KPSS ile öğretmen olmak isteyenlerin cevabını merak ettiği eğitim bilimleri ile ilgili bir çok soruya burada cevap veriyoruz.

Eğitim Bilimleri Netleri Nasıl Yükselir

Eğitim bilimleri veya pedagojik formasyon, eğitim alanında çalışacak kişilerin sahip olması gereken eğitime denir. Eğitim bilimleri, bir öğretmenin bir bilgiyi nasıl vereceği veya veriminin nasıl arttırılacağı konusunda yeterlilik kazanmasını sağlar. Ancak KPSS sınavında yeterli bir puan almak gerekir. Aksi durumda bu alandaki başarısızlık, diğer sınavları da etkiler. 
 
Eğitim Bilimleri Sınavında Nasıl Çalışılmalıdır?

 
Her insanın anlama ve kavrama yeteneği birbirinden farklı olduğu için bu soruya net bir cevap verilemez. Kimisi yazarak, kimisi sadece okuyarak, kimisi soru çözerek konuyu kavrar. Bu nedenle ilk yapmanız gereken kendi anlama ve kavrama yönünüzü bulmanızdır. Bu yönünüzü keşfettiğinizde ilk önce konuyu, aceleye getirmeden, iyice kavrayın. Daha sonra konuyla ilgili soru çözün. Ne kadar soru çözerseniz o kadar iyi olacaktır. Anlamadığınız soruları mutlaka bilen birine sorarak veya çözümüne bakarak çözümünü öğrenin.
 
Her dersin kendine göre bir zorluğu vardır. Örneğin eğitim psikolojisi dersine ait sorularının çözümü ile ölçme ve değerlendirme sorularının çözümü aynı değildir. Bu nedenle derslerin içeriğine göre soru çözme stratejisini değiştirmeniz gerekir. 
 
Çok Çalışmak mı, Çok Soru mu?
 
KPSS soru olduğu için çok soru çözmeniz gerekiyor. Konuyu bilmeden zaten soruları çözemezsiniz. Bu nedenle ilk önce konuyu bilmeniz gerekiyor. Daha sonra ağırlığı sorulara vermenizde yarar vardır. Konuya odaklanıp soruları asla göz ardı etmeyin. Çünkü soru çözümünde kazanacağınız hız, sınavı kazanmanıza yardımcı olacaktır.
 
Evde mi Çalışayım, Yoksa Eğitim Kurumuna Gideyim?
 
Eğer imkanınız varsa eğitim kurularına gitmenizde fayda vardır. Bu sayede bir düzene alışırsınız. Eğer imkanınız yoksa evde çalışın. Varsa bir bilgisayar, tablet veya cep telefonunuzdan eğitim videolarını izleyin. Bu da size çok şey katacaktır. 
 
Sınavı kazanan herkes eğitim kurumlarına gidiyor, diye bir şey yoktur. Sınav, aklınızda kalan bilgiler ile kazanılabilir. Bu nedenle önemli olan aklınızda kalmasıdır. Biraz hız ve kavrama becerinizi de attırmanız gerekir. Sadece bunlarla da sınav kazanılmaz. İyi bir psikolojiye sahip olmanız da en az bu saydıklarımız kadar önemlidir. Psikolojisi iyi olmayan, uykusunu alamamış bir kişinin yeterli bilgi birikime sahip olması onu başarıya götürmeye yetmez.

ZEKİHABER.COM