için seçecektir. Böylece zaman kaybı yaşama gibi bir dezavantajınız kalmaz. Sitenizde yayınlanacak reklamlara ziyaretcilerinizin tıklaması durumunda google adsense size %68 oranında bir komisyon öder. Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta sitenizde yayınlanan reklamlara tamamen organik kullanıcıların tıklamasını sağlamaktır. Sahte tıklamaları tercih etme durumunda google bunu algılayacaktır. Google adsense hesabınız kapatılacak ve herhangi bir ödeme almanız mümkün olmayacaktır.

Blog yazmak

Birçoğunuz blog yazarak para kazanmak münkün değil gibi düşünebilir, fakat bu en etkili yöntemlerden biridir. Ayda 10.000 -50.000 tl arası gelir elde etmenin mümkün olduğu bu yöntem için yazma becerinizin olması gerekir. Türkiyede hizmet veren birçok sitede yukarıda belirttiğimiz rakamları kazmak olasıdır. Bu denli bir gelir elde etmek istiyorsanız insanların ilgini çekecek , akıcı ve özenli yazılmış bloglara ihtiyaç duyacaksınız. Blog yazmaya başladığınız an bu kadar yüksek rakamlara ulaşmanız tabiki mümkün değildir. Özellikle seyahat ve yemek blogları yazmak işinizi oldukça kolaylaştıracaktır, çünkü en çok ilgi duyulan blog yazıları bu ikisidir. Bunlara rağmen sıkılmadan ve eğlenerek gelir elde etmek istiyorsanız ilgi alanınıza göre bloglar yazmak için size daha yararlı olacaktır. İstikrarlı olduğunuz sürece blog yazarak zamanla gelirinizin arrtığını gözle görülür bir şekilde anlayabilirsiniz.

Youtube kanalı açmak

Şüphesiz internet üzerinde video paylaşmak için en popüler site Youtube’dur. Bu sitede bir kanal açarak insanlara içeriklerinizi sunabilirsiniz. Youtube üzerinden gelir elde etme yöntemlerinden en çok denenen yöntemler arasında başı çekmektedir. Buna rağmen başarıya ulaşabilenlerin sayısı oldukça azdır. Başarı elde edebilmek ve youtube videolarınızın insanların ilgisini çekmesini sağlamak adına yapmanız gereken önemli şeyler vardır. Talep-arz ilişkisini iyi kavrayıp, insanların görmek istediği türden içerikleri üretmeniz gerekir. Bunun için Youtube’un trendler özelliğini kullanmanız size büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Bu kısımda son zamanda insanların izlemeyi en çok tercih ettiği videoları görebilirsiniz. Bu videoların içeriklerinizi kendinizle harmanlamanız durumda kesinlikle izlenme sayınızda gözle görülür bi artış olacaktır. Her izlenme artışı da size gelecek gelirin artması demektir. Youtube’da tıklanma başına para kazanmak dışında farklı yollar da mevcut. Örneğin katıl butonu sayesinde insanların kanalızına belirli bir ücret bedeli karşılığında katılmasını sağlayabilirsiniz. Bu özellik sayesinde sadece katıl butonuna üye izleyecileriniz için videolar çekebilirsiniz. Kullanıcıları kanalınıza katılmayı teşvik ederek gelirinizi arttırmanız mümkün hale gelir. Aynı zamanda tatmin edici izlenme sayısı ve etkileşime sahip bir kanal haline gelirseniz, sponsorluklar alabilirsiniz. Sponsorluklar ve reklam tekifleri sayesinde de yüksek gelirler elde etmek sizin için mümkün hale gelecektir. Önrneğin futbol konulu videolar çekiyor ve youtube platformunda yayınlıyosanız, kanalınız için gelebilcek olası reklam ve sponsorluk teklifleri şunlardır. Krampon firmalarından, forma satış sitelerinden,sporcu içeceği firmalarından, top satış firmalarından kanalınıza sponsorluk ve reklam teklifleri gelebilir.

Oyun oynayarak para kazanın

Son yıllarda çığ gibi büyüyen E-spor kültürü, oyun oynamayı seven ve bu konu üzerine yoğunlaşmak isteyen insanlar için bir gelir kapısı olma özelliğine sahip. Öncelikle bir oyun seçmeniz gerekiyor. Bu oyunu E-spor sektöründe boy gösterebilecek düzeyde iyi oynamanız isteniyor.  Kendinizi bu sektöre atılmak için hazır gördüğünüzde E-spor takımlarının belirli aralıklarla yaptığı alımları değerlendirebilirsiniz. Başvurduğunuz takım sizi kendi bünyesine kabul eder ve yeterli bulursa, belirli bir ücret karşılığında o takım için mücadele etmeye başlayabilirsiniz. Kendinizi göstermeyi başarabilirseniz daha iyi takımlarda oynama sanşı elde edebilirsiniz. Bu da gelirinizin artması demek oluyor. Oyun oynamayı seven ve oyun oynarken aynı zamanda para kazanmak isteyenlerin kesinlikle tercih etmesi gereken bir yöntemdir.

Zekihaber.com