Geçtiğimiz günlerde ortaöğretim yönetmeliğinde bir takım değişiklikler oldu. Değişiklikler için de en dikkat çekici husus normal liseden açık liseye geçiş konusu.Ancak ayrıntılar netleşmedi. Öğrencilerin ve ailelerin gözü kulağı, ortaokulu bitirmiş öğrencilerden ilk defa açık liseye başlayacakların durumu ile ilgili MEB'in açıklamasında.

Cevabı merak edilen sorulardan bazıları ; "İlk defa liseye başlayacak öğrenci açık liseye kayıt olabilir mi?", "ortaokul mezunu açık liseye kayıt olabilir mi?"

Okulların açılmasına az bir süre kala, yeni yönetmeliğe göre, açık liselere geçişler zorlaştırıldı.  Artık, özel hususlar hariç açık liselere geçilemeyecek. Milli sporcular, tutuklular, şehit ve gazi yakınları bu düzenlemeden muaf tutulacak.

Hangi öğrenciler, kimler açık liseye geçebilir?

Memurlar.net açık lise konusunu gündeme taşıdı.

Memurlar.net bu gün ki "Açık lise'de kafalar karışık: Öğrenciler ve veliler beklemede" başlıklı haberinde konuyu gündeme taşıdı.

Yapılan haberde:

"Okulların açılmasına az bir süre kala açık liselere geçişe engel getirilmesi kafa karışıklığıyla beraber tepkilere yol açtı. Çocuklarını açık liseye ve Kur'an kurslarına vermek isteyenler çözüm bekliyor.

Bakanlığın kararını duyurmasının üzerinden günler geçti. Ancak düzenlemenin detayları netleşmedi. Belirsizlik tartışmaları da beraberinde getirdi.

Çocuğunu açık liseye kaydetmek veya hafızlık ve Kuran kurslarına yazdırmak isteyen aileler kendilerine örgün eğitimin mecbur bırakıldığını belirterek tepki gösterdi." denilerek, konuya MEB'in dikkati çekilmiş oldu.

Yayınlanan yönetmelik değişikliğinde normal liseden açık liseye geçiş konusuna yer verildi. Yönetmelikte ortaokulu bitirip açık liseye başlayanlarla ilgili net bir ifade yok. Öte yandan AÖL sayfasında "Açık öğretim lisesine kimler kayıt olabilir?" sorusuna verilen cevaplardan ilk maddesi  "İlköğretim Okulu/Ortaokul mezunu olanlar,"

Açık Öğretim Lisesine web sayfasında sık sorulan sorular bölümünde yer alan bilgilerden bazıları:

Açık Öğretim Lisesi iletişim teknolojilerini kullanarak yer ve zaman sınırlaması olmadan kişilerin eğitim almalarını sağlayan uzaktan eğitim modelidir. 
a) İlköğretim Okulu/Ortaokul mezunu olanlar,
b) Ortaöğretim kurumlarından ayrılanlar, 
c) Ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar, 
ç) Bir yükseköğretim kurumundan ayrılan veya mezun olanlardan, meslek liselerinin 3 yıllık veya 4 yıllık sisteminden mezun olanlar ile genel liselerimizin 3 yıllık veya 4 yıllık alanlı sisteminden mezun olanlar, 

d) Yurt dışında öğrenim görmüş olup, İl Millî Eğitim Müdürlükleri ya da Yurt Dışındaki Eğitim Müşavirliği/Eğitim Ataşeliklerinden, yukarıdaki (a), (b), (c) ve (ç) maddelerindeki şartlardan birini taşıyan Denklik Belgesi almış olanlardan denkliği 19/07/2010 ve daha önceki tarihte düzenlenmiş olanlar (Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 20/07/2010 tarih ve 76 sayılı kararı ile ülkemizde alanlı sistem kalktı) başvurabilir.

Açık liseye nakil ve geçişlerle ilgili hususlar Açık liseye nakil ve geçişlerle ilgili hususlar

Kayıt işlemleri, açık öğretim lisesi müdürlüğü tarafından belirlenen başvuru tarihlerinde yapılır. Açık Öğretim Lisesinde yaş sınırı ve devam zorunluluğu aranmamaktadır."

İlk defa liseye başlayacak(9.sınıf) öğrencilerin durumu

Burada yer alan a maddesine göre ortaokulu bitiren her öğrenci isterse açık liseye kayıt olabilir. Yayınlanan yönetmelik değişikliğinde ortaokulu bitirenlerin açık liseye kayıt olamayacağına dair net bir iade yer almamaktadır. Ama buna rağmen, yayınlanan yeni yönetmelik değişikliği, 9.sınıf başlayacak öğrencilerin ve ailelerin kafasını epey karıştırmış durumda.

Umarız MEB bu konuda en kısa sürede daha detaylı bilgi verir.Örneğin ilk kez liseye başlayacak öğrencilerden açık liseye başlamak isteyen, Kur'an kurslarına yada farklı kurslara devam etmek isteyen öğrenciler için belirsizlik ortadan kalkar.

ZEKİHABER.COM