2022 LGS Yerleştirme Tercihleri Nasıl Yapılacak?

2022 LGS yerel ve Merkezi Yerleştirme İş ve İşlemleri Tercihi Nasıl Yapılacak?

2022 LGS Yerleştirme Tercihleri Nasıl Yapılacak?

2022 Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılacak liseler için tercihler başladı. 2022-2023 yılı Lise tercihleri, 20 Temmuz saat 17.00'ye kadar yapılabilecek. 

2022 LGS yerel ve Merkezi Yerleştirme İş ve İşlemleri Tercihi Nasıl Yapılacak? 2022 lgs tercihleri ne zaman,hangi tarihler arasında yapılacak? 1.ve 2.nakil tercihleri hangi tarihlerde yapılacak? Sonuçlar ne zaman açılacak? Tercihler hangi siteden-adresten yapılacak? 2022 LGS Kaç tercih yapılabilecek? LGS'de merkezi ve yerel yerleştirme kriterleri nelerdir? vb LGS tercihi ile ilgili önemli tüm soruların cevapları haberimizde

2022 LGS LİSE TERCİHLERİ BAŞLADI

2022-2023 eğitim öğretim yılı lise tercihleri başladı. Tercihler www.meb.gov.tr yada e-okul.meb.gov.tr adresleri üzerinden online yapılacak.İl açılan ekran "Yerel yerleştirme ile Alan Okullar" ekranı açılacak.Her öğrenci mutlaka yerel yerleştirme tercihi yapacak.LGS'ye giren öğrenciler daha sonra sınavla alan okulları tercih yapabilecek.Yerel yerleştirme için 5, merkezi sınavla yerleştirme için 10, pansiyonlu okullar için 5 tercih yapılacak. LGS Tercih ekranı için TIKLAYIN

LGS Tercih işlemleri 4-20 Temmuz tarihlerinde yapılacaktır. 
• Tercihler öğrenci ve velisi tarafından e-Okul üzerinden yapıldıktan sonra veli tarafından okul müdürlüğüne gidilerek mutlaka onaylatılmalıdır. 
• Tercihlerini e-Okul üzerinden yapamayanlar ek-1 formunu doldurup okula giderek tercihlerin sisteme işlenmesini sağlayabilirler. 
• Tercih sonuçları 25 Temmuzda açıklanacak.Ardından nakil tercihleri alınacak.
• 25-29 Temmuz 2022 tarihlerinde 1.nakil tercihleri yapılacak.1.Nakil sonuçları 1 Ağustos'ta açıklanacak.
• 1-5 Ağusto 2022 tarihlerinde 2.nakil tercihleri yapılacak.2.Nakil sonuçları 8 Ağustos'ta açıklanacak.

2022 LGS Tercih Grupları

LGS Tercihlerinde 3 farklı yerleştirme türü uygulanacaktır. 
1- Merkezi Yerleştirme
2- Yerel Yerleştirme
3- Pansiyonlu Okullar 
Sistem yerleştirme yaparken öncelikle merkezi yerleştirme tercihlerini sonra yerel tercihleri son olarak ise pansiyonlu okul tercihlerini dikkate almaktadır. 

1- Merkezi Yerleştirme Tercihi
• LGS puanı ile tercih yapılan yerleştirme türüdür.
Sadece sınava giren öğrenciler tercih yapabilir.
10 adet tercih hakkı bulunmaktadır.
• Bu grupta tercih yapmak zorunlu değildir. 

2- Yerel Yerleştirme Tercihi
ikamet adresi ve OBP ile yapılan yerleştirme türüdür.Bu yerleştirmede 3.olarak devam-devamsızlık durumuna bakılacak.
• Bu alanda en fazla 5 okul tercih yapılabilir. Bu 5 okuldan en fazla 3 tanesi aynı türden lise olabilir.
• İlk 3 tercih kendi kayıt alanımızdan (yeşil ile belirtilenler) olmak zorundadır.
• Bu yerleştirme türünden tercih yapmak zorunludur. 

3-Pansiyonlu OkullarTercihi
Bu yerleştirme türünde tercih yapma zorunluluğu yoktur.
• Merkezi yerleştirme ile öğrenci alan ve pansiyonlu olan okullar bu listede tercih edilemez.
• Sadece diğer kayıt alanındaki (kırmızı renkli) pansiyonlu okullar tercih edilebilir. 

LGS'de Yerleştirme Kriterleri

2022 LGS TERCİHİNDE ÖNEMLİ TARİHLER (1.ve 2. Nakil Tarihleri)

2022 LGS TERCİHLERİ İLE İLGİLİ DİĞER AYRINTILAR

Merkezî yerleştirme nasıl yapılacak?

Merkezî yerleştirme; merkezî sınavla öğrenci alan fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje okulları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına tercihler doğrultusunda merkezî sınav puanı üstünlüğüne göre yapılacak. Öğrenciler, sınavla öğrenci alan okullar listesinden 10 okula kadar tercih yapabilecekler. Merkezî sınavla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına puan üstünlüğüne göre tercihler doğrultusunda yerleştirme yapılacak. Sınavla öğrenci alan okullarda merkezî sınav puanının eşitliği hâlinde sırasıyla Okul Başarı Puanı (OBP) üstünlüğüne, sırasıyla 8, 7 ve 6'ncı sınıflardaki Yıl Sonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğüne, 8'inci sınıfta özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına, tercih önceliğine ve öğrencinin doğum tarihine göre yaşı küçük olana bakılarak yerleştirme yapılacak.

Yerel yerleştirme nasıl yapılacak?

