MEB 2023-2024 Eğitim öğretim yılı destekleme ve yetiştirme kursları (DYK) başvuru e-kılavuzunu yayınladı. Kılavuzda öğrenci ve öğretmen başvuru tarihleri ve diğer ayrıntılar belli oldu. DYK meb kurslarına hangi sınıflar başvurabilir? Hangileri başvuramaz? tüm detaylar haberimizde

2023-2024 DYK MEB Kurs Takvimi-Tarihleri

MEB DYK kursları 2023-2024 yılına 4 Eylül 2023 pazartesi günü başlayacak, 7 Haziran 2024 tarihinde sona erecek. Önceki yıllara göre DYK kurslarıyla ilgili ciddi değişiklikler var. Mesela kurslarda görev yapacak öğretmeni dyk komisyonu belirleyecek.

MEB DYK hafta sonu kursları için e-kurs modülü üzerinden öğrenci ve öğretmen başvuruları eş zamanlı olarak alınacak. Çünkü artık öğrenci kurs başvurusu yaparakken öğretmen seçemeyecek. Daha önceki yıllarda önce öğretmenlerin daha sonra öğrencilerin başvuruları alınırdı. MEB kurslarına 8, 11, 12.sınıf ve mezun öğrenciler başvuru yapabilir.

2023-2024 yılında 5,6,7,9 ve 10.Sınıflar için MEB DYK kursu olmayacak.

Öğretmen-Öğrenci Başvuru Tarihleri

Öğretmenlerin başvuru tarihleri: 24-28 Ağustos 2023
Öğrencilerin başvuru tarihleri: 24-28 Ağustos 2023

2023 2024 DYK MEB KURS TAKVİMİ

MEB DYK Kursları Öğrenci Başvuruları

- Kurslara; resmî ve özel örgün eğitim kurumları kapsamındaki Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 32 nci maddesinin dördüncü fıkrasında belirtilen öğrenciler dâhil ortaokul, imam hatip ortaokulu ve ortaöğretim kurumlarında kayıtlı olan öğrenciler ile genel ilköğretim programı uygulanan özel eğitim ortaokulu/özel eğitim sınıfı, genel ortaöğretim programı uygulanan özel eğitim okulları ile mesleki ve teknik ortaöğretim programı uygulanan özel eğitim okulları öğrencileri, özel eğitim meslek okulu ile özel eğitim meslek okulu programının uygulandığı özel eğitim sınıfı öğrencilerinden; 8, 11 ve 12 nci sınıflarında öğrenim gören öğrenciler ve örgün ve açık ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar başvurabilir.
- Resmî örgün eğitim kurumları ile özel öğretim kurumlarına devam eden öğrenciler ikamet ettikleri adresin bulunduğu ilçe sınırı içindeki kurs merkezlerinden birine e-Kurs Modülünden başvuru yapabilir.
- Resmî örgün eğitim kurumları ile özel öğretim kurumlarına devam eden öğrenciler ve açık öğretim okullarına devam eden öğrenciler e-Kurs Modülü üzerinden e-Okul bilgileri ile kurs başvurusu yapar.
- Öğrenci/kursiyerler kurs merkezince belirlenen derslerden tercihte bulunarak başvuru yapar.

MEB DYK Kursları Öğretmen Başvuruları

- Kurslarda görev almak isteyen kadrolu/ sözleşmeli ve özel okul öğretmenleri, 24-28 Ağustos 2023 tarihlerinde e-Kurs Modülü üzerinden başvuruda bulunur.
- Kurslarda görev almak isteyen öğretmenler, kurs merkezi tarafından belirlenen derslerden Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı 9 No’lu Kararı çerçevesinde; atama alanları ile okutabilecekleri diğer derslerden kurs başvurusunda bulunabilirler.
- Kadrolu/sözleşmeli ve özel okul öğretmenleri, iş takviminde belirtilen başvuru süresi içinde kadrolarının veya MEBBİS’te görevlendirme kayıtlarının bulunduğu ilçe sınırlarında bulunan kurumlardan birisini tercih edebilir. Tercihleri dışında da görev almak isteyen öğretmenler e-Kurs Modülü üzerinden ilçedeki öğretmen ihtiyacı bulunan herhangi bir kurs merkezinde görev alma talebinde bulunur.
- Başvurular, https://e-kurs.meb.gov.tr internet adresinden e-Kurs Modülü üzerinden gerçekleştirilir. Kurs başvurularını zamanında yapma sorumluluğu öğretmenlere aittir.

Öğretmenlerin e-kurs Modülü Başvuru Ekranı

Öğretmenler Kurs Tipi seçtikten sonra kurs verilebilecek kurum seçilir. Seçime göre aşağıda ders ve sınıflar listelenir. Dersin Sınıf Seviyeleri içerisinden kurs almak istediğiniz sınıflar seçilir. Ders ekleme işlemi tamamlandıktan sonra isteğe göre Tercihlerim dışında da kurslarda görev almak istiyorum. işaretlenir. En son olarak Kaydet butonu ile ilgili kurs tipi için kurs telebinde bulunulmuş olunur.Aynı işlem diğer Kurs Tipleri için de tekrarlanır.
"Tercihlerim dışında da kurslarda görev almak istiyorum." seçeneği tercih yaptığınız kurumun bağlı olduğu ilçe içerisindeki kurumlar için dikkate alınacaktır.

Ders Kitabı Hata ve Görüş Bildirim Formu Ders Kitabı Hata ve Görüş Bildirim Formu

2023-2024 Yılı DYK-MEB Kurs Ek Ders Ücreti

Destekleme ve Yerleştirme Kursu kapsamında ders veren öğretmenlere;normal ek ders ücretinin iki katı tutarında ek ders ücreti ödenmektedir.Öğretmenler 2023-2024 eğitim öğretim yılının başlayacağı Eylül ayından itibaren ek ders ücretini Temmuz zam oranına göre alacaklar. DYK kursunda derse giren bir öğretmen ek ders ücretinin 2 katı ücret alacağı için, her bir ders için ek geliri %15 gelir vergi diliminde net 78,69 tl olacak. Haftada 4 saat DYK kursunda derse giren bir öğretmenin 1 aylık alacağı ücret yaklaşık 1.260 TL olacak.

2023-2024 Yılı MEb Destekleme ve Yetiştirme (DYK) ile İlgili Hususlardan Bazıları

- Resmî tatiller ile millî ve dinî bayram tatillerine denk gelen günlerde DYK kursları da tatil edilir.
- 8 ve 11. sınıflar en fazla 6 ders, 12 nci sınıf, örgün ve açık ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar ise en fazla 8 ders seçebilirler.
- Kurslara kayıt yaptıran öğrencilerin/kursiyerlerin DYK'ya devamları zorunludur.Kurslarda okutulması gereken toplam ders saatinin özürsüz olarak 1/5’ine devam etmeyen öğrencilerin devamsızlık sınırını aştığı dersten kurs kaydı silinir.
- Bir sınıfta öğrenci sayısı en az 16, en fazla 24 olabilir.
- Hazır bulunuşluk sınavları yapılarak kurs merkezi müdürlüklerince sınıflar/ gruplar oluşturulur.
- 5,6,7,9 ve 10.Sınıflar için MEB DYK kursu olmayacak.

MEB DYK-DESTEKLEME VE YETİŞTİRME KURSLARI e-KURS MODÜLÜNDE AKTİF OLAN DERS LİSTESİ

2023-2024 yılında açılacak DYK kurslarında 8, 11 ve 12.sınıfların seçebileceği derslerin listesi

MEB DYK Dersler

2023-2024 MEB DYK E-kılavuzu için TIKLAYIN

2023-2024 Yılı MEB Destekleme ve Yetiştirme Kursları (DYK) Yönergesi

ZEKİHABER.COM