Hayat Boyu Öğrenme Faaliyetleri Değerlendirme toplantısı yapıldı

"Hayat Boyu Öğrenme Faaliyetleri Değerlendirme Toplantısı" gerçekleştirildi

Hayat Boyu Öğrenme Faaliyetleri Değerlendirme toplantısı yapıldı

Millî Eğitim Bakan Yardımcımız Mustafa Safran, Genel Müdürümüz Yusuf Büyük, Ankara İl Millî Eğitim Müdürümüz Turan Akpınar, ilçe millî eğitim müdürleri ve kurum müdürlerimizin katılımıyla "Hayat Boyu Öğrenme Faaliyetleri Değerlendirme Toplantısı" gerçekleştirildi.

Hayat Boyu Öğrenme kurumlarının faaliyetlerinin tanıtım sunumunun ardından Ankara İl Millî Eğitim Müdürü Turan Akpınar açılış ve hoş geldin konuşmasını gerçekleştirdi.Ankara'daki Hayat Boyu Öğrenme kurumlarının salgın dönemindeki öz verili çalışmalarına değinerek kurum idarecilerine teşekkür etti.  

Millî Eğitim Bakan Yardımcımız Sayın Mustafa Safran, salgın döneminde tüm dünyanın uzaktan eğitimden dolayı eğitimde eşitlendiğini vurguladı. Her şerden bir hayır beklenmesi ve bu salgının da ülkemiz adına eğitim sıçrama yapması için çok önemli bir fırsatı doğurduğunu dile getirdi. Hayat Boyu Öğrenme kurumlarının faaliyet alanının genişliğine dikkat çekerek, salgın döneminin dünya çapında yeni iş fırsatları doğurduğunu ve  bu fırsatları değerlendirmesinin önemini vurguladı. Özellikle 1928 yılındaki harf devriminden bu yana okuma yazma oranının artmasına rağmen %100'e ulaşmamasının bir eksiklik olduğunu ancak halk eğitimi merkezlerinde okuma yazma kurslarının bir kişi için bile açılabilir olmasının sağladığı kolaylığı ve imkânı dile getirdi.

Hayat boyu öğrenme kurumlarında 3587 farklı kurs programı olmasının dikkat çekici olduğunu; ilçe müdürlerinin, halk eğitimi merkezi müdürlerinin ve olgunlaşma enstitüsü müdürlerinin kursların açılmasında özenli olması ile ülkemizin her alanda başarıyla ilerleyeceği vurguladı. Bu anlamda bu zamana kadar açılan kurslarda emek veren kurum müdürlerine, öğretmenlere ve usta öğreticilere teşekkür ederek, açılan kurs oranlarının artması için de desteklerini esirgememeleri ricasında bulundu.

Sayın Bakanımız Ziya Selçuk'un da hayat boyu öğrenmenin çalışma alanının genişliğinden dolayı her fırsatta çalışmaları desteklediğini, hatta Salgın Döneminde Veli Eğitimleri kursunun da ilkini kendisinin verdiğini, bunu alanı olmasından dolayı değil, hayat boyu öğrenmenin önemine dikkat çekmek için özellikle desteklemek amacıyla yaptığını dile getirdi.

Genel Müdürümüz Yusuf Büyük de hayat boyu öğrenme kurumlarına ayrılan bütçenin artırılarak daha fazla desteklendiğini,  Sayın Bakanımızın her zaman gerek salgın dönemindeki veli eğitimleri, gerek okuma yazma kursları, gerekse özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin velilerine yönelik programlarda bizzat takipçi olduğunu ve hatta haftalık sayı takibinde bulunarak desteğini kişisel sosyal medya hesaplarından da verdiğini hatırlattı.
Sosyal medya kullanımı sayesinde kurumlarımızın çalışmalarının görünür kılındığını, bu yüzden tüm kurumların sosyal medya kullanımına önem vermesinin üzerinde duran Genel Müdürümüz Yusuf  Büyük, hayat boyunun 3587 kurs programı olduğunun bilinmesi için daha fazla paylaşım yapılması gerektiğini de hatırlattı.

Genel Müdürümüz Yusuf Büyük, ilçe milli eğitim müdürlerinden ilçelerindeki halk eğitimi merkezlerini ziyaret ederek, kurumlardaki çalışmaları teşvik etmelerinin önemi üzerinde durdu. Başarılı çalışmaların gerek Sayın Bakanımız gerekse Genel Müdürlüğümüz tarafından kurum yöneticilerinin taltif edilerek ödüllendirildiğini de dile getirdi. Bu anlamda açılan kurs sayısında en hızlı artış gösteren kurum müdürlerine de ayrıca teşekkür etti.
Hayat Boyu Öğrenmenin alanının sınırsız olduğuna dikkat çekerek, bu bizimle alakalı değil diyebileceğimiz hiçbir konu olmadığını bu yüzden de hiçbir zaman boş oturacak vaktimiz olmadığına vurgu yapan Genel Müdürümüz herkesten canı gönülden çalışma beklediğini, taşranın çalışmaları ile Genel Müdürlüğün var olduğunu bu anlamda da gönülden çalışan herkese çok teşekkür ettiğini belirterek sözlerine son verdi.
Toplantını soru cevap bölümünde Genel Müdürlüğümüz Şube Müdürleri, Ahmet Şahin, Mustafa Sezer ve Yeliz Çelen katılımcıların sorularına cevap vererek, çalışmalarda dikkat edilmesi gereken konuları vurguladılar. Öneri ve istekleri de not alarak, daha iyiye ulaşmak adına ekip çalışmasının önemi vurgulandı.

Hayat boyu öğrenme  koordinasyon ve değerlendirme toplantısı iyi dilek ve temennilerle sona erdi.

Kaynak: MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER