Öğretmenlerin MEB merkezi sınavlarda görev alabilmeleri için HES kodlarını MEBBİS'te  "Sınav İşlemleri Modülü" ne kaydetmeleri gerekiyor.Yoksa sınav görevine başvuru yapılamaz. Öğretmenler MEBBİS sınav görevi için HES kodunu nasıl alacaklar* tüm detaylar haberimizde

MEB MEBBİS Sınav İşlemleri Modülüne HES kodu girişi ekledi. Artık,MEBBİS'te Sınav İşlemleri Modülündeherhangi bir işlem yapmak, MEB merkezi sınavlarda görevli olmak ve sınav görevli ücret bilgilerine ulaşmak için öğretmenlerin mutlaka HES kodlarını girip kaydetmeleri gerekiyor.

MEB, illere, merkezi snavlarda görevli öğretmenlerin HES kodu sorgulaması yapılacağına daire yazıyı illere gönderdi..

Ve yazının uygulanmasına başlandı.Nitekim MEBBİS "Sınav İşlemleri Modülü" ne giriş yapıldığında öğretmenleri "Önemli Duyuru" başlığı ile şu uyarı karşılıyor:

"DİKKAT !!

'Tebellüğ Gerektiren Belgeler' alanında Tebellüğ edilmemiş belge var ise bu belgeleri okuduktan sonda 'Okudum ve anladım, Açık rızam ile kabul ediyorum.' butonuna basmadan diğer sayfalarda işlem yapılamaz.

HES Kodunuzu kaydetmeden diğer sayfalarda işlem yapılamaz.Hes Kodu Nasıl Alınır?""

MEBBİS sınav işlemleri modülünde, öğretmenler HES kodunu aşağıdaki resimde olduğu gibi karşılarına çıkan ekrana girip kaydetmeleri gerekiyor.

HES Kodu Nedir?

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. Paylaştığınız HES kodları uygulama üzerinden ya da kurumlara sağlanan servisler aracılığı ile sorgulanabilecektir.

MEBBİS için Hes Kodu Nasıl Alınır?

Hes kodu üç farklı şekilde alınabilir.SMS,Mobil uygulama ve e-devlet üzerinden alınabilir. 

2023'e SMS nasıl atılmalı?
HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023’e SMS atılır.

2023'den gelen mesaj
HES KODUNUZ:
"U3H6 - 9247 - S5"
Harf ve sayılardan oluşan kod size aittir.

HES kodunu uygulama ile alma 

HES ugulamasında anasayfa açılır,HES uygulaması üzerinde HES KODU OLUŞTURMA ekranına geçiş yapılır.

Butona basılınca kod oluşturma ekranına geçiş yapılır.

HES kodu oluştur.:"HES KODU OLUŞTUR" bölümünün altında "Yeni Kod Ekle" butonuna basılarak kod oluşturulmaya başlanılır.

Detaylar:"Yeni Kod Ekle" butonuna basıldıktan sonra açılan ekranda HES kodu için süre seçilir ve istenirse isim verilebilir.


e-devlet ile şifresi olan herkes kolayca hES kodunu e-devlet üzerinden alabilir.E-devlet ile hes kodu almak için "HES Kodu Üretme ve Listeleme" ye tıklayınız

MEBBİS'te ilgili "Tebellüğ Gerektiren Belgeler" e İNDİR e tıklanınca ilgili belge indirilerek TEBELLÜĞ edilmiş oluyor.

Yazının önemli kısmına göz atacak olursak:

"....Genel müdürlüğümüzce yürütülen merkezi sistem sınav uygulamalarında görevlendirilen  sınav görevlileri ile sınava girecek olan Covid-19 risk durumları sorgulamalarının kişilerin kendileri tarafından oluşturulan Hayat Eve Sığar (HES) kodları ile yapılması ve yapılan sorgulama sonucunda  korona virüs sonucu pozitif ve/veya sonucu pozitif olan kişiler ile temaslı olan (riskli) personele sınav görevi verilmemesi ile söz konusu durumda olan adayların da sınav binası/salonuna alınmaması gerektiğinden (tekrarı olmayan sınavlarda aday hakkında sınav protokölü çerçevesinde işlem yapılcaktır.) MEBBİS üzerinde bazı düzenlemeler gerçekleştirilmiştir.

Bu kapsamda ; merkezi sistem sınavları kapsamında yapılan başta e-Sınav uygulaması olmak üzere tüm sınav uygulamalarında görev talebinde bulunacak personelin sistem üzerinden görev talebi esnasında HES kodlarını girmeleri gerekmektedir. Sınav görevi talep edecek personelin sisteme olduğu HES kodu ile risk durumu sorgulamaları yapılmaktadır.HES kodu sorgulaması sistem üzerinden her gün saat 00:00 itibari ile çalıştırılmaktadır. Yapılan sorgulama sonucunda riskli gözüken personelin görevi sistem üzerinden  otomatik olarak iptal edilmektedir. İl/ilçe müdürlükleri görevi iptal edilen personel yerine haftalık almış olduğu e-Sınav görevlendirme yapmaları ve böylelikle sınavın sağlıklı bir şekilde yürütülmesini sağlamaları gerekmektedir. Ayrıca görevi sistem tarafından iptal edilen personele yine İl/ilçe müdürlükleri tarafından bilgilendirme yapılması gerekmektedir."

Ayrıca öğretmenlerin MEB sınavları görevi ile ilgili şu açıklamaları okumalarını öneriyoruz:

AÇIKLAMA

- 01.01.2019 itibari ile görevlendirmede esas alınacak puan sistemi değişmiştir. Bu değişikliğe göre aktif yıldaki görevlerden alınan puana göre sıralama yapılacaktır. Bu puanın eşitliği durumunda ise bir önceki yıldaki görevlerden alınan puan dikkate alınarak sıralama yapılacaktır.

UYARI

-MOTORLU TAŞIT SÜRÜCÜ KURSİYERLERİ E-SINAV UYGULAMA KILAVUZUNUN 7 NCİ MADDESİNİN "B" FIKRASI KAPSAMINDA E-SINAV OTURUMLARINDA GÖREVLENDİRİLEN PERSONEL GÖREVLİ OLDUĞU SINAV SAATİNDEN 30 DAKİKA ÖNCE E-SINAV MERKEZİNDE HAZIR BULUNMALIDIR VE SINAV BAŞLANGIÇ SAATİNDEN 15 DAKİKA ÖNCESİNE KADAR E-SINAV SALONUNDA YER ALAN ANA BİLGİSAYARDAKİ GÖREVLİ GİRİŞ SİSTEMİNDEN MEBBİS KULLANICI ADI VE ŞİFRESİ İLE GİRİŞ YAPMALIDIR.

SINAV MERKEZİNE ZAMANINDA GELSE BİLE SINAV SAATİNE 15 DAKİKA KALANA KADAR SİSTEME GİRİŞ YAPMAYAN/YAPAMAYAN, SINAV MERKEZİNE/SINAV SALONUNA GEÇ GELDİĞİ VEYA SINAV BAŞLANGIÇ SAATİNDEN SONRA GELDİĞİ İÇİN GİRİŞ YAPAMAYAN, MEBBİS ŞİFRESİNİ UNUTTUĞU İÇİN GİRİŞ YAPAMAYAN VEYA SINAV SAATİNDEN ÖNCEKİ SON 15 DAKİKA İÇERİSİNDE GİRİŞ YAPAN PERSONELE MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI'NIN YAPMIŞ OLDUĞU SINAVLARDA 1 YIL BOYUNCA GÖREV VERİLMEYECEKTİR. BU NEDENLERLE HAKKINDA SINAV GÖREVİ VERİLMEME TEDBİRİ UYGULANMAYA BAŞLANAN PERSONELİN MAZERETİ KABUL EDİLMEYECEKTİR.

-GÖREVİNİ ONAYLADIKTAN SONRA MEBBİS ŞİFRESİNİ UNUTAN PERSONEL SINAV SALONUNA GELMEDEN ÖNCE ŞİFRESİNİ GÜNCELLEMELİ VE UNUTMAMALIDIR.