2021 Yılı MEB Salon Başkanı- Gözetmen Görevli Ücretleri

2021 yılında MEB'in yapacağı İOKBS(bursluluk), LGS vb sınavlarda salon başkanı, gözetmen vb görevlilere ödenecek ücretlerle ilgili tüm ayrıntılara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

2021 Yılı MEB Salon Başkanı- Gözetmen Görevli Ücretleri

2021 Yılında MEB'in yaptığı merkezi sınavların;Salon Başkanı, Gözetmen vb..2021 Ocak -Haziran 6 Aylık Dönem Ücretleri belli olmuştu.

Öğretmenlerin en çok merak ettiği hususlardan biri de MEB'in yaptığı sınavlarda ödenen ücretlerin yeni zamla birlikte kaç lira olduğu konusu olduğundan şüphe yok.Çünkü azda olsa hafta sonları yapılan sınav görevlerinden öğretmenler ek gelir elde ediyorlar. Gerçi bu yıl öğretmenlerin görev alabilecekleri sınav sayısı pandemi nedeniyle azaldı.Çünkü MEB açık öğretim kurumları sınavları online yapıldı.Sadece İOKBS ve LGS vb bir kaç sınav kaldı,görevli ücreti alınabilecek.

Biz de bu yazımızda,  "2021 yılı salon başkanı ücreti kaç lira?","2021 yılı bursluluk gözetmen ücreti kaç lira?", " 2021 lgs salon başkanı ücreti kaç lira?", "2021 lgs gözetmene ne kadar ödenecek?", "2021 meb salon başkanına kaç lira ücret ödenecek?" ,"Bursluluk sınav ücreti ne kadar?" vb soruların cevapları yer alacak.

MEB sınavlarında görev alacaklara ödenecek ücretler de %7,33 oranında arttı.Aşağıda, 2021 meb sınavlarında görevlilere ödenecek ücretleri hesaplarken bu oranı kullandık.

2021 yılı ocak-haziran ilk 6 aylık dönemde MEB'in yapacağı sınavlarda görev alacak öğretmenlere ödenecek görevli ücretleri maaş katsayı oranına göre son halini almış oldu.

Memurların maaşları %7,33 oranında artırıldı. Bu orana bağlı olarak 2021 yılının ilk  altı ayında maaş katsayısı 0,165786 olarak belirlendi. Görevliler için uygulanan göstergeler, yeni katsayı ile çarparak yeni sınav görevli brüt ücretlerini hesapladık. Ayrıca bir çok görevli %15 vergi dilimine göre ücret alacakları için bu dilime göre net ücretleri de hesaplayıp aşağıda yer verdik.

MEB'in yaptığı İOKBS,LGS gibi merkezi sınavlarda salon başkanı,gözetmen gibi görevli ücretleri belirlenirken memur maaş katsayıyı kullanmaktadır. 2021 Ocak-Haziran memur maaş katsayısı: 0,165786 olduğundan 2021 yılında sınav görevli ücretleri hesaplanırken bu katsayı kullanılması gerekiyor.Biz de şağıdaki ödenecek ücretleri bu şekilde hesapladık.

2021 Yılı Ocak - Haziran dönemi için; Açık Öğretim Lisesi ve Açık Öğretim Ortaokulu, Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı ile Liseye Geçiş Sınavı/Mazeret (Hafta Sonu) Sınavlarında; Bina Yöneticisi, Bina Yönetici Yrd., Salon Başkanı, Gözetmen, Yedek Gözetmen ve Yardımcı Engelli Gözetmenlere anılan Usul ve Esaslar kapsamında ödenecek sınav ücretleri 

2021 YILI MEB SINAV GÖREVLİ ÜCRETLERİ  (OCAK - HAZİRAN)

2021 Ocak- Haziran dönemi sınav görevli ücretleri hesaplanırken; uygulanan gösterge ile memur zamlı maaş katsayısı olan 0,165786 çarpılır. Örneğin salon başkanının sınav görev ücreti için uygulanan gösterge 1650 olup salon başkanı için ödenecek brüt ücret 1650.0,165786=273,55 TL bulunmuş olur. Böylece 2020 yılına göre salon başkanının ücreti 18,69 TL artmış oldu.

Sınav Ücret Ödemesi             : KBS

Net Ücretler (%15 vergi dilimine göre)

Bina Yöneticisi                                     
: 265,35 TL
Bina Yönetici Yardımcısı                      : 237,42 TL
Salon başkanı                                       : 230,44 TL
Gözetmen                                             : 223,46 TL
Yedek Gözetmen                                  : 167,59 TL
Yardımcı Engelli Gözetmen                  : 279,32
 TL
E-Sınav uygulama sorumlusu              : 209, 54 TL 

Brüt Ücretler:
Bina Yöneticisi 
                                  : 314,99 TL
Bina Yönetici Yardımcısı                    : 281,84 TL
Salon başkanı                                     : 273,55 TL
Gözetmen                                            : 265,26 TL
Yedek Gözetmen                                 : 198,94 TL
Yardımcı Engelli Gözetmen                : 331,57 TL

%20 vergi diliminde olanlar alacakları net ücreti yukarıdaki brüt ücretlerin %80'ini hesaplayarak kolayca bulabilirler. Örneğin %20 vergi diliminde olan bir öğretmen salon başkanı olursa 2021 Ocak - Haziran döneminde sınav görevi için 218,84 TL ücret alır. 

Not:65 puan: Salon başkanı , 63 puan: Gözetmen, 47 puan: Yedek Gözetmen

MEB Sınav Görevlerinin Puan Değerleri


Açık Okul ve Ortaöğretim Sınavları ve BİLSEM Sınav Görevlerinin Puan Karşılıkları

Salon Başkanı : 65
Gözetmen : 63
Cezaevi Salon Başkanı : 59
Cezaevi Gözetmen: 57
Yedek Gözetmen:47
Yardımcı Engelli Gözetmen:71
Bina Sınav Sorumlusu:78
Bina Sınav Komisyon Başkanı:75
Bina Sınav Komisyon Üyesi:61

E-Sınav Sınav Görevlerinin Puan Karşılıkları

Uygulama İzleme Sorumlusu:166
Salon Başkanı:144
Gözetmen:133

MTSAS Sınavı Sınav Görevlerinin Puan Karşılıkları
Salon Başkanı: 122
Bina Sınav Komisyon Başkanı:141
Gözetmen:119
Yedek Gözetmen:89
Yardımcı Engelli Gözetmen:125
Bina Sınav Komisyon Üyesi:106 


MEB Sınavlarında Salon Başkanı ve Gözetmen Hangi Kriterlere Göre Belirleniyor?

MEB Açık Ortaokul-Lise ve Ehliyet Sınavlarında Görevlilerin Uyacağı Kurallar için TIKLAYINIZ


MEB MERKEZİ SINAVLARINDA GÖREVLİ KRİTERLERİ

2018 yılından itibaren Milli Eğitim Bakanlı tarafından yapılan Merkezi Sınavlarla ilgili Sınav görevi puan ve salon başkanı olma kriterleri değişti.

Genel Açıklama ve Yenilikler

1. Salon başkanı ve gözetmenlerin sınav günü binalarda kura çekilerek değil Mebbis/Sınav İşlemleri modülü tarafından aşağıda belirtilen önceliklere göre sınavdan önce belirlenmesi,

Salon Başkanlarının Belirlenmesinde Öncelik Sırası aşağıdaki gibidir.

 - En az 3 kez salon başkanı veya gözetmen olarak görev yapmış olmak,

 - Okul / Kurum Müdür veya Müdür yardımcısı görevlerinde bulunmak,

 - Görev süresi fazla olmak,

  - Yaşı daha büyük olmak,

2. Kura Sisteminin sınav günü MEBBİS’ten yapılması

3. Aynı gün içerisinde yapılan oturumlu sınavlarda birden fazla oturumda görev alacak görevlilerin, görevine zamanında yetişebilmesi ve sınavlarda sorun yaşanmaması için aynı okulda görevlendirilmesinin sağlanması,

4. Salon görevlilerin belirlenmesi sürecinde okul dışında sınav yapılan; cezaevi, askeri tesis, ev veya hastane, çocuk ıslah evi, rehabilitasyon ve bakım merkezi vb. gibi binalarda “ Okul Dışında Sınav Yapılan Binalarda Görev Almak İstiyorum”şeklinde bir seçeneğin konulması ve bu binalarda görev yapacak personelin bu tercihe göre ve aşağıda belirtildiği gibi yapılması,

- Okul dışında sınav yapılan binalarda görevden kaçılmaması için hazırlık süresinin 100 dakika olarak uygulanması ve bu şekilde ücret değişmeden görevin puan ile cazip hale getirilmesi,

 - Okul dışında sınav yapılan binalarda birden fazla oturumda sınav olması durumunda, bu binada görev yapacak personelin tüm oturumlar için görevlendirilmesi,

5. Tek kişilik salonlarda sınava girecek engelli adaylar için okuyucu ve kodlayıcı hizmeti verecek Yardımcı Engelli Gözetmenlerinin belirlenmesi sürecinde, başvuru ekranına “Yardımcı Engelli Gözetmeni Olarak Görev Almak İstiyorum” şeklinde seçenek konulması

6. Görev yasağı biten personele görevde bulunduğu İl/İlçe de yasağın başlangıç tarihinden bitiş tarihine kadar yapılan sınavların ortalama puanının verilmesi.

7. Göreve yeni başlayanların görevde bulundukları İl/İlçe de göreve başlama tarihinden önce yapılan sınavların ortalama puanının verilmesi

8. Aşağıdaki talolarda belirtilen görevler için görev puanlarının hesaplanmasında; sınavın süresine, yönergede belirtilen hazırlık sürelerinin ( 60 dakika sınav öncesi, 15 dakika sınav sonrası olmak üzere toplam 75 dakika olarak )eklenmesi ve bu şekilde sınav türleri arasındaki oranların düşürülmesi.

9. Bina ve Salon Görevlileri Puanlama

Puan = Gösterge * ( 10 / (Toplam Sınav Süresi)

ZEKİHABER.COM

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2021, 09:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER