Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik eğitim başvuruları sonuçlandı.MEBBİS'te kayıtlı mesleki gelişim çalışmalarına ait bilgileri doğrudan ilgili ekrana yansıtıldı.

Böylece % 91'e yakın öğretmenin mesleki gelişim çalışmaları tamamlandı. MEBBİS'teki verilerden en az iki mesleki gelişim çalışması bulunanlar, ayrıca belge yüklemeyecekler. MEBBİS'teki verilerde belgesi olmayan ya da belgesi eksik olan öğretmenler/uzman öğretmenler ise eksik olan belgelerini okul/kurum aracılığı ile yükleyecek.

Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınav başvurusu yapabilmenin en önemli şartlarından birisi şuydu: "Uzman öğretmenlik için başvuruda bulunacak öğretmenlerin Mesleki gelişim çalışmalarından; Eğitim Öğretim ve Rehberlik Çalışmaları, Yönetime Katılım ve Araştırma ve Geliştirme Çalışmaları üç alandan en az ikisinden birer çalışma yapmış olmaları gerekiyor."

MEBBİS'te kayıtlı mesleki gelişim çalışmaları bilgileri otomatik yüklendi

MEB, daha önce MEBBİS eğitim başvuru ekranda,Uzman Öğretmenlik/Başöğretmenlik sınav başvurusu için Mesleki Gelişim Çalışmalarına ait belgelerin MEBBİS ekranlarına yüklenmesi ile ilgili olarak; "Uzman Öğretmenlik/Başöğretmenlik Mesleki Gelişim Çalışmaları Tablolarında istenilen belgelerden Millî Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemlerinde mevcut olan belgeler otomatik olarak tespit edilecektir."  şeklinde açıklamada olduğu gibi sistemde yer alan belgeleri otomatik yükledi.Ve sonuçları bu gün ilan etti.

EKSİK MESLEKİ ÇALIŞMA BİLGİLERİ BELGELERİ OKUL YÖNETİMİ YÜKLEYECEK

Resmî eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin/uzman öğretmenlerin, MEBBİS'te kayıtlı mesleki gelişim çalışmalarına ait bilgileri doğrudan ilgili ekrana yansıtıldı. Böylece % 91'e yakın öğretmenin mesleki gelişim çalışmaları tamamlandı. MEBBİS'teki verilerden en az iki mesleki gelişim çalışması bulunanlar, ayrıca belge yüklemeyecekler. MEBBİS'teki verilerde belgesi olmayan ya da belgesi eksik olan öğretmenler/uzman öğretmenler ise eksik olan belgelerini okul/kurum aracılığı ile yükleyecek.

MEBBİS'e okul yönetiminin yüklediği sertifikalar-belgeler "Mebbis - Kişisel Bilgiler Modülü - Mesleki Belge/Sertifika Bilgileri" den görülebilecek.

Uzman Öğretmenlik-Başöğretmenlik Belge-Sertifika bilgileri ekranı

"Başvuru İşlemleri-Öğretmen Kariyer Basamakları Başvuru İşlemleri-Mesleki Gelişim Çalışmaları Başvuru"

MEBBİS" Mesleki Çalışma Bilgileri" Ekran Görüntülerinden Bazıları

Uzman Öğretmen adayı alandan en az ikisinden birer çalışma olan sonuç:

Uzman Öğretmen adayı  sadece 1 alandan onay almış.Diğer alandan varsa okul yönetiminin yüklemesi gerekiyor.

Evrak eksik olsa da tam olsa da şimdiden başvuru kaydet diyoruz. Evrak eksikse tamam olunca okul ilçe il onaylayacak.Evrak tamsa hemen onaylanabilir.

DİKKAT: Böyle bir ekranda yapılaca olan "Başvuru Kaydet" e tıklanacak. Daha sonra okul idaresine belge sunulacak. Okul yönetimi o belgeyi sisteme yükleyince ilgili öğretmenin başvurusu onaylanacak. Belge sunmak için son tarih 3 Ekim 2022 

Eksik Mesleki Çalışma Bilgileri Belge-Sertifika Bilgileri 3 Ekim 2022 tarihine kadar yüklenebilecek

Başöğretmen adayı  sadece 1 alandan onay almış.Diğer alandan öğretmenin belgesi varsa okul yönetiminin yüklemesi gerekiyor.

Diğer özel durumlar için bir okul yönetiminin paylaşımını aynen yayınlıyoruz:

Önceki yıllarda yapılan çalışmalar da evrakı bulunamayan çalışmalar için kurum müdürünün yazacağı yazı geçerli olacaktır. Örneğin şu isimli öğretmenimiz şu tarihler arasında okulumuzda belleticilik görevi yapmıştır diye kurum müdürünün imzalı vereceği yazı.Kurum müdürünün imzaladığı gezi onayları son gün tarihli olsa dahi kabul edilecek ve sisteme girilebilecek. Örneğin 5 Ekim'de yapılacak bir geziye 3 Ekim'de verilen onay belgesi de kabul edilecek belgeler içerisinde sayılacak ve sisteme girilebilecek.

Öğretmenler Kurulunda verilen kulüp ve komisyon görevleri ile ilgili öğretmenler kurulu tutanağı kabul edilecek.

Doğal Komisyon üyelikleri kabul edilmeyecek

Doğal Komisyon üyelikleri kabul edilmeyecektir. Örneğin Öğretmenler Kurulunun doğal üyesidir öğretmen, bu kabul olmayacak. Okul Aile Birliği Genel Kurulunun doğal üyesidir bu da kabul edilmeyecek.Rehberlik ile ilgili zorunlu olarak oluşturulan Komisyon üyelikleri gibi."

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Sınavı 81 ilde 19 Kasım 2022 tarihinde yapılacak. Sınav sonuçları 12 Aralık 2022 tarihinde duyurulacak.19 Kasım 2022'de yapılacak uzman öğretmenlik yazılı sınav başvuruları 26 Eylül-03 Ekim 2022 tarihleri arasında alınacak .

"Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Mesleki Gelişim Çalışma Alanları ve Açıklamaları" için TIKLAYIN


UZMAN VE BAŞÖĞRETMENLİK EĞİTİM PROGRAMINA BAŞVURU SONUÇLARI AÇIKLANDI

Uzman öğretmenlik/başöğretmenlik eğitim programı başvuru sonuçlarına ulaşmak için TIKLAYINIZ

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Türkiye'de ilk kez düzenlenecek uzman ve başöğretmenlik eğitim programı için başvuru yapan öğretmenlerden gerekli şartları taşıyan 614 bin 445 öğretmenin başvurusunun kabul edildiğini söyledi. Başvuruda bulunan öğretmenler, durumlarını meb.gov.tr adresinden öğrenebilecek.

Millî Eğitim Bakanlığınca, 7354 sayılı Öğretmenlik Meslek Kanunu doğrultusunda hazırlanan Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliğine göre yapılan duyuru doğrultusunda resmî ve özel öğretim kurumları ile Millî Eğitim Bakanlığı dışındaki kamu kurum ve kuruluşlarında öğretmen/uzman öğretmen olarak görev yapanlardan uzman ve başöğretmenlik eğitim programına başvuruda bulunanların durumları değerlendirilerek sonuçlar açıklandı.

Uzman ve başöğretmenlik eğitim programı için başvuru yapan öğretmenlere ilişkin sayısal verileri paylaşan  Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer şu bilgileri verdi: "Bakanlığımıza bağlı resmî eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin 531 bin 885'i uzman öğretmenlik, 70 bin 437'si de başöğretmenlik olmak üzere toplam 602 bin 322 öğretmen,  eğitim programlarına katılmaya hak kazandı.

Özel öğretim kurumlarında çalışan 10 bin 171 eğitimci, uzman öğretmenlik; başöğretmenlik için de 308 olmak üzere toplam 10 bin 479 öğretmenin başvurusu kabul edildi.

