2020-2021 Yılında Okutulacak Ders Kitapları

2020-2021 Öğretim Yılında İlkokul-Ortaokul ve Liselerde Okutulacak Ders Kitapları belli oldu.

2020-2021 Yılında Okutulacak Ders Kitapları

2020-2021 Yılında Okutulacak Ders Kitapları

Yeni eğitim ve öğretim yılında öğretimin tüm kademelerinde okutulacak olan ders kitapları belirlendi. Belirlenen unsurlar yönetmelik hükümleri gereğince Aralık 2019- 2747 ek sayılı Tebliğler Dergisi aracılığı ile kamuoyuna duyuruldu.

Her kademe için yapılan değişiklik ders ve ders kitabı farklılıkları ayrıca duyurulmak üzere düzenlenmektedir.

2020-2021 eğitim ve öğretim yılının kitap ve materyal ihtiyaçları için resmi ve özel fark etmeksizin tüm eğitim kurumları MEBBİS kitap seçim modülü kullanacaklardır.

MEBBİS üzerinden kitap seçim modülü oldukça önemsenmelidir. Okul müdür ve müdür yardımcıları tarafından bildirilen sayılar esas alınarak, okuldaki öğrencilerin araç gereç ve kitap ihtiyacı tamamlanacağından özellikle dikkate alınması gereken bir konudur.

Kitap seçim modülü ile ilişkili yayınlanan resmi yazının dikkat edilmesi gereken unsurları ise şu şekilde;

 • 25.12.2019 – 09. 01.2020 tarihleri arasında açılacak olan kitap seçim modülü aracılığı ile talebi yapılan kitapların onaylanması 10. 01.2020 – 20.01.2020 tarihleri arasında gerçekleşecektir.
 • Modül 25 Aralık 2019 tarihinde açılacak, onay işlemlerinden sonra yani 9 Ocak 2020 tarihinde erişime kapatılacaktır.
 • Öğrenci sayılarının dikkate alınmasını özellikle önemseyen MEB sisteme giriş yapılan kitap sayılarının eşit miktarda olmasını istemektedir.
 • Öğretmen kılavuz kitaplarına ilgili hüküm de dersin öğretmen sayısı kadar kitap talebi yapılması istenmektedir.
 • Kitap talebinde bulunmadan önce okutulacak seçmeli derslerin belirlenmesi ve yine belirlenen zaman içerisinde talep edilecek seçmeli ders kitabının modüle girilmesi istenmektedir.
 • Milli eğitim bakanlığı ne fazla kitap ne eksik kitap durumunun söz konusu olmasını istememek ile beraber okul ve kurum yöneticilerine bu görevi yüklemektedir.
 • Her okulun sisteme kendi girişini yapması gerekmektedir. Kitap temin işlemleri bittikten sonra eksiği olan okulların başka bir okulun sisteminden kitap talep etmesi mümkün olmayacaktır.
 • Eğer ilgili okulun internet erişim imkanı bulunmuyorsa en yakındaki okulun sisteminden kendi kurum kodu ile giriş yapması gerekmektedir.
 • Modül de ihtiyaç belirleme liste oluşturma, okul türleri, sınıflar, öğretmen seçenekleriyle yapılacak işlem açıkça beyan edilmiştir.
 • Zorunlu derslerin kitap talebi işlemleri her ders için ayrı ayrı yapılacaktır.
 • Kitap belirleme ve kitap sayısı girme işlemleri tamamlandıktan sonra seçimler ve miktarlar sayfanın altında liste şeklinde gözlemlenebilecek, sistem kapanana kadar düzenleme yapma imkânına sahip olunabilecektir.
 • Milli eğitim bakanlığı bu hususta oldukça hassas davranarak yapılan listelerin raporlanmasının önce okul müdürleri tarafından, daha sonra da ilçe milli eğitim müdürleri ya da il milli eğitim müdürleri tarafından onaylanmasını istemektedir.
 • Öğrenci sayısı, öğretmen sayısı ve kitap talebi arasındaki tutarlılığın kontrol edilmesi açısından raporlama işlemi yapılmaktadır.
 • Özel öğrencilerin ve özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin kitap seçimleri de kitap seçim modülü üzerinden yapılacak ve kitap seçimi yapılırken takip edilen eğitim programı dikkate alınacaktır.
 • Modülde talep edilecek olan özel eğitim kitabı ya da eğitim kitapları kolaylıkla listelenebilecek parça açık kaldığı süre içerisinde değişim ya da ekleme yapılabilecektir.
 • Modül işleme okullar için kapatıldıktan sonra, kontrol edilmesi için 10-15 Ocak 2020 tarihleri arasında milli eğitim müdürlüklerinin kullanımına açık hale getirilecektir.
 • Milli eğitim müdürlüklerince onay alan okul ve kurum listeleri tekrar müdürlükler tarafından onaylanacak, daha sonrasında kitap temini gerçekleşecektir. Kontrol ve onay işlemleri sorunsuz olan kurumların onayları verilecekken, il / ilçe milli eğitim müdürlüklerince onaylanmayan veriler dikkate alınmayacak, kitap temini yapılmayacaktır.

Yayınlanan resmi yazının detayına baktığımız zaman milli eğitim Bakanlığı'nın kitap dağıtımı konusunda gösterdiği hassasiyet dikkat çekmektedir. Kurumların ve okulların eğitim öğretim yılı içerisinde kitap eksikliği sorunu yaşamamaları için bu hususlara özellikle dikkat etmeleri gerekmektedir.

2020-2021 Eğitim - Öğretim Yılında Okutulacak Ders Kitapları Listesi için TIKLAYINIZ

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2020, 18:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER