Zeki Haber

Kadının İdeal Çocuk Doğurma Yaşı

02.01.2018
42
Kadının İdeal Çocuk Doğurma Yaşı

Kadınlar, fizyolojik ve anatomik olarak doğuştan getirdikleri bazı özelliklere sahiptir. Bu özellikler, onları erkeklerden ayıran; üreme organlarının yapısı, doğurganlık, emzirebilme gibi farklılıklarıdır. Her kadının içgüdüsel olarak, anne olmaya yatkınlığı ve çocuk doğurma isteği bulunmaktadır.

Kadının İdeal Çocuk Doğurma Yaşı

Hamile kalınan yaş, hamilelik sürecinin sorunsuz bir şekilde sürdürülebilmesi ve doğacak bebeğin sağlığı açısından büyük önem arz etmektedir. 18 – 35 yaşları arası, bir kadının hamile kalabileceği ideal yaş aralığı olarak kabul edilmektedir. Kadın vücudunun ve üreme organlarının anatomik yapısı itibariyle, çocuk doğurmaya en uygun olduğu dönemler bu yaş aralığıdır.

Erken yaşta ve geç yaşta yaşanan hamilelikler, çeşitli risk faktörlerini beraberinde getirir ve olağan dışı durumların ortaya çıkmasına neden olabilir. Ancak buna rağmen, erken ve geç yaşta hamileliklere sıkça rastlanmaktadır.

Kadınların çalışma hayatında daha aktif olmaya başlamaları ile birlikte, hamilelik yaşında da ilerleme görülmektedir. Çalışan birçok kadın kariyerini düşünerek, çocuk sahibi olmayı ertelemektedir. Ancak, yaş ilerledikçe gelişebilecek risk faktörleri nedeniyle, hamilelik dönemi için planlama yapmaları doğru bir karar olacaktır.

İleri Yaşta Hamile Kalmanın Riskleri

İlerleyen yaşla birlikte, kadınların yumurta hücreleri de yaşlanmaktadır. Yumurtlama işlevi devam etmesine rağmen, yumurtanın döllenebilme olasılığı azalmaktadır. Ayrıca ilerleyen yaşla, kromozom kusurları yaşanma ihtimali de artmaktadır. Bu da Down Sendromuna sahip bebek doğurma riskini ve düşük vakalarını beraberinde getirmektedir.

Gelişen tıp ve teknoloji olanaklarıyla birlikte, 35 yaş sonrasındaki hamileliklerde yaşanan sorunlarda azalma kaydedilmeye başlanmıştır. Gelişen tanı ve tedavi teknikleriyle birlikte 35 – 45 yaş arası pek çok hamileliğin sağlıklı bir şekilde sürdürüldüğü gözlemlenmektedir.

İleri yaş hamileliklerinin, ideal yaşlara göre daha fazla tanı, tedavi ve doktor takibi gerektirdiği de bir gerçektir ve bu da daha fazla maliyet anlamına gelmektedir.

ZEKİHABER.COM

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2014 - ... Zeki Haber - Tüm Hakları Saklıdır.