Liselere sınıfta kalma geri mi geliyor?

Yeni düzenleme göre 2020-2021 eğitim öğretim yılından itibaren liselerde sınıfta kalma uygulamaya konulacak.

Liselere sınıfta kalma geri mi geliyor?

Liselere Sınıfta kalma geri mi geliyor?

2013 yılında Türkiye’de uygulamaya geçilen 4+4+4 eğitim sisteminde değişiklikler yapılmaya başlandı. Yeni yılla öğrencileri pek sevindirmeyecek ama başarı oranını yükseltecek bir tasarı oluşturuluyor. Mevcut 4+4+4 sisteminde tüm dersler için toplamda 50 ortalamayı tutturmak yeterli olmaktaydı.  MEB’in yeni düzenlemesine göre artık sınıf geçmek ve başarılı sayılmak için her dersten ayrı ayrı 50 ortalamanın sağlanması koşulu getirilecek. Sınıf geçmek için kredisi yüksek derslere önem veren ve diğer derslere aynı oranda özen göstermeyen öğrencinin işi zorlaşacak anlamına gelen bu düzenleme ile çalışan ve çalışmayan arasındaki fark daha bariz şekilde belli olacak.

Sistemin detaylarında neler var?

Sistem lise kademesindeki öğrencileri kapsıyor. İlk kademe de aynı şartlar gözetilmiyor.  Bir taraftan da sistemdeki düzenleme eski sistemi hatırlatıyor. Beden eğitimi dersinden de sınıf tekrarı yapabilecek olmak her derse verilen önemin arttırılmasını sağlayacak ve eğitimin her ders üzerinde aynı başarıya ulaşmasına da yardımcı olacak.

Mevcut sistemde sınıf tekrarı yapmak neredeyse ütopik bir kavram olmuş durumda iken var olan sınıf tekrarları da devamsızlık nedeniyle yapılıyordu. Çünkü tüm dersler için 50 ortalamayı tutturmak zor değil ve öğrencinin ekstra bir çaba sarf etmesini de gerektirmiyor.  Yeni yapılan düzenleme ile öğrencinin her dersten 50 ortalamayı tutturması gerekiyor, en fazla üç zayıfla bir üst sınıfa geçebiliyor ancak o derslerden sorumlu olmaya devam edebiliyor.

İki kez üst üste zayıf derslerden dönem sonunda bütünleme ( ikmal) sınavlarına girerek başarı olamadığında sınıf tekrarı yapması kaçınılmaz oluyor.

Yeni düzenleme 2020-2021 eğitim öğretim yılında uygulamaya konulacak.

Sınıfta kalmayı geri getirmenin asıl amacı nedir?

Burada amaç öğrenciyi zorlamak değil elbette.  Öğrencinin her derse aynı özeni göstermesi ve eksiksiz bilgi ile liseden mezun olması isteniyor. Bununla birlikte elbette öğretmenlere gösterilen önem ve saygı branştan branşa değişiklik göstermekteydi. Yeni düzenleme sayesinde bu durumun önüne geçmek ve öğretmenin de hak ettiği saygıyı görmesini sağlamak amaçlanıyor. Öğretmen açısından da her branş öğretmeninin aynı oranda etkinliğini arttırma amacı güdüyor yeni sistem. Hem öğrencinin hem öğretmenin hem velinin yararına olacak sistemin bazı yanlış uygulamaların önüne geçebileceği düşünülüyor.

Bir öğretmen yorumu…

Öğrencinin yapmış olduğu öğrencilik eylemine duyduğu saygıyı ve özeni arttırmak beraberinde öğretmene olan saygıyı arttırmak ve eğitimden en üst seviyede verim almak için oldukça önemli bir adım olduğunu düşünüyorum. Eğitim kalitesinin yükselmesi kaçınılmaz olarak gerçekleşecektir bu yeni sistemle. Tüm öğretmen ve öğrencilere hayırlı olacağı kanaatindeyim.

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2019, 02:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER