Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü hafta sonu tatilleri ile birlikte 9 gün olacak tatilde okul öncesi ve ilkokul öğrencilerinin ailelerinin desteğiyle yapabileceği etkinlik örnekleri hazırlandı.

Temel Eğitim Genel Müdürlüğünce hazırlanan "Ailemle Oynuyorum", "Ara Tatil Oyun Kitabım " el kitapçıkları ile çocukların ara tatilde dijitalleşmeden uzaklaşarak aileleriyle kısa da olsa kaliteli zaman geçirmeleri hedeflendi. 

Ailemle Oynuyorum Ara Tatil Oyun Kitabımdaki oyunlar;

İpi Ele Geçirme Oyunu, Üç Taş Oyunu, Yüzük Saklama Oyunu, Dokuz Taş Oyunu, Körebe Oyunu, Çatlak Patlak Oyunu, İsim Şehir Oyunu, Tuzluk Oyunu

Oyunların her birinin seviyesi, oyuncu sayısı ve araç gereç belirtilerek nasıl oynanacağı resimli olarak detaylı anlatılmış.

İlkokul ve Ortaokul Seçmeli Derslerin Öğretim Programları İlkokul ve Ortaokul Seçmeli Derslerin Öğretim Programları

Örnek: İpi Ele Geçirme Oyunu
Seviye : 6 yaş üstü
Oyuncu Sayısı : 2 oyuncu
Araç-Gereç : İp (yaklaşık 1,5 metre uzunluğunda pamuk ip)

Oyunun Oynanışı:Oyun iki oyuncu ile oynanır. Oyunculardan biri yaklaşık 1,5 metre pamuk ipi her iki ucundan birbirine bağlar. Daha sonra ipi şekildeki gibi eline alır ve ipi çapraz olarak orta parmaklarından geçirir (Şekil 1). Oyuncular bu aşamada yetişkin yardımı alabilir. Artık oyuna hazır olan ip, diğer oyuncunun ipteki çapraz veya merkez noktalardan tutup eline almasıyla oyun devam eder. Her oyuncu diğer oyuncunun elinden farklı merkez veya çapraz noktalardan tutarak ipi almaya çalışır. İp hangi oyuncunun elinde çözülür ise o oyuncu oyunu kaybeder. Eğer istenirse oyun birkaç tur daha devam edebilir.


 
Etkinlikler, oyunun çocuğun eğitiminde, hayata hazırlanmasında ve toplumsal kültürün kuşaktan kuşağa aktarılmasında üstlendiği rolden hareketle planlandı.
 
Ara tatil oyun örnekleri kitapçığının yanında, okul öncesi öğrencileri için hazırlanan "Okul Öncesi Eğitim Ara Tatil Takvimi" içeriğinde her güne özel bilmece, kitap, etkinlik önerileri, aile zamanı, doğada geçirilen zaman dilimi ve günün oyunu şeklinde öneriler yer alıyor.
 
Ayrıca ilkokul öğrencileri için "Bil Bakalım, Aileyle Masal Okuma, Gezi Önerileri, Doğada Vakit, Dene Yap Etkinlikleri, Uykudan Önce" gibi önerilerin bulunduğu "Ara Tatil Etkinlik Takvimim" kitapçığı da erişime açıldı.

Paylaşılan kitapçıklarla ara tatilde öğrencilerin okula daha iyi hazırlanmaları ve öğrenme motivasyonlarını güçlendirmelerine destek olmak,  ailelerin çocuklarına ayıracakları planlanmış kaliteli zamanla çocukların iç dünyalarını daha iyi tanıma ve güvenli etkileşim sürecine katkı sunmak amaçlandı.
 
"Ailemle Oynuyorum Ara Tatil Oyun Kitabım"a ulaşmak için TIKLAYINIZ
"Okul Öncesi: Aile ve Çocuk Ara Tatil Takvimi"ne ulaşmak için TIKLAYINIZ
"İlkokul: Ara Tatil Etkinlik Takvimim"e ulaşmak için TIKLAYINIZ

"Ailemle Oynuyorum Ara Tatil Oyun Kitabım"önsözü

Kıymetli ailelerimiz,

Çocuklar dünyayı ve kendilerini oyun yoluyla öğrenirler. İş, çalışma hayatı ve toplumsal ilişkiler için ihtiyaç duyulan özgüven, özsaygı gibi yeterlilikler erken yaşlardan itibaren oyun oynama yoluyla edinilmektedir. Oyun çocuğun eğitiminde, hayata hazırlanmasında ve toplumsal kültürün kuşaktan kuşağa aktarılmasında büyük bir rol üstlenir; kısaca hayatın provasıdır.

Kültürümüzün ve değerlerimizin ışığında yüz yüze oyunlarımızın canlandırılmasıyla birlikte erken yaştan itibaren çocuklarımızın iyi ruh halini koruma ve sağlıklı sosyalleşme hedefinde destekleriniz çok değerli. Buradan hareketle çocuklarımızın ara tatilde oyunlarımızı sizlerin destekleriyle hatırlamaları, okula daha iyi hazırlanmalarına ve öğrenme motivasyonlarını güçlendirmelerine yardımcı olacaktır. Öte yandan ailelerimizin çocuklarıyla kısa da olsa oyun saatine ayıracakları kaliteli zaman, çocuklarımızın iç dünyalarını daha iyi tanımalarına ve güvenli etkileşim sürecine de katkı sunacaktır.

Değerlerimizi gelecek nesillere aktararak kültürümüzü yaşatmanın önemli bir parçası olan geleneksel oyunlarımızı küçükten büyüğe her yaştan bireyin öğrenmesi ve yaşamlarına dâhil edebilmesi, aile ve çocuk etkileşimini güçlendirmesi amacıyla hazırlanan örnek oyunlarımızın ailelerimize ve evlatlarımıza sağladığı katkıları görmek dileğiyle…  

Temel Eğitim Genel Müdürlüğü

MEB