Öne Çıkanlar 3.sınıf fen bilimleri çalışalım Cevapları 9.sınıf gezegen çözümleri motive edici karne görüşleri zoom share screen ne demek 15 mart ekys soruları

Bu haber kez okundu.

İstanbul Veli Akademi eğitimlerine katılım artmaya devam ediyor

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü, İstanbul Veli Akademileri çevrim içi eğitimlerini takip eden veli sayısının 320 bine ulaştığını açıkladı.İstanbul Veli Akademesinde eğitimler boyunca hedeflenen eğitim sayısı ise yaklaşık 18 bin olarak dile getirildi.

İstanbul MEM konuyla ilgili şu haberi paylaştı:

"Çocuklarımızın gelişim sürecinde etkin birer rol model olan velilerimizi pratik bilgilerle aktif şekilde destekleyen İstanbul Veli Akademilerimizin çevrim içi eğitimlerini takip eden veli sayımız 320 bine ulaştı.

Millî Eğitim Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonu'nda da belirtildiği üzere başta okul-veli olmak üzere eğitimin temel unsurları arasında iletişim ve iş birliğini geliştirmek önem taşıyor. İstanbul Veli Akademileri, okul-veli arasında iletişim ve işbirliğini güçlendirmek, çocuğun eğitim ve gelişim süreçleri hakkında velileri bilgilendirerek geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın sorumluluğunun bilincinde olarak bireyler yetiştirilmelerine katkı sağlamak amacıyla hayata geçirildi. 

Okul Merkezli Veli Eğitimleri

Üçüncü yılına giren İstanbul Veli Akademileri eğitimleri salgın nedeniyle çevrim içi söyleşilerle devam ediyor. İlimizdeki resmî okullarda öğrenim gören öğrencilerimizin velilerine yönelik ve sade bir şekilde uygulanan 'okul merkezli' veli eğitim projesi İstanbul Veli Akademileri eğitimlerinde alan uzmanları ve akademisyenler, okul ve ilçe millî eğitim müdürlüklerimiz aracılığıyla, gönüllülük esasına göre velilerle buluşturulup çocuğun eğitim ve gelişim süreçleri hakkında gereksinim duyulan bilgilendirmeler yapılıyor. Muhtemel soru ve sorunlara açıklık getirilerek çocuğun eğitim ve gelişim sürecinde en önemli rolü üstlenen ebeveynlerin bilgi, beceri ve bilinç düzeylerinin arttırılmasına katkı sağlanıyor.

İstanbul Veli Akademisi web adresi: https://istmem.meb.gov.tr/veliakademisi

Hangi Konular İşleniyor?

Günümüzde 'çocukların iyi örneklere' çok fazla ihtiyaç duyduğu vurgusu yapılan eğitimlerde, çocuğun eğitim ve gelişim sürecinde ailenin önemi üzerinde durulmakta 21 genel, 11 özel gereksinimli öğrencilerimizin velilerine yönelik konuyla velilere destek olunmaya çalışılıyor. Genel konular arasında 'Aile içi iletişim, çocuğun ahlaki gelişiminde ailenin önemi, akademik başarı ve meslek seçimi, bağımlılıklardan korunma, çevre bilinci ve israf, İstanbul kültürü, okul kuralları ve devamsızlıkların önlenmesi, okul ? veli iş birliği, okuma kültürü, mahremiyet ? ihmal ? istismar, psikolojik sorunlar ve istenmeyen davranışlarla nasıl baş edilir, örnek anne baba tutumları, sosyal medya ve teknolojiyi bilinçli kullanma, sosyal çevre ve arkadaş seçimi, çocuğun şiddetten korunması, sorumluluk ve sosyal sorumluluklar, görgü kuralları, trafik kuralları ve adabı' yer alıyor.

Özel gereksinimli öğrencilerimizin velileri için 'Günlük yaşam ve öz bakım becerilerinin kazandırılması, dil, konuşma ve sosyal beceriler, davranış değiştirme yöntemleri, erken tanının önemi,  istismar ve zorbalık, kaynaştırma ve bütünleştirme ile özel eğitimde yasal haklar' gibi konular bulunuyor.

Okul yürütme kurulları, okulun bulunduğu sosyal çevrenin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak yirmi bir genel ve on bir özel gereksinimli öğrenci velilerimize yönelik konu olmak üzere toplam otuz iki konu arasından belirlediği altı konuda uygun sosyal medya ortamları aracılığında salgın nedeniyle uzaktan eğitimler düzenliyor. 

Başta velilerimiz olmak üzere pek çok ebeveyn tarafından ilgiyle takip edilen eğitimlere sürekli katılmak isteyen veliler, çocuğunun okuduğu okul müdürlüğüne başvurarak kayıt yaptırabiliyor. Altı eğitimden beşine katılan velilere ise okul müdürlükleri tarafından katılım belgesi veriliyor. 

Akademi Eğitimleri İlgi Görüyor

Hedefi, "Bilinçli anne baba, huzurlu aile, mutlu çocuk, güvenli gelecek" olan, okul yönetimleri ve öğretmenler tarafından benimsenen, yine onların özverileri çalışmalarıyla etkili bir şekilde sürdürülen İstanbul Veli Akademileri eğitimleri, velilerimiz tarafından da büyük bir ilgi görmektedir. 

İlçe millî eğitim müdürlüklerimiz tarafından da genel eğitimlerle desteklenen "okul merkezli"  İstanbul Veli Akademilerine kayıt yaptıran veli sayısı 85 bine ulaştı, çevrim içi eğitimleri takip eden veli sayış ise 320 bine ulaştı. Eğitimler boyunca hedeflenen eğitim sayısı ise yaklaşık 18 bin. Okullarımız tarafından planlanan İstanbul Veli Akademileri eğitimleri hakkında https://istmem.meb.gov.tr/veliakademisi sayfasından ve ilgili sosyal medya hesaplarından bilgi sahibi olmak mümkün. Ayrıca çevrim içi söyleşileri takip edemeyenler, bazı sosyal medya ortamlarında video olarak da paylaşılan eğitimleri takip etme imkânı bulabilmektedir."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.