19 Kasım 2022'de yapılacak uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınav başvurusu yapabilmenin ön koşullarından biri olan "Mesleki Gelişim Çalışmaları" ile ilgili MEBBİS'e evrak-belge yükleme ile ilgili öğretmenlerin merak ettiği bir çok soruyu ve soruların cevaplarını bir araya getirdik. Öğretmenlerimizin kafasındaki en azından bazı sorulara cevap vermiş olduk.

Başka soru yada cevap olursa lütfen yoruma ekleyiniz..

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik MEBBİS Belge-Sertifika Yükleme Sorular-Cevaplar 

Milli Eğitim Bakanlığı 2022 yılı Öğretmen Kariyer Basamakları sınavı için  18 Temmuz'da başlayacak eğitime katılabilecek öğretmenleri açıkladı. Bu açıklama ile 3 alandan oluşan Mesleki Çalışma gelişmeleri ile ilgili belge durumu ile ilgili de şu açıklamayı yaptı:
"Resmi eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin/uzman öğretmenlerin, MEBBİS'te kayıtlı mesleki gelişim çalışmalarına ait bilgileri doğrudan ilgili ekrana yansıtıldı. Böylece yüzde 91'e yakın 
öğretmenin mesleki gelişim çalışmaları tamamlandı. MEBBİS'teki verilerden en az iki mesleki gelişim çalışması bulunanlar, ayrıca belge yüklemeyecekler. MEBBİS'teki verilerde belgesi olmayan ya da belgesi eksik olan öğretmenler/uzman öğretmenler ise eksik olan belgelerini okul/kurum aracılığı ile yükleyecek."

"Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Mesleki Gelişim Çalışma Alanları ve Açıklamaları" için TIKLAYIN

Ancak bu konuyla ilgili hala öğretmenlerin merat ettikleri epey hususlar var. Biz de bu hususlarla ilgili bir takım sorular ve cevaplar hazırladık.

Soru-1) Milli Eğitim Bakanlığı bilişim sisteminde, Öğretmen Kariyer Basamakları Mesleki Gelişim Çalışmaları Tablosunda yer alan çalışma alanlarından en az ikisinden birer çalışmanız bulunmaktadır. Herhangi bir evrak yükleme işlemi yapılmadan, Başvuru Kaydet  işleminden sonra kurumunuz tarafından onay işlemleri gerçekleştirilebilir."
Bu 2 mesleki çalışmam olduğunu mu gösteriyor?Cevap: Evet öğretmenim.Geri kalan işleri okul ilçe il onaylayacak.Siz eğitim videolarını izleyın sonraki süreçte sınava başvurabilirsiniz.

Soru-2)Hangi evraklar kabul edildiğini nereden görebiliyoruz?
Cevap:
Okul idareleri, öğretmenin mebbise işli tüm evraklarını, hangilerinin çekildiğini detaylı görebiliyor.Hangi evrakların kabul edildiği ile ilgili tüm ayrıntıları okul yönetimi görmektedir.Kurum onayında hangi belge veya çalışmanın kabul edildiğini tablo başlığıyla beraber verilmiş.Hatta onaydan sonra tablodaki çalışma alanlarının numaraları bile verilmiş.

Evrakla ilgili onay veren kurum ekranı

Soru-3) "Araştırma ve Geliştirme" bölümünden bir evrak kabul olmuş. Bir evrak daha yüklemem gerekliymiş.  Yönetim kurulu bölümünden okul kurum ve komisyonlarından birinde görev almak yeterli olur mu?  Bunun için hangi belgeyi yükletmem lazım?
Cevap:
Okuldaki doğal olan (zümre, öğretmenler kurulu) komisyonlar dışındakiler kabul ediliyor. Ayrıca okul, ilçe,il zümre başkanlığı, danışman öğretmenlik, destek eğitim odası vs.

Soru-4)Başöğretmenlik için kurs ve seminer belgeleri geçerli değil.?
Cevap: Başöğretmenlik için kurs ve seminer belgeleri geçerli değil. EK-3 tablosunda bulunmuyor. Alınan kurslar arasında formatörlük belgesi var ve bununla formatör öğretmenlik yapılmışsa bu formatör öğretmenlik geçerli.

Soru-5) Başöğretmenlik için 1 belgeye daha ihtiyacım varmış kaydet butonuna bastım acaba hata mı yaptım.Acele etmeseydim bayram sonu mebbis'teki belgelerimden eksik olan 1 belgem tamamlanır mıydı?
Doğru yapmışsınız, öğretmenim. Benim de öyleydi. Kaydettim. Onay için epey zaman var. Son tarih 3 Ekim 2022. MEB zaten bu konuda şu açıklamayı yapmıştı:"EBBİS'teki verilerde belgesi olmayan ya da belgesi eksik olan öğretmenler/uzman öğretmenler ise eksik olan belgelerini okul/kurum aracılığı ile yükleyecek."