2021-2022 yılı açık öğretim lisesi(AÖL) ve açık öğretim ortaokulu(AÖO) kayıtları uzatıldı

MEB Bakanı,2021-2022 Yılı Açık Öğretim Lisesi (AÖL) ve açık öğretim ortaokul (AÖO) kayıtlarının uzatıldığını açıkladı

2021-2022 yılı açık öğretim lisesi(AÖL) ve açık öğretim ortaokulu(AÖO) kayıtları uzatıldı

Milli Eğitim Bakanı "2021-2022 yılı açık öğretim lisesi(AÖL) ve açık öğretim ortaokulu (AÖO) kayıtları uzatıldı" dedi

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, açık öğretim ve olgunlaşma enstitüsü kayıtlarının 15 Ekim tarihine kadar uzatıldığı bilgisini verdi.

Eğitimlerini belirli nedenlerden dolayı tamamlayamayan kadınlar için MEB’in desteklerinden faydalanabildiğini vurgulayan Özer, Nerede Kalmıştık projesini de anlatmış oldu.
Ayrıca açık öğretimle ilgili detaylı bilgileri sunan bakan şu sözlerle konuşmasına devam etti:

"Açık öğretim liselerimizde kayıtlı öğrenci sayılarımıza baktığımızda bu yaklaşımımızın toplumumuzda da karşılık bulduğu açık bir şekilde görülüyor. 2021-2022 eğitim öğretim yılında yaklaşık 765 bin öğrencimiz açık öğretim imkanlarından yararlanmakta olup, bu öğrencilerimizin 255 binini yani yaklaşık yüzde 33'ünü 20 yaş üzeri kadınlarımız oluşturmaktadır. Sayın Hanımefendi, inşallah sizlerin öncülüğünde gerçekleştireceğimiz 'Nerede Kalmıştık...' Projesi ile bu oranı çok daha artırabileceğiz.Millî Eğitim Bakanlığı olarak, kadınlarımızın yarıda kalmış eğitimlerini, açık öğretim liseleri, olgunlaşma enstitüleri, mesleki eğitim merkezleri gibi çeşitli programlar aracılığıyla tamamlamaları için gerekli her türlü imkânı sunacağız. Özellikle açık öğretim sınavlarına erişimi artırabilmek için yurt içi ve yurt dışı açık öğretim sınavlarını dijital platformlar aracılığı ile online olarak yapacağız. Dolayısıyla bu projeden yararlanmak isteyen kadınlarımız, eğitimlerini yarıda bırakmış olan kadınlarımız, çok rahat bir şekilde eğitimlerini tamamlayabilecekler. Bugün özellikle belirtmek isterim ki tanıtımını yaptığımız bu projeye katılımı artırmak için açık öğretim ve olgunlaşma enstitüleri kayıtlarımızı, aslında bu kapanmıştı, 15 Ekim 2021 tarihine kadar uzattığımızın müjdesini de buradan duyurmak isterim."

Kız teknik ve olgunlaşma enstitüleri Türkiye’de 1945’ten bu yana eğitim vermektedir. Mesleki ve teknik öğretimin somut örnekleri arasında yerini alır. Bununla birlikte olgunlaşma enstitüleri kadınların hem mesleki kariyerlerini hem de teknik arka planlarının geliştirilmesine büyük ölçüde katkı sağlamaktadır.

Asıl amaçlarından biri de geleneksel el sanatlarının geçmişten günümüze aktarılmasıdır. Olgunlaşma enstitüleri, 2 yıl zaman zarfında sertifika eğitimlerini gerçekleştirmektedir. Olgunlaşma enstitülerinden eğitim almak ve sertifikaya hak kazanabilmek için yapmanız gereken çok bir şey yoktur. Eğitim hayatınızın en az ilköğretim olması yeterlidir.
Açık Öğretim Lisesi 2020-2021 eğitim öğretim yılı 2021 ilk döneminde yeni kayıt yaptıran öğrencilerin de Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemine giriş yaparak Bilgi Düzenleme Menüsü altında yer alan anketi doldurulması gerekmektedir.

Not: Açık Öğretim Lisesi(AÖL) Müdürlüğü tarafından sistem üzerinde zaman zaman bazı öğrencilerin bilgi güncelleme iş ve işlemleri yapılmaktadır. Yapılan bilgi güncelleme iş ve işlemleri sonucunda, öğrencilerin 2021-1 döneminde seçmiş olduğu derslerde değişiklikler yapılabilmektedir. Bu nedenle öğrencilerin dönem ders seçimlerinin son durumlarını zaman zaman kontrol etmeleri gerektiği unutulmamalıdır.

Anadolu Üniversitesi Açık öğretim Fakültesi’nde ise (AÖF) kayıt yenileme işlemlerinin 8 Ekim 2021 tarihine kadar devam etmesine karar verildi. Eğitimlerine devam etmek isteyen öğrencilerin, 27 Eylül-8 Ekim tarihlerinde kayıt yenileme katkı payını ödeyerek ders seçim yapması gerekmektedir.

ATA AÖF güz dönemi için kayıt yenileme işlemleri ise 13-19 Eylül tarihlerindeydi fakat bu süreyi kaçıranlar için müjdeli haber geldi. Bu süre zarfında kayıtlarını yenileyemeyen öğrenciler, 2021-2022 güz yarı yılı kayıt yenileme tarihi 3 Ekim saat 23.59'a kadar uzatıldı.

Yeni Kayıt tarihleri, Açık Öğretim Lisesi(AÖL) resmî web sitesinde yayınlanan iş takviminde belirtilen tarihler arasında başvuru şartlarını taşıyan kişiler, Açık Öğretim Lisesine Yeni Kayıt yaptırabilecekler. Açık Öğretim Lisesi Yeni Kayıt işlemleri tüm Halk Eğitimi ve Mesleki Eğitim Merkezlerince yapıldığını unutmayın. Yeni kayıt için gereken evrakları tamamlayanlar güncel olarak sunulan tarihler arasında en yakın irtibat bürosuna giderek kayıtlarını rahatlıkla yaptırabilmektedirler.

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2021, 12:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER