Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı Kitap İnceleme panelist iş ve işlemleri ile ilgili öğretmenlerin merak ettiği sık sorulan soruları cevaplandırdı.

1. Panelist kayıt ile inceleme ve değerlendirme süreçlerine yönelik bilgi alabileceğim bir doküman var mıdır?
http://kitapinceleme.meb.gov.tr” adresinin ana sayfasında yer alan “Dokümanlar” bölümündeki “Panelist İşlemleri Kılavuzu”nu inceleyerek süreçle ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

2.Tarafıma inceleme yapmak üzere taslak ders kitabı atandığını nasıl öğrenebilirim?
Başkanlıkça incelenmek üzere taslak ders kitabı ataması yapıldığında panelistlere SMS ve e-posta yoluyla bilgi verilmektedir.

3. Taslak ders kitabı inceleme ve değerlendirme görevini reddetmem durumunda hakkımda cezai işlem uygulanır mı?
Taslak ders kitabına ait bireysel inceleme süresi, görüş bildirme süresi ve toplantı (çevrim içi/fiziksel) tarihini içeren bilgiler sistem üzerinden görülebilmektedir. Bu doğrultuda kabul/ret
işlemlerini size belirtilen süre içerisinde gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Kitabı reddetmeniz durumunda herhangi bir cezai işlem uygulanmaz.

4. Taslak ders kitabı inceleme ve değerlendirme görevini kabul ettiğim andan itibaren inceleme sürem başlar mı?
Taslak ders kitabı inceleme ve değerlendirme görevi kabul edildiği andan itibaren bireysel inceleme süresi başlamaktadır.

5. Panelist Etik Sözleşmesi’ni imzalamadığım durumda kitap inceleyebilir miyim?
Taslak ders kitabı inceleme ve değerlendirme görevini kabul işlemini gerçekleştirmeniz için “Panelist Etik Sözleşmesi”ni okuyarak onaylamanız gerekmektedir.

6. Taslak ders kitabı inceleme ve değerlendirme sürecinin adımları nelerdir?
-Görev kabul/ret
-Bireysel inceleme (Hata tespiti ekleme)
-Görüş bildirme
-Panel toplantısı
süreçleri ile ilgili tüm detaylar “Panelist İşlemleri Kılavuzu”nda yer almakta olup süreçlerin tarih aralıkları tarafınıza gönderilen SMS ve e-posta ile bildirilmektedir.                                              
7. Taslak ders kitapları nasıl incelenir?
Taslak ders kitapları “http://kitapinceleme.meb.gov.tr” adresi üzerinden Yönetmelik, ilgili öğretim programları, değerlendirmeye esas olacak kriterler ve açıklamaları ve alınan eğitimler
doğrultusunda incelenir.

8. Taslak ders kitabı inceleme ve değerlendirme işlemlerini hangi cihazlar üzerinden yapabilirim?
İnceleme ve değerlendirme işlemleri sadece masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda kullanılarak yapılabilmektedir. Hata tespiti ekleyebilmek için hatanın olduğu alan sadece fare kullanılarak
işaretlenebilmektedir. Mobil cihazlarda bireysel inceleme modülü açılmamaktadır.

9. Hata tespitini işaretlemede sorun yaşadığımda nasıl çözmeliyim?
Bu ve buna benzer sorular için “Panelist İşlemleri Kılavuzu”ndaki işlem adımlarının doğru yapıldığından emin olunmalıdır. Siteme giriş yapıldığında ana sayfada bulunan sistem kullanımı ile ilgili videolar izlenmelidir.

10. Sayfalar ile ilişkilendirilen kazanımlara nasıl ulaşabilirim?
Bireysel inceleme modülünde sayfanın sol üstünde bulunan “Bileşenleri Göster” butonuna basıldığında ilgili dersin öğretim programına ait kazanımların ilişkilendirildiği sayfa aralıkları
görüntülenmektedir. Bunlar beyana dayalı olup ilgili öğretim programından kontrolü tarafınızca sağlanmalıdır.

11. Taslak Ders Kitabı ile İlişkilendirilmiş Elektronik Eğitim İçerikleri Ders kitaplarıyla ilişkilendirilmiş elektronik eğitim içerikleri nelerdir?
Eğitim ve öğretim programlarında yer alan kazanımları desteklemeye yönelik, metin, sunu,görüntü (resim, poster, vb.), hareketli görüntü (video, canlandırma, vb.), ses kaydı, etkileşimli video,etkileşimli içerik, benzetim (simülasyon), eğitsel oyun, sanal ve artırılmış gerçeklik uygulamaları,oyunlaştırılmış eğitim, infografik (harita, grafik, kavram haritaları, şema vb.) gibi çoklu ortam unsurları içeren ders kitabına entegre edilmiş her türlü elektronik eğitim materyalleridir.

-Elektronik eğitim içerikleri kimler tarafından incelenir?
Tüm elektronik içerikler her bir panelist tarafından ilgili kriter başlıkları doğrultusunda incelenir.
-Elektronik eğitim içeriklerine yönelik hata tespitleri nasıl yapılır?
-Elektronik içerikler kriterler doğrultusunda incelenirken tespit edilen hatalar içeriğin ilişkilendirildiği sayfa aralığındaki ilk sayfa üzerinde işaretlenerek gösterilir.

-Elektronik içeriklerde scorm paketleri nasıl açılmaktadır? 
Elektronik içeriklerde zip uzantılı dosyaların (sıkıştırılmış dosya) tamamı klasöre çıkartıldıktan sonra inceleme başlatılmalıdır. Zip uzantılı dosyanın üzerine sağa tıklanarak “Klasöre Ayıkla” seçeneği ile sıkıştırılmış dosya klasöre çıkartılmalıdır. Klasörün içindeki dosyalardan index.html isimli olan dosya bulunarak açılmalıdır.

12. Taslak ders kitabının tümünü incelemekle yükümlü müyüm?
Başkanlık mütalaasına tâbi olan ve Başkanlıkça yayınevlerine gönderildiği şekliyle kullanılması uygun bulunan içerikler incelemeye tâbi değildir. Bunlar,

-Kitabın başında yer alan Türk Bayrağı, İstiklal Marşı, Öğrenci Andı, Atatürk resmi ile resmin alt kısmındaki Mustafa Kemal Atatürk yazısı, Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi ve kitabın    sonunda yer alan Türkiye Haritası ve Türk Dünyası Haritası’dır.

13. Panelistler birbirlerinin tespit ettikleri hataları ne zaman görebilirler?
Taslak ders kitabına yönelik bireysel incelemeler tamamlandıktan sonra gerçekleşecek olan “Görüş Bildirme” işlemi için belirtilen tarih aralığında panelistler birbirlerinin tespit ettikleri hataları görebilirler.

14. Panel toplantı linkine nasıl ulaşabilirim?
Panel toplantı linki sistem ve e-posta yolu ile panelistlere ulaştırılmaktadır.

15. P2 puanlama sürecinde kimler puanlama yapar?
Bireysel incelemenin tamamlanması sonucunda yapılan panel toplantısında tüm panelistler puanlama yapmaktadır.

16. Panel toplantısı sonunda her kriter için puan verilmeli midir?
Hazırlanan ortak rapor doğrultusunda her kritere yönelik ayrı ayrı puanlama yapılması gerekmektedir.

17. Kitap inceleme sürecinin tamamında çalıştığım kurumda izinli olacak mıyım?
Taslak ders kitabına yönelik inceleme ve değerlendirmeler belirtilen tarih aralıklarında mesai saatleri dışında yapılmaktadır. Panelistler yalnızca panel toplantısının yapılacağı tarihte görevli izinli sayılacaktır. Bu hususa yönelik resmî yazı e-posta yolu ile panelistlere ulaştırılmaktadır.

18. Taslak Kitap İnceleme ve Değerlendirme Sürecinde Faydalı Olabilecek Dokümanlar
- Ders Kitapları ve Eğitim Araçları Yönetmeliği için TIKLAYIN 
- Taslak Kitapların Ait Olduğu Öğretim Programları Taslak kitapların öğretim programları için TIKLAYIN
-Panelist İşlemleri Kılavuzu için TIKLAYIN
-Değerlendirmeye Esas Olacak Kriterler ve Açıklamaları için TIKLAYIN
Panelist Etik Sözleşmesi için TIKLAYIN

19. Taslak ders kitabı inceleme ve değerlendirme süreçlerine yönelik bu dokümanda yer alan hususlar dışında bir sorun yaşadığımda nereye başvurmalıyım?
      Sistem üzerinden İleti gönderebilir ya da aşağıdaki iletişim yollarıyla bize ulaşabilirsiniz.

Telefon:
0 (312) 413 43 82
0 (312) 413 43 67
0 (312) 413 45 02
e-posta adresi:
[email protected]