Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik eğitim başvurusu onaylanan öğretmenlerin sınava katılabilmek için merak ettikleri en önemli konulardan biri "Mesleki Gelişim Çalışmalarının MEBBİS'e Yüklenmesi-Girilmesi"

MEBBİS'e mesleki gelişim çalışmalarının yüklenmesi 7 Temmuz 2022 Perşembe günü başlıyor. Belge yükleme işlemleri 3 Ekim'e kadar devam edecek. Ayrıca uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik eğitime katılabilecek öğretmenler bu gün ilan edilecek.

Otomatik yüklenen belgelere "MEBBİS-Kişisel Bilgiler modülü-Mesleki Belge/Sertifika Bilgileri" den ulaşılacak. 7 Temmuz'dan itibaren ara ara kontol edilebilir.

Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik eğitimi onaylanan öğretmenlerin sınava başvuru yapabilmeleri için başvuruda bulunacak öğretmenlerin Mesleki gelişim çalışmalarından; Eğitim Öğretim ve Rehberlik Çalışmaları, Yönetime Katılım ve Araştırma ve Geliştirme Çalışmaları alanlarından en az ikisinden birer çalışma yapmış olmaları gerekiyor. 

Örneğin bir öğretmen;Destekleme ve Yetiştirme Kursları (DYK) kapsamında fiilen ders okuttuysa ve bir de il milli eğitim müdürlüğü bünyesinde yürütülen herhangi bir konuda görev aldıysa diğer şartlarla birlikte uzman öğretmenlik başvurusunda bulunabilir.

Örneğin bir öğretmen;Destekleme ve Yetiştirme Kursları (DYK) kapsamında fiilen ders okuttuysa ve bir de ilçe yada il zümre başkanlığı yaptıysa yada veya öğretmen adaylarının yapacakları öğretmenlik uygulaması kapsamında uygulama öğretmeni olarak görev yaptıysa, diğer şartlarla birlikte başöğretmenlik sınav başvurusunda bulunabilir.

Uzman Öğretmenlik/Başöğretmenlik sınav başvurusu için Mesleki Gelişim Çalışmalarına ait belgelerin MEBBİS ekranlarına yüklenmesi ile ilgili olarak; Uzman Öğretmenlik/Başöğretmenlik Mesleki Gelişim Çalışmaları Tablolarında istenilen belgelerden Millî Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemlerinde mevcut olan belgeler otomatik olarak tespit edilecektir. En az iki adet Mesleki Gelişim Çalışması tespit edilen adaylar 07 Temmuz 2022 - 03 Ekim 2022 tarihleri arasında herhangi bir belge yüklemeden sınav başvurularını,başvuru tarihinde yapabileceklerdir.

MEBBİS'te kayıtlı mesleki gelişim çalışmaları bilgileri otomatik yüklenecek

Sisteme evrak yükleme iş ve işlemleri 7 Temmuz 3 Ekim 2022 tarihleri arasında yapılacaktır.

Otomatik yüklenen belgelere "MEBBİS-Kişisel Bilgiler modülü-Mesleki Belge/Sertifika Bilgileri" den ulaşılacak. Bu günden itibaren ara ara kontol edeilebilir.

Mebbis'te kayıtlı olan bilgiler sisteme otomatik olarak gelecektir. Örneğin hizmet içi eğitim belgeleri müdür, müdür yardımcılık görevleri dyk kurslarında alınan görevler gibi.

Diğer özel durumlar için bir okul yönetiminin paylaşımını aynen yayınlıyoruz:

"Kaymakamlık onayı isteyen evraklarda İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün yapmış olduğu onaylar da kabul edilecek. Örneğin destek eğitim odaları görevlendirmeleri ilçe onayıda kabul edilecek.

Önceki yıllarda yapılan çalışmalar da evrakı bulunamayan çalışmalar için kurum müdürünün yazacağı yazı geçerli olacaktır. Örneğin şu isimli öğretmenimiz şu tarihler arasında okulumuzda belleticilik görevi yapmıştır diye kurum müdürünün imzalı vereceği yazı.Kurum müdürünün imzaladığı gezi onayları son gün tarihli olsa dahi kabul edilecek ve sisteme girilebilecek. Örneğin 5 Ekim'de yapılacak bir geziye 3 Ekim'de verilen onay belgesi de kabul edilecek belgeler içerisinde sayılacak ve sisteme girilebilecek.

Öğretmenler Kurulunda verilen kulüp ve komisyon görevleri ile ilgili öğretmenler kurulu tutanağı kabul edilecek.

Dogal Komisyon üyelikleri kabul edilmeyecek

Dogal Komisyon üyelikleri kabul edilmeyecektir. Örneğin Öğretmenler Kurulunun doğal üyesidir öğretmen, bu kabul olmayacak. Okul Aile Birliği Genel Kurulunun doğal üyesidir bu da kabul edilmeyecek.Rehberlik ile ilgili zorunlu olarak oluşturulan Komisyon üyelikleri gibi."

Sınav 19 Kasım'da yapılacak

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Sınavı 81 ilde 19 Kasım 2022 tarihinde yapılacak. Sınav sonuçları 12 Aralık 2022 tarihinde duyurulacak.19 Kasım 2022'de yapılacak uzman öğretmenlik yazılı sınav başvuruları 26 Eylül-03 Ekim 2022 tarihleri arasında alınacak .

"Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Mesleki Gelişim Çalışma Alanları ve Açıklamaları" için TIKLAYIN