MEB dışı kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan 1.479 eğitimci uzman öğretmenlik; başöğretmenlik için ise 165 olmak üzere toplam 1.644 öğretmenin başvurusu kabul edildi. Böylece uzman ve başöğretmenlik eğitim programı için başvuru yapan öğretmenlerden gerekli şartları taşıyan toplam 614 bin 445 kişi eğitim programlarına katılmaya hak kazandı."

Uzman ve başöğretmenlik yolundaki süreçte tüm öğretmenlere başarılar dileyerek sürecin hayırlı olması temennisinde bulunan Özer, "Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 60 yıllık hasreti sona erdiren Öğretmenlik Meslek Kanunumuzla olduğu gibi her zaman öğretmenlerimizin yanında olacağız." ifadelerini kullandı.

Süreç nasıl işleyecek?

Eğitim programına katılmaya hak kazananlardan, resmî eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenler/uzman öğretmenler MEBBİS şifrelerini, özel öğretim kurumlarında ve MEB dışındaki kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan öğretmenler/uzman öğretmenler ise e-Devlet şifrelerini kullanarak https://www.oba.gov.tr (Öğretmen Bilişim Ağı) adresi üzerinden uzman öğretmenlik eğitim programı için 18 Temmuz-5 Eylül 2022; başöğretmenlik eğitim programı için 18 Temmuz-19 Eylül 2022 tarihleri arasında eğitimlere katılabilecek.

Öte yandan Öğretmenlik Kariyer Basamakları Mesleki Gelişim Çalışmaları ve Eğitim Programına İlişkin Yönerge hükümlerine göre resmî eğitim kurumları ile özel öğretim kurumlarında görev yapanlardan uzman öğretmenlik/başöğretmenlik eğitim programına başvurusu kabul edilen adayların söz konusu Yönerge eki Ek-2 ve Ek-3'te yer alan çalışma alanlarından en az ikisinden birer çalışma yapmış olduklarını belgelendirmeleri gerekiyor.

Bu kapsamda; Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmî eğitim kurumlarında görev yapan öğretmen/uzman öğretmenler, MEBBİS üzerinden başvuru yaparak mesleki gelişim çalışmalarına ait belgelerini 7 Temmuz-3 Ekim 2022 tarihleri arasında görev yaptıkları okul/kurum aracılığı ile MEBBİS'e yükleyecek.

Resmî eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin/uzman öğretmenlerin, MEBBİS'te kayıtlı mesleki gelişim çalışmalarına ait bilgileri doğrudan ilgili ekrana yansıtıldı. Böylece % 91'e yakın öğretmenin mesleki gelişim çalışmaları tamamlandı. MEBBİS'teki verilerden en az iki mesleki gelişim çalışması bulunanlar, ayrıca belge yüklemeyecekler. MEBBİS'teki verilerde belgesi olmayan ya da belgesi eksik olan öğretmenler/uzman öğretmenler ise eksik olan belgelerini okul/kurum aracılığı ile yükleyecek.

Özel öğretim kurumlarında görevli öğretmen/uzman öğretmenlerin 7 Temmuz- 4 Eylül 2022 tarihleri arasında https://basvurular.meb.gov.tr/ adresi üzerinden e-devlet şifreleri ile kaç adet belge yüklemeleri gerektiğini sorgulamaları ve başvuru yapmaları, daha sonra gerekli belgeler (mesleki gelişim çalışmaları ve yüksek lisans/doktora diplomaları vb.) ile kurumlarının bağlı bulunduğu il/ilçe özel öğretim değerlendirme komisyonuna başvurmaları gerekiyor.

Bakanlık dışındaki kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan öğretmenlerin/uzman öğretmenlerin ise mesleki gelişim çalışmalarına ilişkin iş ve işlemleri görev yaptıkları kurumlarca yürütülecek.

Uzman öğretmenlik/başöğretmenlik eğitim programı başvuru sonuçlarına ulaşmak için TIKLAYINIZ