Matematik dersi geçmişten günümüze çoğu öğrencinin sevmediği,sevemediği, anlamakta zorlandığı bir ders olmuştur. Peki, bu durumun sebebi nedir? Aslında bir değil birden çok sebep var.Örneğin öğrencinin sözel alana yatkınlık göstermesi, çevresinden duyduğu matematik zordur algısı,çalıştığım halde yapamıyorum gibi benzer sebepler sayılabilir.Asıl sebep ise  bu derse nasıl çalışacağımızı bilmemek ve bu dersi sevmemek. İşte size uyguladığınızda matematiği sevdirecek ve başarmanızı sağlayacak püf noktalar.

Matematik dersini daha verimli ve etkili çalışmak için bazı püf noktalar:

1-) İlk olarak bir öğrenci matematik dersine yukarıda belirttiğimiz ön yargılardan uzak bir şekilde girmelidir.
2-) Öğrenci dersi bütün dikkatiyle dinlemelidir.
3-) Ders sırasında anlatılanları dikkatlice not alınmalıdır.Gerekirse kendi cümlelerinizle ayrı not alın.
4-) Ders esnasında öğretmenin problemi veya soruyu çözümü dikkatli takip edilmelidir.Öğretmenin soruları çözme yolunu veya mantığını iyice anlamalıyız.(özellikle son yıllarda ösym soru tiplerine bakıldığında eski klasik soru tiplerinden uzaklaşılıp muhakeme yeteneğini daha çok kullandıran soru tiplerine geçildiği görülmektedir)
5-) Eve geldiğimiz zaman o günkü konuyu yazarak tekrar etmeliyiz.Çözülen problemlerin aynısını tekrar çözmeliyiz.Sonra da çözülen problemlerin benzerlerini çözmeye başlamalıyız.Sadece göz ucuyla konuya bakılarak ve okuyarak matematik çalışılmaz, tekrar edilmez.
6-) Konular ilerledikçe haftalık ve aylık tekrarlar yapılmalı(Geçen hafta ne öğrenmiştik veya geçen ay ne öğrenmiştik gibi tekrarlar.)
7-) Matematik dersine sabırla ve düzenli şekilde çalışmalıyız.Matematik dersinde konular birbirleriyle ilişkili olduğu için kısa zamanda çalışılıp bırakılmamalı sürekli tekrar yapılmalıdır.
Günlük tekrar: O gün işlenen konular
Haftalık tekrar: Hafta boyunca işlenen konuların tekrarı
Aylık tekrar: O ay işlenen üniteler.
8-) Konuları unutmak istemiyorsak bir başka arkadaşımıza öğrendiğimiz konuyu anlatabiliriz.(arkadaş grubuna mesela)
9-) Seviyeye uygun kolaydan zora doğru olan sorularla soru çözmeye başlanmalıdır. Hiç soru çözemiyorum diyen öğrenciler için önce fazla sayıda çözümlü soru incelenmeli, çözüm yöntemleri güzelce anlaşılmalı sonra benzer sorular çözülerek ilerlenmelidir.
10-) Özellikle küçük yaştaki çocuklar ve öğrenciler için matematik dersi oyun eşliğinde öğretilebilir ve eğlenceli hale getirilebilirse öğrencilerimizin matematiği küçük yaştan itibaren sevmesi sağlanabilir.