2023-2024 eğitim öğretim yılında 1 Ocak 2024 tarihine kadar, MEB DYK -Destekleme ve yetiştirme kurslarında ek ders ücreti Temmuz maaş artış oranında, ek ders ücretinin iki katı ödenecek.

Ancak 2023-2024 yılı DYK yönergesinde çok ciddi değişiklikler yapıldığı için öğretmenlerin bir çoğu DYK'dan ek ders alamacak.

Örneğin yapılan en önemli değişikliklerden biri Ortaokul 5,6 ve 7.sınıflar ile Lise 9 ve 10.sınıflar için DY kursu açılamayacak. Ayrıca her steyen okul da kurs açamayacak. Hangi okullarda kurs açılacağına il MEM karar verecek. Dolaysıyla sadece 8,11 ve 12.sınıflar ile mezun öğrenciler için kurs açılacak. Bu da DYK da çok az öğretmenin ek ders ücreti alacağı anlamına gelir. 

2023-2024 Yılı DYK-MEB Kursları Ek Ders Ücreti

Bu yıl MEB DYK hafta sonu kurslarında görev alacak öğretmenler, eylül, ekim, kasım ve aralık aylarında temmuz maaş artışı oranında ek ders ücreti alacak. 

MEB Destekleme ve Yerleştirme Kursu kapsamında, ders veren öğretmenlere;normal ek ders ücretinin iki katı tutarında ek ders ücreti ödenmektedir.Öğretmenler 2023-2024 eğitim öğretim yılının başlayacağı Eylül ayından itibaren sadece 8,11 ve 12.sınıflar ile mezun öğrenciler için açılacak kurslarda ek ders ücretini Temmuz 2023 zam oranına göre alacaklar. DYK kursunda derse giren bir öğretmen ek ders ücretinin 2 katı ücret alacağı için, her bir ders için ek geliri %15 gelir vergi diliminde net 120,24 tl olacak.Buna göre;

Haftada 4 saat DYK kursunda derse giren bir öğretmenin 1 ayda alacağı ücret yaklaşık 1.923 TL olacak. 

Aşağıda da belirtilen önemli değişikliklerden dolayı bu yıl MEB hafta sonu kurslarından çok az öğretmen ek ders ücreti alabilecek.

Bu yıl DYK ile ilgili dikkat çeken değişikliklerden öne çıkanlardan bazıları:

- Kursta görev yapacak öğretmenleri komisyon seçecek. Daha önceden öğrenciler başvuru sırasında kursta dersine girmek istediği öğrenciyi seçebiliyordu. Artık öğretmenleri MEM'lerde oluşturulan komisyon seçecek.
- Öğrenci sayısı daha önceden 10 iken artık 16 nin altına düştüğünde kurslar kapanacak 
- MEB kurslarında artık özel okul öğretmenleri de görev alabilecek 
- MEB DYK Kurslarında rehber öğretmen görevlendirilecek.
- Yönetici, öğretmen, öğrenci ve velilere yönelik memnuniyet anketleri yapılır.
- Sınav kılavuzu yerine e-kılavuz hazırlanacak.
- Sadece 8, 11, 12.sınıflar ve mezunlar için kurs açılacak. Yani 5,6,7,9 ve 10.Sınıflar için MEB DYK kursu açılmayacak.
- Her okulda kurs açılmayacak. Kursların hangi okullarda açılacağına komisyon karar verecek 
-Okul idarecileri hiçbir şekilde DYK'da derse giremeyecek.

2023-2024 Yılı MEB Destekleme ve Yetiştirme Kursları (DYK) Yönergesi

ZEKİHABER.COM