Öne Çıkanlar 9.sınıf matematik sayfa 136 8 nisan eba tv 5.sınıf meb tablet canlı ders 2020 2021 2.sınıf matematik kitabı asgari ücret belli oldu

Bu haber kez okundu.

Öğretmenlerden EBA Canlı Ders ve Yüz Yüze Ek Ders Ücretine Tepki Var!

MEB'in 23 Eylül 2020 de illere gönderdiği,21 Eylül sonrasında yüz yüze ve eba canlı derslerle ilgili ek ders ödenmesi konusundaki yazıya öğretmenlerden öyle tepkiler geldi ki..

İşte o tepkilerden biri;"Rehber öğretmenler öğrencisiz okullarda odalarında oturup tam ek ders alacak; ama canını dişine takan sınıf öğretmenleri ek ders alamayacak öyle mi? Allah belasını versin böyle düzenin. Yöneticisine haram olsun haklarımız." 

MEB Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü,2020-2021 Öğretim yılı 21 Eylül 2020 tarihinden itbaren uygulanmaya başlanan yüz yüze ve ucaktan eğitim (EBA-Zoom canlı dersler) ile ilgili ek ders ücretleri ile ilgili,illere 13365395 sayılı ve 23/09/2020 tarihli Ek Ders Ücreti konulu yazı gönderdi.

21 Eylül'den öncesi gibi yani, önce maaş karşılığı doldurulacak, sonra ek ders ücreti ödenecek. Müfredat kapsamında yapılan canlı dersler hafta sonu olsa dahi öncelikle maaş karşılığına sayılacak.(3.Madde)

21 Eylül'den itibaren; Her 10 saate 1 saat ek ders,canlı ders cumartesi-pazarda dahil, 15 saat maaş karşılığı yapıldıktan sonrası ek ders ücreti ödenecek.

Canlı derslerde birleştirilen sınıflar ile yapılan dersler,tek ders olarak değerlendirilecek!

Öğretmenlerden yüz yüze eğitim ve eba yada zoom ile yapılan canlı dersler ile ilgili ek ders ücreti yazısına o kadar tepki var ki...

Öğretmenlerin 21 Eylül'den sonraki canlı ders  ek ders ücreti konusundaki resmi yazıyla değerlendirmeleri ve görüşleri:
*Maaş karşılığını dolduran ile hiç ders yapmayan da aynı hesaba gelecek.
*Geçmiş olsun ek derslere çökme politikası sonuca varmıştır, yetkili veya muhalif göstermelik sendikaların da takkesi düştü keli göründü.
*Bu yazıya göre hafta içi 8 haftasonu 4 değil 7 saat yapsa bile ücret alamayacak.Kimse dyk istemeyecek.
*Öyle bir durum ortaya çıkıyor ki; sınıf öğretmeni için hiç canlı ders yapmayan da ücret alamayacak, hafta içi 18 saat canlı ders yapan da alamayacak.
*Öğretmenin hakkını görmezden gelen bakanlık, sendika, Milli Eğitim kim varsa hepsini Allah'a havale ediyorum.Ayrıca birlik olup twitter'da gündem olmalıyız.Zamanı  gelince elbet biz de susarız hükümet yetkilileri.
*Yazının 8.maddesinde gruba ayrılan sınıflar ayrı birim olarak degerlendırilecek diyor.Buna gore 1.sınıflar 10 saat ilk gruptan ilk gruba yapılacak 20 saat eba canlı ders,İkinci gruba 10 saat yüz yüze 20 saat eba canlı ders yapacak, bu durumda kaç saat ek ders alacak benim bildiğim 40 saatten fazlası alınmıyor.
*Ya bu kadar sahipsiz mi kaldı öğretmen camiası? Yok mu hakkımızı arayacak sendika,sivil toplum kuruluşları? Yetkili sendika nerde? Yazık ki ne yazık..
*Ziya Selçuk öğretmenlerinize o kadar sahip çıkıyosunuz ki kimse ek ders alamayacak. Sahip çıkılmasak demek maaş da alamayacaktık! Yazık çok yazık.
**Öğretmen harbiden yük görülüyormuş ben bunu anladım.
*Bakanlık bu üzücü haber için  ne diyecek çok merak ediyorum. İstemiyoruz vermesinler ek ders onların olsun. Gerçekten öğretmen maaşları bu ülkeye YÜK müş onu anladık.
*Öğrencilerden 1 ay sonra bir Allah ın kulu ebaya canlı derse girmeyecek...
*Şimdi soru şu zoomdan verilen derslerin geçerliliği yok mu?
*Ek ders yoksa biz de yokuz diyeceğiz ama işte vicdan öğrenciye kıyamıyorsun, bunu da çok iyi biliyolar yetkililer.
Sabah akşam köyde interneti olmayan öğrenciye whatsapp üzerinden ders anlatan etkinlik gönderen velileri arayan öğretmenin suçu ne? 700-800 lirayı çok gördüler.
*Dünkü zoom, id, link mevzusu bugün ek ders hesaplama mevzusuna döndü:) (Cevap:En iyisi;Sabit link,SABİT Ekders)
*Bu iş düzelmezse ki düzelmez, 12 yıllık üyesi olduğum ve temsilcisi olduğum sendikadan pazartesi istifa ediyorum ve herkesi istifaya davet ediyorum
*Yapılacak birinci şey gıkı çıkmayan sendikalardan istifa etmek.Mevzu ekders değil, mevzumuz mesleki itibar, ek dersleri  onların olsun. Öğretmenlerin üzerinden kimsenin prim yapmaya hakkı yok.
*Zoom yasal ve geçerli değil. EBA harici ek ders verilmez. Cevap:Yazıda uzaktan eğitim yoluyla yapılacak eğitim programları denmiş.Yani zoom da geçerli.Kaldı ki yazıda ebadan bile hiç bahsedilmemiş..Buna Cevap:Zoom üzerinden yapılan dersler nasıl izlenecek acaba?  Ben zoom ile şu kadar süre  ders yaptım demek yeterli ise sorun yok tabi. 
*Uzaktan eğitim yolları demiş.Bence güvercinle bile haberleşsek olur. Böyle MEB e böyle ders yeter.
*1.sınıf öğretmenleri sınıfı 2 guruba bölünce haftada 20 saat yüz yüze eğitim yapmış olacak. Canlı derslerde gurup olmadığı için haftada 10 saat yapacak.Ayrıca Son resmi olmayan yazıda tüm çevrimiçi dersler ebadan  yapılacaktır diyor. Bence eba dışında olursa ek ders ödenmeyecek.
*1 GB İnternet 14 TL,  1 saat ek ders ücretinin 17 TL olması ne acı...Hadi evde sınırsız var.Velilerden haftada 8 gb gidecek. (Saat basi 3 lira kârdayiz:)
*Rutin müfredat kapsamında cumartesi ve pazar günleri yapılan dersler de öncelikle aylık karşılığında değerlendirilecek diyor yazıda.
*Hocam köy okuluyum. Yüz yüze yapayım diyorum ''Sorumluluk alamayız. Açamazsınız.'' diyorlar. Köydekiler internet bağlatmak istiyor alt yapı yok. Bugün yalandan uzaktan eğitime erişemeyenlerin adını aldılar yine. Her icraatleri yalandan. Bıktık valla. Elimizde olmayan sebeplerden dolayı ek dersimize dokunmamaları lazımdı. Herkes ödeme planını ona göre yapmıştı.
*Ek ders yalan oldu. Bakanlık bakacak bunlar ek ders almak için 30 saati dolduruyorlar. Hemen öğrencilere 30 saat ekran başında durması çok diyecek 8-10 saatlik ders programı hazırlayıp ek ders vermemek için öğrenciyi düşündüğünden değil ek dersi vermeyecek.
*Bakanımız yük kelimesini tam da anlamında kullanmış hemen gereğini yaptılar.
*Madem öğretmenin 3-4 saat ekdersi düşünülüyor hiç almayalım olsun bitsin.gerisini de veliler düşünsün.Bu yanlıştan acilen dönülmeli!
*Kıskançlıktan hasetlikten filan değil emin olun .Ders yapmayan ( öğrencisiz okulda) rehber öğretmene full ekders ........
*Rehber öğretmenler öğrencisiz okullarda odalarında oturup tam ek ders alacak; ama canını dişine takan sınıf öğretmenleri ek ders alamayacak öyle mi? Allah belasını versin böyle düzenin. Yöneticisine haram olsun haklarımız.
*Öğrencilerin olmadığı, öğretmenlerin olmadığı bir ortamda rehber öğretmeni arkadaşların ne işi var ? Ben en son gördüğümde odasına şekil veriyordu..Komik olan, normal şartlarda okul açıkken bile bizden haftalık 3 saat alırken, şimdi de hiç iş yapmazken ( ne yakından ne uzaktan ) yine haftalık 18 saat alacaklar. Vallahi şaka gibi...
*Bakan rehberlik kökenli olduğu için bu dönemde sadece rehberlik öğretmenleri özlük haklarında ilerleme sağlandı. Gözümüz yok ama bu kadar haksızlık olmaz ders birleştirme yap, tek ek ders say, diğer tarafta full ekders ver. Ziya öğretmen Ömer Dinçer ile beraber en kötü bakana oynuyor Nimet Çubukçu, Nabi Avcı hatta ismet Yılmaz bile bundan daha fazla özlük kaybına neden olmadı.
*Birleştirilmiş sınıfta 4. sınıfım 2 tane, 3. sınıfım 3 tane, 2. sınıfım 2 tane, 1. sınıfım 4 tane hocam. Bunlardan elbet bazıları giremeyecek ve tek öğrenciyle canlı ders yapacağım. Mecbur verilecek ek ders.
*Hocam DYK kursunu da unutma.İYEP komik bir kurs ücretine talim et dur.Ama biz sınıf öğretmenlerine müstehak tüm bu haksızlıklara sesini çıkaran var mı ?Yok.Herkes halinden memnun.Sendikalar onlar da evlere şenlik.Bu haksızlıklar bitmez,bitmeyecek.
*Kısaca bu sene ek ders yok bekçiden bile az maaşınıza talim edin denmiş. Bakanlığın üzerindeki "Yük" biraz kalkmış bakanımız yapamadığı yatırımları şimdi yapar sanırım. Şükürcüler için yazıyorum Salgın boyunca kullanılmayan köprülerin ücretleri tıkır tıkır ödendi, işe gitmeden 3-5 maaş alan liyakatsizlerin maaşı tıkır tıkır ödendi, aylık yüzbinler kazanan yorumculara tıkır tıkır maaşları ödendi.
*Okul öncesi öğretmenleri ne olacak. Canlı dersimiz yok. 18 saati tamamlayamıyoruz. Ama haftada 2 gün okula gidiyoruz. Köye günlük gidiş geliş 110 km yol yapıyorum yol param ne olacak o zaman?

Not:(Bu değerlendirmeler egitimhane.com forum bölümünden alınmıştır.)

"Ek Ders Ücreti" konulu 23.09.2020 tarihli MEB'in resmi yazısı:

Bilindiği üzere 2020-2021 eğitim öğretim yılı 31 Ağustos 2020 tarihi itibarıyla başlamıştır. Bu kapsamda 31 Ağustos-18 Eylül 2020 tarihleri arasında uzaktan eğitim yoluyla "Eğitim Programı" uygulanmış, 21 Eylül 2020 tarihinden itibaren de müfredat kapsamında uzaktan ve/veya yüz yüze eğitim faaliyeti yapılması öngörülmüştür. Bu süreçte yapılacak ek ders ücreti ödemelerine ilişkin aşağıda belirtilen açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür.

Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararda; Bakanlığımıza bağlı her derece ve türdeki eğitim kurumlarında görevli yönetici ve öğretmenlerin aylık ve ek ders ücreti karşılığında okutacakları veya okutmuş sayılacakları haftalık ders saatlerinin sayısı, ders görevi alacakların nitelikleri ve benzeri diğer hususlar belirlenmiştir.

Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında görevli öğretmenler, görev yaptıkları okulların özelliği ve alanları itibarıyla; "okul öncesi ve sınıf öğretmenleri", "genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri" ve "atölye ve laboratuvar öğretmenleri" olmak üzere üç grupta toplanmıştır.

Sözü edilen Kararın 5'inci ve 6'ncı maddelerine göre; okul öncesi ve sınıf öğretmenleri 18 saat aylık karşılığı, 12 saate kadar ek ders ücreti karşılığı; genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri 15 saat aylık karşılığı, 15 saate kadar ek ders ücreti karşılığı; atölye ve laboratuvar öğretmenleri ise 20 saat aylık karşılığı, 24 saate kadar da ek ders ücreti karşılığı ders okutmak durumundadır.

Aynı Kararın 8'inci maddesinde ise; bu Kararla belirlenen azamî ek ders görevi ve ek ders görevinden sayılan ders saatleri dışında olmak üzere, maddede belirtilen eğitim faaliyetlerinde görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere haftada 10 saate kadar daha ders görevi verilebileceği hüküm altına alınmıştır.

Aynı maddenin ikinci fıkrasında da; "Bu madde kapsamında belirtilen eğitim faaliyetlerinde cumartesi ve pazar günleri ile yarıyıl ve yaz tatillerinde fiilen yerine getirilen ders görevleri, ek ders ücreti karşılığında verilir." hükmü yer almaktadır.

Yine aynı Kararın 11'inci maddesinde; "Bu Kararın 10 uncu maddesinde sayılanlar hariç, müdür yetkili öğretmenler dâhil, her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli öğretmenlere, haftada 3 saati geçmemek üzere Bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda aylık ve ücret karşılığı fiilen okuttukları her 10 saat ders için 1 saat daha hazırlık ve planlama görevi karşılığında ayrıca ek ders ücreti ödenir." hükmü bulunmaktadır.

Bakanlığımızın 27.02.2007 tarihli ve 2007/19 sayılı Genelgesinin 4'üncü maddesinde ise; "… Kararın 8'inci maddesi kapsamında yerine getirilen ders görevleri öncelikle aylık karşılığı, aylık karşılığı ders görevlerini dolduranlar bakımından ise ek ders ücreti karşılığı değerlendirilecektir. Ancak, bu kapsamda cumartesi ve pazar günleri ile yarıyıl ve yaz tatillerinde yerine getirilen ders görevleri, aylık karşılığı ders görevinin doldurulup doldurulmadığına bakılmaksızın ek ders ücreti karşılığında verilecektir." açıklamasına yer verilmiştir.

Öte yandan anılan Kararın 25'inci maddesinde;
"(1) Bu Karar kapsamında ek ders ücreti ödenebilmesi için, ek ders görevinin fiilen yapılmış olması, ek ders görevinden sayılan veya ek ders görevinin yapılmış sayılacağı hâller bakımından ise bu Kararda belirlenen koşulların oluşması şarttır. Ek ders ödemelerinden harcama yetkilisi, ödeme emri belgesini düzenleyen gerçekleştirme görevlisi ve bu Kararda belirtilen esas ve usuller çerçevesinde ek ders görevinin gerçekleştiğine ilişkin belgeyi düzenleyen ve onaylayan diğer gerçekleştirme görevlileri müteselsilen sorumludur.;
(2) Yapılan inceleme sonunda fiilen yapılmadan ve gerekli koşullar oluşmadan ödendiği anlaşılan ek ders ücretleri ilgililerden yasal faizi ile birlikte geri alınır..." hükmüne yer verilmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmet 1 ay önce

Canlı derse katılan öğretmenler, bilgisayar başında sistem kapanana kadar bekliyor. Öğrenciler katılmıyor doğu da internetleri de olmayabilir derse de katılmak istemiyorsa buna öğretmenlerin yapacak bir şeyi yok.Bir de akşam saat 7 ye ders koyuyorlar peki akşam saat 7 de mesai mi var ek ders olarak mı yansıyacak