LGS'nin YKS gibi telafisi de olmadığı için iyi bir liseye yerleşmek için 8.sınıfların sınavla ilgili önerilere, tavsiyelere daha dikkatli yaklaşmaları gerekiyor. 

Sabah Gazetesinden Ceyda KARAASLAN LGS sınavına girecek 8.sınıfları sınavda sorularda dikkat etmeleri gereken hususlarla ilgili güzel uyarılarda bulundu. Biz de bu tavsiye,öneri ve uyarıları aynen burada yayınlıyoruz:

"4 Haziran Pazar günü düzenlenecek Liselere Geçiş Sınavı'na (LGS) yalnızca 3 gün kaldı. Öğrenciler LGS'ye ne kadar iyi hazırlanmış olsa da sınav sırasında yapılan bazı hatalar başarısızlığa neden olabiliyor. Peki LGS'de en çok hangi hatalar yapılıyor? Öğrencileri en çok uzun paragraflı sorular yanıltıyor. Hatalı okuma nedeniyle sorudaki "kesinlikle" ya da "sadece" gibi ifadeler gözden kaçtığı için en çok burada hata yapılıyor. Ayrıca yine uzun sorularda öğrenciler "kesin zordur" önyargısıyla yaklaşarak hata yapıyor. Oysa çeldiriciliği en düşük olanlar karmaşık gibi görünen bu sorular oluyor. Bu nedenle sınav sırasında bu önyargılardan uzak durup mutlaka bu tip soruların kökünü iyi okuyarak çözmeye çalışın. Öğrencilerin en sık yaptığı diğer hataları ise uzmanlar şöyle sıralıyor:

SORUYLA İNATLAŞMAYIN!: Bazen işlem yapıp üzerinde yeterince düşünmenize rağmen doğru cevaba ulaşamayabilirsiniz. Bu durumda "Mutlaka bu soruyu çözeceğim, çözmeden diğer sorulara geçmeyeceğim" şeklinde inat ederek zaman kaybetmeyin.

OLUMSUZLUK EKİNE DİKKAT EDİN!: Sınavda bazı soru kökleri "hangisi değildir, hiçbir zaman, yoktur, asla vb." gibi olumsuz olarak verilmektedir. Soruları etkin ve dikkatli okumak, süreyi iyi kullanmak başarıyı artırmanın en önemli püf noktalarından biri.

ZİHİNDEN İŞLEM YAPMAYIN!: MEB'in yayımladığı örnek sorulara ve daha önceki yıllarda da sorulan sorulara göre sınavda fazla adımlı işlemlerin olduğu sorular ağırlık kazandı. İşlemleri zihinden çözmeye çalışmak sınavda yapılabilecek en büyük hatalardan biri olabilir. Her türlü işlemi test kitapçığı üzerine yazarak yapın.

ŞIKLARIN TAMAMINI OKUYUN!: Şıkların hepsini okumadan, cevabı bulduğunuzdan emin olduğunuzu düşünerek kalan şıkları okumamazlık yapmayın. Bazen cevap şıklarında "doğru cevaba çok benzeyen, ancak doğru olmayan" bir, bazen de iki tane özel 'çeldirici şıklar' bulunur. Kesinlikle tüm şıkları okuyup öyle cevaplayın.

KODLAMAYI EN SONA BIRAKMAYIN!: Zaman kazanacağım diye kodlamayı sona bırakmak, sınav sonrası yorgunluk ve dikkat dağılmasının fazlalığı sebebiyle hatalı veya eksik kodlama riskini artırır, kaydırma yapmanıza yol açar. Bu nedenle sınavda kodlamayı sona bırakmayın!"

Ceyda KARAASLAN - SABAH