Zeki Haber

Kar Tatiline Kimler Karar Veriyor?

Kar Tatiline Kimler Karar Veriyor?

Kışın gelmesi ile öğrencilerin gözü kulağı kar tatili haberinde.Bu nedenle öğrenciler,veliler kar tatiline kimlerin karar verdiklerini merak ediyorlar.Biz de bu yazımıza buna cevap vermeye çalışacağız.

Kışın olumsuz şartlarında özellikle kar yağışı durumunda öğrencilerin okullarına ulaşması zor hatta doğu illerinde imkansız hale geliyor. Kar kalınlığı ve yağış miktarının fazlalığına göre de öğrencilerin eğitim koşulları zorlaşabiliyor.

Bu gibi durumlarda okullar yağışın miktarına ve zamanına göre tatil edilebiliyor. Bu tatil kararını ise sanıldığı gibi Meteoroloji Genel Müdürlüğü veya Milli Eğitim Bakanlığı değil, İçişleri Bakanlığı’na bağlı olan Valilikler veriyor.

PROTOKOLDE BİRİNCİ SIRA

İllerdeki en yüksek makam olan valiliğin kelime kökeni Arapçadan gelmektedir. Arapça koruyucu, muhafız anlamına gelen vali kelimesi, Türkçedeki karşılığı ‘Bir vilayetin en yüksek makamı’ şeklindedir. Bir ilin valisi protokoldeki birinci sırada yer alır. İkincisi ilin Garnizon komutanı, üçüncü sırada ise (eğer Büyükşehir ise Büyükşehir Belediye Başkanı) belediye başkanıdır.

Valiler, Bakanlar Kurulu’nun tavsiyesi üzerine cumhurbaşkanı tarafından atanır. Valiler ve Kaymakamlar Kararnamesi’nde sadece valiler değil, vali yardımcıları ve kaymakamlarda görev yerlerine atanırlar.

VALİLER HÜKÜMETİ TEMSİL EDER

Valilerin birinci görevi kanun, tüzük ve Bakanlar Kurulu kararnamelerinin o ilde uygulanmasını sağlamaktır. Bakanlığın emirlerinin ve yine kararnamelerinin tebliği ve uygulanması da yine valilerin görevidir. Valiler bu uygulamaları denetlerken bütün kolluk güçlerini kullanmaya tam yetkilidir. O ildeki emniyet müdürlüğü ve jandarma kuvvetleri de valinin talimatı ile hareket ederler. Direk olarak valiliğe bağlı kuruluşlardır.

TATİL KARARI VALİLERE AİTTİR

Okulları neden valilik tatil eder sorusunun yanıtı ise oldukça basittir. İl Milli Eğitim Müdürlükleri doğrudan valiye bağlı oldukları için diğer kurum ve kuruluşlardan gelen tavsiyeleri valiliğin onayına sunar. İllerdeki Meteoroloji Bölge Müdürlükleri kar yağışının veya afet niteliği taşıyan doğa olaylarının analizi sonucunda valiliğe okul gibi kamu kuruluşlarının tatil edilmesi için tavsiye beyanı verir. Belediyeler, İl Milli Eğitim Müdürlükleri ve diğer kuruluşlardan gelen bilgilere göre ise vali okulları yine tavsiye edilen gün sayısı kadar tatil eder.

ZEKİHABER.COM

 

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2019 - ... Zeki Haber - Tüm Hakları Saklıdır.