MEB, 2022 uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınavına girecek öğretmenler için eğitim programı seminer videolarıyla birlikte çalışma kitaplarının PDF halini de yayınladı.

ÖBA'da yayınlanan 12 konudan oluşan toplam 591 sayfa olan "Başöğretmenlik Yetiştirme Programı Çalışma Kitabı (PDF)" yi öğretmenlerimize kolaylık olması için konu konu ayırdık.Böylece konu konu yazdırıp çalışmanın daha kolay olacağını düşünüyoruz.

İstediğiniz uzman öğretmenlik konusunu, ilgili konuya tıklayarak çalışma kitabının pdf halini tek tıkla indirebilirsiniz.

Başöğretmenlik Sınavı Eğitim Semineri Konu Çalışma Kitapları (ÖBA) - pdf

1. Öğrenme ve Öğretme Süreçleri
2. Ölçme ve Değerlendirme 
3. Özel Eğitim ve Rehberlik
4. Eğitim Araştırmaları ve Ar-Ge Çalışmaları
5. Eğitimde Kapsayıcılık 
6. Çevre Eğitimi ve iklim Değişikliği
7. Sosyal Etkileşim ve iletişim
8. Dijital Yetkinliği
9. Güvenli Okul ve Okul Güvenliği
10. Okul Geliştirme ve Liderlik
11Sosyal Duygusal Öğrenme Becerilerin Geliştirilmesi
12. Bilişsel Düşünme Becerileri

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik VİDEOLARI ÖBA'dan Eksiksiz İzlenmek Zorunda!

DİKKAT: 

*Öğretmenlerin uzman öğretmen yada başöğretmen sınavına girebilmeleri için ÖBA'ya MEBBİS yada e-DEVLET bilgileri ile giriş yaparak tüm videoları eğitim süre boyunca izlemeleri gerekiyor. Yani youtube vb sitelerden konu videolarının izlenmesi yeterli değil.

*Uzman öğretmen sınavına girecek öğretmenler ÖBA panelindeki videolarının tamamını 5 Eylül'e, Başöğretmenlik sınavına girecek öğretmenler ise 9 Eylül'e kadar izleyip bitirmeleri gerekir.Videoların izlenmesi için bu tarihten sonra kesinlikle ek zaman verilmeyecek.

*Sadece yazılı içeriğin okunmasıyla “eğitimi tamamlama şartı” yerine gelmemektedir.

* Adaylar sınavda, “yazılı doküman içeriğinden” sorumlu olacaktır. Yani 100 sorunun tamamı da yukarıda yayınlananan pdf dokümanına göre hazırlanacak.

* Aşağıda resimde de görüldüğü gibi, izlenen her videonun solunda bulunan ikon video başlatıldığında turuncu, tamamlandığında ise yeşil renkli olmaktadır. Tüm videolar izlendiğinde (ikon yeşil olduğunda) eğitim tamamlanmış olacaktır. Eğitimin tamamlanmış sayılması için videoların %100 izlenme zorunluluğu vardır. Eğitimin tamamlanmış olup olmadığı ÖBA platformunda eğitimin “Eğitim Detayları” kısmından mutlaka kontrol edilmelidir.

ZEKİHABER.COM