2020-2021 Yılı Okul Öncesi Ve İlkokul Kayıt Yaşı Tablosu

2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı Okul Öncesi Ve İlkokul Kayıt Yaşı Tablosu.İlkokula zorunlu kayıt yaşı kaç? Hangi çocuklar okul öncesine kayıt olabilir? Hangi yılda doğanlar ilkokula kayıt edilir? Hangi ayda doğanların ilkokul kaydı ertelenebilir? vb soruların cevabı burada

2020-2021 Yılı Okul Öncesi Ve İlkokul Kayıt Yaşı Tablosu

2020-2021 Eğitim-öğretim yılı ilkokula başlama yaşı kayıtların yapıldığı Eylül ayı sonu (30.09.2020) itibariyle hesaplanır.

İlkokula Hangi Doğumlu Çoçuklar Kaydı Zorunlu?

2014 Yılı Ocak-Eylül aylarında doğan çocukların 1.sınıfa kayıt olması zorunlu.Kayıt erteleme hakkı bulunmamaktadır.Ancak 2014 Ekim-Aralık doğumlu olanların kaydı veli isteği ile 1 yıl ertelenebilir.Çocuğun kaydını 1 yıl erteleyebilir ve çocuğu okul öncesi eğitim kurumuna kaydettirebilirsiniz. İlkokula kaydı bir yıl ertelenen ve bir önceki yıl okul öncesi eğitim almamış olan 69-71 aylık çocuklara, okul öncesi eğitim kurumlarına kayıtta öncelik tanınır.

Anasınıfına Hangi Çoçuklar Kayıt Olabilir?

2015 doğumlu çocuklar anaokulu(okul öncesi),anasınıfı ve uygulama sınıfına kayıt olabilir. Sadece 2015 Ocak,Şubat ve Mart aylarında doğan çocuklar, İlkokul 1.sınıfa veli isteği ile kaydedilebilir.
2016 yılında ve 2017 Ocak-Eylül aylarında doğan çocuklar ve boş kontenjan olması durumunda anaokulu(okul öncesi),anasınıfı ve uygulama sınıfına kayıt olabilir.Okulun kayıt alanında ikamet eden ve bir sonraki eğitim öğretim yılında ilkokula başlayacak çocukların kaydı öncelikle yapılacaktır. Bu kayıtlar tamamlandıktan sonra fiziki imkânları yeterli olan Anaokulu, Ana Sınıfı ve Uygulama Sınıflarına kaydedilebilir.Bir grup oluşturabilecek kadar çocuk bulunmayan okullarda Ana Sınıfına kaydedilebilir.
2017 Ekim-Aralık doğumlu çocuklar kreş ve gündüz bakım evlerine gidebilirler.

Özel durumlar:
*Özel eğitim ihtiyacı olan bireyler(Zihinsel,görme,işitsel engelli vb.)* Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği "... eylül ayı sonu itibarıyla 68 ayını tamamlamış,79 aydan gün almamış olan ve ilkokula başlamaya hazır olmadıklarını Durum Bildirir Tek Hekim Sağlık Raporu ile belgeleyen öğrencilerin Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu Raporu doğrultusunda okul öncesi eğitime 1 yıl daha devamları sağlanır.

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2020, 21:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER