İlkokul ve Ortaokulda Sınıfta Kalma Var mı?

İlkokul ve ortaokul öğrencileri ve öğrenci velileri tarafından en çok merak edilen konulardan bir tanesi sınıfta kalma ve geçme durumlarının neye göre belirlendiğidir. 2019 ve 2020 eğitim öğretim yılının ilk döneminde olduğumuz şu zaman diliminde ilkokulda kalma var mı, 5.sınıfta kalma var mı gibi soruların cevapları merak edilmektedir.

İlkokul ve Ortaokulda Sınıfta Kalma Var mı?

İlkokul ve Ortaokulda Sınıfta Kalma-Geçme

İlkokul ve ortaokul öğrencileri ve öğrenci velileri tarafından en çok merak edilen konulardan bir tanesi sınıfta kalma ve geçme durumlarının neye göre belirlendiğidir. 2019-2020 eğitim öğretim yılının ilk döneminde olduğumuz şu zaman diliminde ilkokulda kalma var mı, 5.sınıfta kalma var mı gibi soruların cevapları merak edilmektedir.

Sizler için Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği çevresinde bu konuyu araştırdık.

Başarı durumunun değerlendirilmesi ile sınıfta kalma ve sınıf geçme hususları ilgili yönetmeliğin 4. ve 5. maddelerinde ele alınmıştır. Ölçe ve değerlendirmenin nasıl yapıldığı, puan çizelgesinin nasıl hazırlandığı, yıl sonu başarı notları, sınıf yükseltme durumları ilgili yönetmelikte açıkça belirtilmiştir. Aynı zamanda 8.sınıfta devamsızlıktan kalma var mı sorunun cevabı da yine yönetmelikte mevcuttur. İşte detaylar.

Öğrencinin Başarı Durumu Nasıl Değerlendirilir?

Ders yılı bilindiği gibi 2 dönemden oluşmaktadır. İşlenen müfredata göre yapılan yazılı- ölçme ve değerlendirme sınavları ile öğrencilerin başarı durumları değerlendirilmektedir.

İlkokul 1.2.3. sınıflarda: Derste yapılan etkinliklere öğrencinin katılımı ölçme ve değerlendirmede ciddi rol oynamaktadır. Bu davranışlar karne üzerinde, “çok iyi, iyi, geliştirilmeli” ibareleri ile ifade edilmektedir.

İlkokul 4.sınıflarda: Yapılan sınavlar ile derste yapılan etkinliklere öğrencinin katılımı göz önünde bulundurularak başarı puanı belirlenmektedir.

Ortaokul ve İmamhatip ortaokullarında: Sınavlar, derlerde yapılan etkinlikler ile varsa verilen proje ödevleri başarının belirlenmesinde önemli rol oynamaktadır.

Başarı değerlendirilmesi yapılırken esas alınan yüzlük sistemi üzerinden 0 ile 44,99 arasında olan öğrenciler başarısız olurken 45-100 arasında not alan öğrenciler başarılı olarak kabul edilmektedir. Ortaokul ve imamhatip okullarında sınavlar dönemde 2 kez yapılmaktadır. Şayet öğrenci mazeret göstermeden sınavlara girmez ya da teslim etmesi gereken proje ödevlerini yine mazeret bildirmeden teslim etmezse bu durum öğrenci velisine bildirilir. Veli 5 iş günü içerisinde şayet bilgisi varsa bu durumu okul yönetimine bildirmelidir. Şayet öğrencinin sunacağı bir mazeret yoksa e-okul sistemi üzerinde başlık yapılan yıl sonu hesaplamasına dahil olsa da, e-okul sistemi üzerinde G ibaresi yer alır. Bu ibare öğrencinin sınavlara girmediğini belirtmektedir.

Ayrıca öğrencilerin sağlık durumları elvermediğinden dolayı giremeyecekleri dersler varsa, bunları sağlık raporu ile okul yönetimine kanıtlamaları gerekmektedir. Sınavların yapıldığı ve proje ödevlerinin teslim edildiği tarihten maksimum 10 gün sonra puanların e-okul sistemine işlenmesi zorunludur. Bu sistem üzerinden öğrencinin başarı durumu hakkında detaylı bilgi alınabilmektedir.

Sınıf Geçmede Belirleyici Olan Etkenler

6.sınıfta kalma var mı, 7.sınıfta kalma var mı, 8.sınıfta kalma var mı gibi sorular öğrenciler arasında sıkça konuşulan konulardandır. Sınıf geçmeden belirleyici olan etkenler ilgili yönetmelikte öğretmen puan çizelgesi, bir dersin dönem, yıl sonu ve ağırlıklı puanı, ortaokul ve imam hatip ortaokullarında yıl sonu başarı puanı, davranışlar etkili olmaktadır.

Öğretmenlerin sınav sonuçlarını e-okul sistemi üzerinde öğretmen puan çizelgelerine işlemesi gerekmektedir. Bu çizelgeler daha sonra kontrol edilmekte ve okul müdürleri tarafından onaylanmaktadır. 4. sınıflarda dönem puanı, sınavlar ile öğrencilerin derse katılımlarının aritmetik ortalamasının alınması ile belirlenmektedir. Ortaokul ve imamtahip ortaokullarında ise derse katılım ile proje ödevlerinin aritmetik ortalaması alınarak daha sonra, ortaya çıkan puan birinci ve ikinci sınavlar ile toplanarak 3’e bölünür ve öğrencilerin başarı puanları bulunur.

Sınav puanlarının yanı sıra yıl sonu başarı notunun belirlenmesinde davranışlar da önemlidir. Rehber öğretmenler tarafından “çok iyi, iyi, geliştirilmeli” şeklinde puanlar verilerek bu puanlar e-okul sistemine girilmektedir. Sistemde yer alan puan durumlarına göre karneler işlenmektedir.

Ayrıca 1.2.3. sınıfta eğitim gören öğrencilerin bilgi ve becerilerinin yüksek olması durumunda öğretmen görüşü ve beli onayı ile bir üst sınıfa atlatılmaları mümkündür.

İlkokul ve Ortaokulda Sınıfta Kalma Var Mı?

İlkokulda yalnızca bir kez sınıf tekrarı yaptırılabilmektedir. Öğrencinin bir ders döneminde okula devam etmemesi durumunda sınava katılmak zorunlu bir hal alır. Ortaokul ve imamhatip ortaokullarında ise yıl içinde özürsüz bir şekilde 20 günlük devamsızlık ve yıl sonunda herhangi bir dersin puanının 45’ten az olması durumunda öğrencilerin sınıfta kalmasının olup olmayacağına kurul tarafından karar verilmektedir.

Kurul tarafından öğrencinin sınıf geçirilmesi yönünde bir karar verilirse bu karar karneye işlenir. Ancak özel eğitim ve kaynaştırma-bütünleştirme eğitim alan öğrencilerin devamsızlık durumundan dolayı sınıfta kalmaları mümkün değildir.

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2020, 19:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
hk
hk - 1 yıl Önce

ilkokulda sınıfta kalma olmamalı bence

free free ci mami
free free ci mami - 1 yıl Önce

aga herkese kolay gelsin

Gb
Gb - 1 yıl Önce

Bencede ilkokulda kalma olmamalı

yg
yg - 1 yıl Önce

bencede olmamalı

SIRADAKİ HABER