Milli Eğitim Bakanlığının ilk kez 2021-2022 yılı yaz tatilinde açağı yaz okulunda matematik ve ingilizce derslerinden yaz kursu açılacak. Öğretmenlere Temmuz-Ağustos aylarında yaz kurslarında zamlı ek ders ücretine göre ödeme yapılacak.Peki ne kadar ödenecek? Haberimizde tüm ayrıntılar

Yaz kursları ilk kez bu yıl açıldığı için bu kurslarda görev alacak öğretmenler yaz kurslarında ödenecek ücretin kaç lira olduğunu merak etmeye başladılar. Hele de ülkemizde ekonomik sıkıntının ciddi sıkıntılı bir noktada olması öğretmenler için kursun ücretini daha da önemli hale getirdi.

MEB Yaz Kursunda öğretmenler ne kadar ek ders ücreti alacak?

Yaz kursunda görev alacak öğretmenlere, Temmuz 2022 de yeni ek ders ücretine göre ek ders ücreti ödenecek. 

Maaşlara gelen zam oranında artırılan ek ders ücretini saati %15 vergi dilimine göre net 39,34 tl oldu. Ek ders ücretiyle ilgili diğer ayrıntıları "2022-2023 Yılı Öğretmen Ek Ders Ücretleri (Temmuz-2022)" haberimizden öğrenebilirsiniz.

Aşağıdaki tabloda da görüldüğü gibi yaz kurslarında matematik ve ingilizce derslerinden haftada en fazla 12 saate kadar ders olabilecek. Bu durumda 1 ayda 4 haftaya göre hesap yapacak olursak; örneğin yaz kursunda görev alan bir matematik öğretmeni bir ayda en fazla 48 saat ek ders ücreti alacak. Biliyorsunuz MEB DYK kurslarda ödenen ek ders ücreti normal ek ders ücretinin iki katı. Yeni ek ders ücretlendirmesine göre Temmuz 2022 de kurs için ödenen ek ders ücreti %15 vergi dilimine göre 78,69 TL oldu. Buna göre 48 saat yaz kursu veren ve %15 vergi diliminde olan bir öğretmen en az 48x78,69=3.777 TL ücret alacak. Tabi ücret kursun süresine göre artabilir de azalabilirde.

Kısaca Temmuz- Ağustos da verilecek yaz kursunda ingilizce ve matematik öğretmenleri 3.777 TL civarı ek ücreti alabilecekler.Vergi dilimi arttıkça bu miktarda biraz daha azalacak.

Tabi okula evi uzak öğretmenlerin artık yol giderlerini de dikkate almaları gerekecek!

MEB YAZ KURSUYLA İLGİLİ BAZI HUSUSLAR

-Yaz okulları İlkokul 4.Sınıf, Ortaokul  5,  6, 7 ve 8. sınıflar ve lise 9, 10, 11 ve 12. sınıflar için açılacak.

-Yaz okullarına başvurular, 15-18 Haziran tarihleri arasında  e-kurs modülü üzerinden yapabilecek.

-Yaz okulunda açılacak kurslar 4. sınıf, 5-6. Sınıf (tek grup), 7-8. sınıf (tek grup), 9-10. Sınıf (tek grup) 11-12. sınıf (tek grup) şeklinde oluşturulan sınıf seviyelerinde oluşturulacak.

-Yaz okullarında görevlendirilen öğretmenler, 28-30 Haziran tarihleri arasında ÖBA üzerinden yapılacak 2 günlük bir eğitime alınacak

Yaz Okuluyla İlgili Bazı Sorular - Cevapları

1- Yaz okulu ve yaz kursunda görev yapan sınıf öğretmenleri mebbis ek hizmet puanı alacaklar mı?
     EVET. Puanlar aylık olarak sisteme eklenir. Alınacak puan başlama ve bitiş tarihine göre değişir. Temmuzda başlayıp ağustosta bitirecekseniz 1 puan alırsınız. Ağustos'ta başlayıp bitirirseniz 0.5 puan alırsınız.

2-Yaz okulu ve yaz kursunda görev yapan sınıf öğretmenleri haftalık 10'a 1'den planlama ek dersi alacak mı?
    EVET

3- Yaz tatilinde idari izinli günlerde ücret ödenir mi? 813-14 Temmuz gibi..)
   ÖDENMEZ. Ders yılı dışında olan idari izinlerde,okul döneminden farklı olarak, ders görevi yapıldı sayılmaz.

4- Yaz okulu bir dersten yaz okulu suresince 48 saat mi,yoksa aylık mı 48 saat?
    Toplam 48 saat.

5-Yaz kursunda nöbet ücreti ödenir mi?
    Nöbet ücreti ödenmez. 

ZEKİHABER.COM