Yerel yerleştirme işlemleri okulların türü, kontenjanı ve konumuna göre il, ilçe millî eğitim müdürlüklerince oluşturulan ortaöğretim kayıt alanlarındaki okullara sırasıyla öğrencilerin ikamet adresleri, okul başarı puanının üstünlüğü ve okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı kriterlerine göre yapılacak. Değerlendirmede eşitlik olması durumunda sırasıyla 8, 7 ve 6'ncı sınıflardaki yıl sonu başarı puanı üstünlüğüne bakılarak yerleştirme yapılacak.

Tüm öğrenciler yerel yerleştirme tercihi yapacak Sınava giren ve merkezî sınav puanına sahip olan öğrenciler dâhil tüm öğrenciler, yerel yerleştirme ile öğrenci alan okul tercihinde bulunmak zorunda olacak. Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ekranından tercih yapılmaması durumunda öğrencilere merkezî sınavla öğrenci alan okullar ile pansiyonlu okullar tercih ekranı açılmayacak. Özel ortaöğretim kurumlarına ve yetenek sınavı ile öğrenci alan okullara kesin kayıt işlemini tamamlamış öğrenciler, tercihte bulunamayacaklar. Öğrenciler, merkezî sınav puanı ile öğrenci alan okullar, yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ve pansiyonlu okullar olmak üzere üç grupta tercih yapabilecek. Merkezî sınava girmeyen öğrenciler ise yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ve pansiyonlu okullar olmak üzere iki grupta tercih yapabilecek.

İlk ekran yerel yerleştirme için açılacak

Öğrenciler, ilk olarak yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ekranından tercih yapabilecek. Yerel yerleştirmede tercihlerinden ilk 3 okulu kayıt alanından seçmek kaydıyla öğrenciler en fazla 5 okulu tercih edebilecek. Tercihlerde, aynı okul türünden (Anadolu lisesi, mesleki ve teknik Anadolu lisesi, Anadolu imam hatip lisesi) en fazla 3 okul seçilebilecek. Yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt işlemini tamamlayan öğrenciler, istemeleri hâlinde merkezî sınavla öğrenci alan okullar için açılacak merkezî sınavla öğrenci alan okullar ekranından en fazla 10, pansiyonlu okullar tercih ekranından da en fazla 5 okul olmak üzere toplamda 20 okul tercihinde bulunabilecek. Yerel yerleştirme tercih ekranındaki "yeşil" renk, öğrenci için ikamet adresinin bulunduğu kayıt alanındaki okulları; "mavi" renk, komşu kayıt alanında yer alan okulları; "kırmızı" renk ise il içindeki diğer kayıt alanları ile il dışındaki kayıt alanlarını tarif edecek.

Nakiller iki dönem sürecek

Geçen yıl olduğu gibi LGS yerleştirmelerine esas nakiller, bu yıl da iki dönemde yapılacak. Her dönemde, merkezî sınav puanı ile öğrenci alan okullar için en fazla 3, yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için en fazla 3, pansiyonlu okullar için de en fazla 3 okul tercihi yapılabilecek. Yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullara tercihte bulunan ve ilk yerleştirmede tercihine yerleşen öğrencilerin yerleştirmeye esas nakil tercih dönemlerinde kayıt alanından okul ve farklı tür tercih etme zorunluluğu bulunmayacak ancak tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler, yerleştirmeye esas nakil tercihlerinde ilk 2 okulu kayıt alanından seçmek kaydıyla en fazla 3 okul tercihinde bulunabilecek. Yapılan tercihlerde aynı okul türünden en fazla 2 okul seçilebilecek.

Sonuçlar 25 Temmuz'da açıklanacak

Ortaöğretim Kurumlarına Tercih ve Yerleştirme Takvimi'ne göre, özel ortaöğretim kurumlarının kayıt işlemleri, yetenek sınavıyla öğrenci alan okulların iş ve işlemleri ile kayıtları bugünden itibaren 20 Temmuz'a kadar tamamlanacak. Özel öğretim kurumlarına kayıt işlemini tamamlayan öğrencilere tercih ekranı açılmayacak. Öğrenciler, tercih süresi içerisinde kayıtlarını iptal ettirmeleri durumunda tercihte bulunabilecek. Yerleştirme sonuçları ve boş kalan kontenjanlar 25 Temmuz 2022 tarihinde "www.meb.gov.tr" adresinde ilan edilecek.

2 bin 323 liseye merkezî sınav puanıyla öğrenci alınacak

Türkiye genelinde 2 bin 323 liseye merkezî sınav puanına göre öğrenci yerleştirilecek. Bu kapsamda, sınavla öğrenci alan okullara toplam 192 bin 962 öğrenci alınacak. Anadolu liselerine 65 bin 866, fen liselerine 38 bin 850, sosyal bilimler liselerine 10 bin 380, Anadolu imam hatip liselerine 39 bin 676, mesleki ve teknik Anadolu liselerine 38 bin 190 kontenjan ayrıldı.

Tercih robotu güncellendi

Öte yandan, ilk defa 2019'da oluşturulan ve öğrencilerin tercihlerinde rehberlik etmesi amacıyla hazırlanan yüzdelik dilimlerine göre tercih robotu da güncellendi. Öğrenciler, bu robotu kullanarak istedikleri yüzdelik dilim aralıklarında hem il hem de ülke düzeyinde okul listelerini ve okullarla ilgili detaylı bilgileri görebiliyor. Robotta okul türleri, il, ilçe ve 2021 yıllına ait yüzdelik dilimlere göre arama yapılabiliyor.

2022 Yılı LGS Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu'na ulaşmak için TIKLAYIN

LGS TERCİHİ YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ

ZEKİHABER.COM

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2022, 13:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER