Öne Çıkanlar 9.sınıf periyodik örnekler 9.sınıf sayfa 108 nakil kontenjanı açık ortaokul 1.dönem sınavı öğretmenlerin alan değişikliği

Bu haber kez okundu.

Anadolu Liseleri’nde Nakil Ve Geçişle İlgili İş ve İşlemler

Lise Yönetmeliğinde Yer Alan Anadolu Liseleri’nde Nakil Ve Geçişle İlgili İşlemler ile İlgili Tüm Hususlar

Anadolu Liseleri’nde Nakil Ve Geçişle İlgili İşlemler

Ortaöğretim kurumlarında nakil işlemleri, belirli periyotlarda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan yönetmeliklere göre belirlenmektedir. Bu yönetmeliklerde, lise nakil işlemleri ile ilgili güncel bilgiler kamuoyu ile paylaşılmaktadır. Liseler arası nakil işlemleri belirli kurallara göre yapıldığı için sirkülasyon halinde gerçekleşen nakiller de bu son değişikliklere göre şekillenmektedir.

Lise Nakil İşlemleri Hangi Tarihlerde Yapılmaktadır?

Öncelikli olarak velilerin ve öğrencilerin ‘lise nakil işlemleri ne zaman olacak?’ sorularına açıklık getirelim; eylül ve ekim aylarında her hafta ve o haftada yer alan son iş gününde, diğer aylarda ise her ay ve o ayda yer alan son iş gününde gerçekleşmektedir. Bütün sınıflarda artık dönem okuyacak olan öğrencilerin nakil işlemleri ise her ay yapılmaktadır. 

Sınavla Öğrenci Alan Anadolu Liseleri’ne Nakil İşlemleri

Anadolu liselerine başka kurumlardan nakil amacıyla başvuru yapabilmek için öncelikli olarak nakil olarak gitmek istediğiniz Anadolu Lisesi’nde boş kontenjanın bulunması gerekir. Merkezi sınav ile öğrenci alan Anadolu Liseleri boş kontenjan bilgileri için aşağıdaki linkte yer alan tabloyu inceleyebilirsiniz.

Anadolu Liseleri’ne nakil işlemleri için e-okul sisteminden de faydalanabilirsiniz. Bu sayede işlemleriniz daha hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleşecektir. 

Nakil işlemlerinde tercih edilen Anadolu Lisesi için boş kontenjan bulunma şartının yanısıra merkezi sınava girdiğiniz yılda aldığınız yerleştirme puanınızın, nakil için gideceğiniz Anadolu Lisesi’ne en son sıradan yerleşen öğrencinin puanına denk ya da bu puandan daha fazla olması gerekmektedir. Artık yıl öğrencisi iseniz, gitmek istediğiniz sınıfın taban puanına göre değerlendirilmeye alınırsınız. Bir de şöyle önemli bir ayrıntıya değinmekte fayda var; eğer taban puanınız denk ya da daha yüksek değilse gitmek istediğiniz okulda kontenjan olsa dahi  hiçbir şekilde nakil için başvuru yapamıyorsunuz. Onun haricinde nakil işlemleri için gerekli ve yeterli şartları sağladığınız takdirde başvuru yapıp ardından naklinizin olmasını bekleyebilirsiniz.

Nakil Başvuruları Nereye Yapılacak Ve Bu Başvuruları Kim Değerlendirecek?

Anadolu liselerine nakil işlemleri için e-okul’dan faydalanabilirsiniz. Şahsen evraklarınızı gitmek istediğiniz okul müdürlüklerine de ulaştırabilirsiniz. Daha sonrasında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan ortaöğretim kurumları arası nakil yönetmeliğine uygun pozisyonda iseniz onay kararınız başvuru yaptığınız lisenin web sitesi üzerinden yayımlanır. Başvuru sonucunuzu e-okul üzerinden de öğrenebilirsiniz. 

Hazırlık Sınıfı Olan Anadolu Liseleri’ne Nakil İşlemleri Nasıl Yapılmaktadır?

Anadolu liseleri’ne nakil işlemleri için kontenjan ve taban puanı şartlarını sağlıyorsunuz fakat bu sefer de gitmek istediğiniz okulun hazırlık sınıfı var. Bu durumda eğer bulunduğunuz lisede hazırlık sınıfı yoksa nakil için gitmek istediğiniz lisede yapılacak olan yabancı dil muafiyet sınavını başarı ile geçmeniz gerekir. Daha sonra öğretim yılı içerisinde Kasım ayının son iş gününe kadar nakil için başvuruda bulunabilirsiniz. Sizin bulunduğunuz okulda hazırlık sınıfı var ve gitmek istediğiniz okulda hazırlık sınıfı yoksa; bu durumda muafiyet aranmaz. 

Ara sınıflarda ise hazırlık sınıfı bulunmayan okuldan hazırlık sınıfı bulunan bir okula nakil işlemi sağlamak istiyorsanız bu durumda yine yabancı dil muafiyet sınavına tabi tutulursunuz. Muafiyet sınavında başarılı olan öğrencilerin Anadolu Lisesi’ne nakil işlemleri boş kontenjan ve taban puan durumuna göre yapılmaktadır. Eğer merkezi sınavla öğrenci alan anadolu liselerine nakil işlemlerinde gözetilen sınav puanında eşitlik olursa bu durumda öncelik yaşı küçük olan öğrencinindir. Diğer kurallarda ise öğrenci pozisyonları eşit değilse prosedürlere göre nakil için asıl kayıt hakkı kazanan öğrenciler belirlenir.

Boş Kontenjan ve Taban Puan Bilgileri

Lisede herhangi bir öğrencinin bir okula gidebilmesi için öncelikle yerleştirmeye esas nakil yoluyla gitmeyi düşündüğü lisede kontenjan açığı olmalı.Bu nedenle nakil başvurusandan önce aşağıdan kontenjan olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Sınavlı öğrenci alan ortaöğretim kurumlarında NAKİL işlemleri için boş kontenjan ve sınavlı okul taban puan bilgileri için Tıklayınız
Sınavsız öğrenci alan ortaöğretim kurumlarında NAKİL işlemleri için boş kontenjan bilgileri için Tıklayınız
Nakil başvuruları e-devlet üzerinden yapılabiliyor. E-devlet üzerinden Nakil Başvurusu için TIKLAYINIZ


 


 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.