2.Dönem Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi çerçeve programları

2020-2021 yılı 2.Dönem Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi çerçeve programları yayınlandı.

2.Dönem Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi çerçeve programları

Milli Eğitim Bakanlığı Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Programlar ve Öğretim Materyalleri Daire Başkanlığı mesleki eğitimde 2020-2021 yılı 2. dönem çerçeve programlarını yayımladı.

Milli Eğitim Bakanlığı, 1 Mart'tan itibaren Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri, Çok Programlı Anadolu Liseleri, Güzel Sanatlar Liseleri ve Spor Liseleri derslerine ait uygulama kazanımlarının yüz yüze eğitimlerine tüm sınıf seviyelerinde başlanmasına karar vermişti.Bu nedenle MEB tüm bölümler için tüm dersler için programları yayımladı.

Bu doğrultuda bakanlık tüm alanlar için çerçeve öğretim programını güncelledi. İlgili programlarda önsözden sonra uygulamalara ilişkin açıklamalar yer almaktadır. 

Çerçeve programı Yayınlanan Meslek ve Teknik Anadolu Mesleki Eğitim Bölümleri

ADALET

AİLE VE TÜKETİCİ HİZMETLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİYOMEDİKAL CİHAZ TEKNOLOJİLERİ

BÜRO YÖNETİMİ

BÜRO YÖNETİMİ VE YÖNETİCİ ASİSTANLIĞI

ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ

DENİZCİLİK

EĞLENCE HİZMETLERİ

EL SANATLARI TEKNOLOJİSİ

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNOLOJİLERİ

GAZETECİLİK

GELENEKSEL TÜRK SANATLARI

GEMİ YAPIMI

GIDA TEKNOLOJİSİ

GRAFİK VE FOTOĞRAF

GÜZELLİK VE SAÇ BAKIM HİZMETLERİ

HALKLA İLİŞKİLER VE ORGANİZASYON HİZMETLERİ

HARİTA-TAPU-KADASTRO

HASTA VE YAŞLI HİZMETLERİ

HAYVAN YETİŞTİRİCİLİĞİ VE SAĞLIĞI

İNŞAAT TEKNOLOJİSİ

İTFAİYECİLİK VE YANGIN GÜVENLİĞİ

KİMYA TEKNOLOJİSİ

KONAKLAMA VE SEYAHAT HİZMETLERİ

KUYUMCULUK TEKNOLOJİSİ

LABORATUVAR HİZMETLERİ

MADEN TEKNOLOJİSİ

MAKİNE VE TASARIM TEKNOLOJİSİ

MATBAA TEKNOLOJİSİ

METAL TEKNOLOJİSİ

METALÜRJİ TEKNOLOJİSİ

MOBİLYA VE İÇ MEKAN TASARIMI

MODA TASARIM TEKNOLOJİLERİ

MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ

MUHASEBE VE FİNANSMAN

MÜZİK ALETLERİ YAPIMI

PAZARLAMA VE PERAKENDE

PLASTİK TEKNOLOJİSİ

RADYO TELEVİZYON

RAYLI SİSTEMLER TEKNOLOJİSİ

SAĞLIK HİZMETLERİ

SANAT VE TASARIM

SERAMİK VE CAM TEKNOLOJİSİ

SİVİL HAVACILIK

TARIM

TASARIM TEKNOLOJİLERİ

TEKSTİL TEKNOLOJİSİ

TESİSAT TEKNOLOJİSİ VE İKLİMLENDİRME

UÇAK BAKIM

ULAŞTIRMA HİZMETLERİ

YENİLENEBİLİR ENERJİ TEKNOLOJİLERİ

YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİ

Milli Eğitim Bakanlığı Anadolu Meslek ve Anadolu Teknik Lisesi ÇERÇEVE PROGRAMLARINA şu adresten indirebilirsiniz:

meslek.eba.gov.tr/cerceve2020-2021.htm

Programların önsözü

Dünya genelinde yaşanan COVİD-19 salgınının olası etkilerini azaltmak ve yayılımını en aza indirgemek amacıyla pek çok ülkede eğitim-öğretim faaliyetlerinin yüz yüze yürütülmesine geçici bir süre ara verilmiştir. Bu durum her geçen gün sağlık koşullarına göre değişmekle beraber, eğitim-öğretim sürecinde büyük çoğunlukta öğrencinin okuldaki öğrenme ortamlarından yoksun kalmasına yol açmıştır. Fakat bu süre içerisinde ülkemiz dâhil olmak üzere pek çok ülkede eğitim-öğretim kalitesinden ödün vermemek amacıyla, birtakım önlemler alınmış, planlamalar yapılmıştır. Salgının eğitim-öğretim faaliyetleri üzerindeki olası etkilerine bir cevap niteliği olarak, ülkemizde Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden uzaktan eğitim çalışmaları yürütülmüştür.

Mesleki ve teknik eğitimde öğrencilerimizin kazandığı beceriler, Endüstride 4. dalga (Endüstri 4.0) şeklinde ifade edilen, farklılaşan yeni endüstriyel yapının ihtiyaçlarına cevap verme noktasında anahtar bir nitelik taşımakla beraber ülke ekonomisinin gelişiminde de büyük bir payı temsil etmektedirler. Bu alandaki beceriler, genel akademik becerilerden farklı olarak uygulama ve teorinin etkileşimli yapısından oluşmaktadır. Dolayısıyla, öğrencilerin sadece teorik biçimde sunulmuş bir bilgi donanımıyla, günümüz iş piyasasının talep ettiği meslek profillerine uygun bir biçimde istihdamının karşılanmasının gerçekçi olmayacağı açıktır.

Mesleki yeterlilikleri veya nitelikleri kazandıran herhangi bir eğitim programının mesleki ilerlemeyi mümkün kılması için hem teorik hem de uygulama alanlarından damıtılmış farklı kazanım biçimlerinin bir karışımı gerekir. Bu doğrultuda derslere ait uygulamalar verilmiş, teorik bilginin uygulama ekseninde yer alması ile eğitim-öğretim süreçlerinde öğrenci ihtiyaçları doğrultusunda öğretmenlere bırakılmıştır.

Bu program kapsamında covid-19 salgını nedeni ile sürdürülen bilişsel alan kazanımlarına dayalı uzaktan eğitim sürecinde etkili bir şekilde sürdürülemeyen uygulamalar, bilişsel alanda kritik kazanımlar ile birlikte II. Dönemde yer alan kritik kazanımları içermektedir.

Bu program meslek derslerini kapsamaktadır.

Programlardan birkaç ekran görüntüsüGÜZEL SANATLAR, SPOR VE MESLEK LİSELERİNDE DE YÜZ YÜZE EĞİTİME GEÇİLİYOR

1 Mart 2021 tarihinden itibaren mesleki ve teknik Anadolu liseleri, çok programlı Anadolu liseleri, güzel sanatlar liseleri ve spor liseleri derslerine ait uygulama kazanımlarının yüz yüze eğitimlerine tüm sınıf seviyelerinde başlanacak.


Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 1 Mart'tan itibaren 12. sınıflarda seyreltilmiş sınıf uygulamasıyla yüz yüze eğitime geçileceğini, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında birinci dönem itibarıyla işletmelerde beceri eğitimine devam edenler ile ikinci dönem devam etmek isteyenlerin ise 15 Şubat'tan itibaren söz konusu eğitime devam etmelerinin sağlanacağını belirtti. 
 
Bakan Selçuk, çerçeve öğretim programlarında yer alan derslerin uygulama kazanımlarının yüz yüze, teorik olan kazanımların ise uzaktan eğitim yoluyla yapılacağını ifade etti.
 
Mesleki ve teknik Anadolu liseleri ile çok programlı Anadolu liseleri alan/dal derslerinin yüz yüze eğitimlerinde "meslek.eba.gov.tr" internet adresinde yayınlanan "2020-2021 Eğitim ve Öğretim Yılı İkinci Dönem Çerçeve Öğretim Programı" kullanılacak. 
 
Haftada 24 ders saatini geçmeyecek
Çerçeve öğretim programlarında yer alan derslerin uygulama kazanımları yüz yüze, teorik olan kazanımları ise uzaktan eğitim yoluyla yapılacak şekilde zümre öğretmenler kurulunca planlanacak. 
 
Mesleki ve teknik Anadolu lisesi, çok programlı Anadolu lisesi, güzel sanatlar lisesi ve spor liselerinin 12'nci sınıflarında yüz yüze eğitim, öğrencilerin merkezi sınavlara ilişkin beklentileri de dikkate alınarak haftada 24 ders saatini geçmeyecek şekilde planlanarak yapılacak. 
 
Güzel sanatlar lisesi ve spor liselerinde yüz yüze ve uzaktan eğitim yoluyla verilecek dersler ve saatleri de "meslek.eba.gov.tr" internet adresinde yer alıyor.
 
Yüz yüze eğitim isteğe bağlı olacak
Yüz yüze eğitimle yürütülecek eğitim ve öğretim faaliyetlerine katılım isteğe bağlı olup devam zorunluluğu aranmayacak. Ancak eğitim kurumunun öğrencilerin okula devamını takip edebilmesi ve bu kapsamda gerekli önlem ve tedbirleri alabilmesi amacıyla yüz yüze eğitim faaliyetlerine katılmayacak olan öğrenciler için velileri tarafından, Kovid-19 salgını kapsamında herhangi bir nedenle öğrencisini yüz yüze eğitim için eğitim kurumuna göndermek istemediğine ilişkin talebini bir dilekçe ile eğitim kurumu müdürlüğüne iletmesi gerekecek. Mesleki eğitim merkezlerinde okulda yapılan alan/dal derslerinin öğretimine uzaktan eğitim yoluyla devam edilecek. 
 
Uygulamalar, Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında maske, fiziki mesafe ve hijyen kuralları olmak üzere alınan önlem ve tedbirlere titizlikle uyularak yürütülecek.

ZEKİHABER.COM

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2021, 21:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER