Öğrenciler başta olmak üzere, bir çok eğitimci, öğretmen, YKS sınavında üniversite yerleştirme puanların sıralamasını alt-üst eden, diploma notuna göre belirlenen ortaöğretim başarı puanının (OBP) ya tamamen kaldırılması yada düzenleme yapılması gerektiğini yüksek bir sesle dile getiriyor. Öte yandan devlet yada özel okul farketmeden ortak yazılı sınavlarla OBP belirlenmeli diyenler de var.

Özellikle, özel okullarda verilen bol ve şişme notların, OBP nedeniyle üniversiteye yerleşmede ciddi adaletsizliğe neden olduğu dile getiriliyor. Bunu, sosyal medyadaki tepkilere, yada öğretmenlerin, eğitimcilerin görüşlerine bakarak net görebilirsiniz. Bunlardan bazılarını aşağıda aynen paylaştık.

OBP Nedir? Diploma notu YKS'de neden çok önemli?

OBP; ortaöğretim başarı puanının kısaltılmış hali. Ortaöğretim puanı yani OBP, her yıl mülyonlarca öğrencinin girdiği AYT ve TYT sınavlarının puanlarına eklenmektedir. OBP, Öğrencilerin üniversiteyi kazanmalarında oldukça etkili. Çünkü öğrencinin YKS de asıl sınav puanına OBP eklenerek yerleştirme puanı belirleniyor. Öğrencilerin üniversiteyi kazanmasını asıl belirleyen puan, yerleştirme puanıdır.Bu nedenle, Ortaöğretim başarı puanı (OBP), üniversite sınavlarını doğrudan etkilemektedir. Öylesine etkili ki, sosyal medyada yayınlanan sınav sonuç ekranından bir kaç örneği aşağıda paylaştık.

Bildiğiniz gibi OBP hesaplanırken diploma (mezuniyet) notu kullanılıyor. Bu nedenle OBP etkisi YKS'de devam ettiği sürece liselerde yapılan yazılı sınavlar, öğretmenlerin verdiği performans(sözlü) notları önemli olmaya devam edecek....

YKS sınav sonuçlarına göre OBP'nin üniversite sınavında, puan türlerinin hepsinde de sıralamalara ne kadar çok etkilediğini biraz daha örneklerle izah edelim:

Örnek-1 :  TYT puan sıralaması 15.531 olan bir öğrenci diploma notu 90,8 olmasına rağmen yerleştirme puanı sıralamayı 1.541 geriye atıyor!

Örnek-2 :  SAY puan sıralaması 87.966 ve bir öğrenci diploma notu 98 olması rağmen yerleştirme puanı sıralamayı 5.558 geriye atıyor! (Bu çok ilginç bir örnek-ekran görüntüsü aşağıda)

Örnek-3 :  EA puan sıralaması 25.976 ve diploma notu 84,4 olan bir öğrencinin yerleştirme puanı sıralamayı 5.780 geriye atıyor!

OBP bu haliyle zulümdür! Özel okul-devlet okulu farkı!

OBP

-"Hocam benim 2 eşit ağırlıkçı öğrencimden biri ham puanda 82bin, diğeri 86bin sıralama yaptı, 82bin olan devlet lisesinden mezun ve ekli puanda sıralaması 101bine geriledi.86 bin olan ise özel okul mezunu ve 79bine yükseldi okul puanı ile.Okula verilen para 27bin fark yarattı yani"

-"85,5 OBP katkısı ile 5.400 olan sıralamamız 6.100 oldu ne yazık ki. Kaldı ki, okulumuz hep sınavların zorluğu ve notlarının cimriliği ile övünen bir okuldu.Hani fırsat eşitliği,okul bol keseden not dağıtmadığı için hatta 12 de bile zorladığı için sıralama geriledi."

-"Adam 1k yapmış sınavda, diploma notu 92 olmasına rağmen 700 KİŞİ geriye atmış sistem. Şu OBP denen zırdeli sıçmasını acilen ortadan kaldırmamız gerekiyor. Alt sınıfı ezmek için uydurulmuş bu sistemi yıkmak boynumuzun borcudur."

-"Hocam bu konuyu lütfen gündemde tutalım, obp ciddi şekilde belirleyici oldu bu konuda düzenleme yapmak şart. 100 OBP si olan öğrenci var. Bu kişi 4 yıl boyunca sıfır hata yapmış akla mantığa aykırı."

-"Özel okullarda şişme notlar yüzünden böyle oldu hiçbir karşılığı özel okullar eğitimi yok ediyor ve eşitsizliğe neden oluyor."

-"Evet arkadaşım OBP için oğlunu özel Okula gönderiyor. "ben O yüzlerin parası her sene peşin peşin ödüyorum" diye dalga geçiyor. Zaten devlet okuluna gitse sınıfta kalır."

-"Özel okullarda çarpım tablosunu bilmeyen çocukların sözlüleri bile en düşük 90 veriliyor. Sıkıyorsa verme öğretmenin sözleşmesini bile yenilemezler. Bence obp kaldırılmalı."

Salim ÜNSAL:
"-OBP
'nin artık nasıl bir keyfilik ve adaletsizlik yarattığını yazalım dedik. Meğer okullarda ölçme değerlendirme zirvedeymiş. Devam. Takdirlere teşekkürlere devam ke...
-Sınavda 313. olan çocuk diploma notu 93 olduğu halde kendini 227 kişinin daha arkasında buluyor ve 540. oluyor. OBP bu haliyle zulümdür!
-Okul notları ve OBP bu sistemin en arızalı aparatlarından biri haline gelmiştir. Bu sınavın sonuçlarına bakınca net şahit oluyorsunuz. Devlet okullarında hakkıyla not alan çocuğun cezalandırıldığı bir sisteme dönüştü OBP. Standardını kaybetmiş okul notlarının eşitlik ve adaleti sağlamadığı gayet aşikar artık!"

-"Oğlum nitelikli devlet okulunda okudu. Ve OBP yüzünden yaklasık 2000 kişi geri düştü. Kolejler not ortalaması sayesinde bilmeden çocuklarımızın önüne geçiyor malesef. Neresinden tutsak elimizde kalıyor."

-"Bu konuda CİMER yazdım, bu durum gündem yapılıp herkes tarafından yazılırsa dikkate alınır diye düşünüyorum."

OBP’nin YKS (TYT-AYT)'ye etkisi ya kaldırılmalı yada düzenlenmeli!

-"OBP yüksek olsun diye açıköğretime geçişler veya apartman ucuz özel liseye geçişler o kadar çoğaldı ki, 1-2 sene daha böyle giderse liselerde öğrenci bulamayacağız. OBP komple kalkarsa bu sefer okulu tınlamazlar.. Genel ortak sınavlarla OBP oluşması lazım. Tek çözüm bu gibi."

-"Ben isterim ki yazılı sınavlar meb tarafından hazırlansın tüm yurtta aynı anda aynı sorularla uygulansın. Okuma işlemide meb tarafından yapılsın. Sınav kuralları aynı lgs gibi olsun . Lgs sinavida kalksın. Öğretmenler ders içi notları girsinler."

-"Kesinlikle haklısınız hocam, Obp net olarak adaletsizlik. İlla ki Obp sınav puanına eklenecek ise o zaman tüm okul sınavları yks gibi ulusal sınav olarak yapılmalı. Adalet ancak o zaman sağlanır."

-"Özel okullardaki sınavları devlet okulundaki öğretmenler hazırlasın ve sorsun. Gerçeği herkes görsün."

-"OBP nin ya etkisi azaltılmalı yada eski sistemde olduğu gibi ağırlıklı ortaöğretim başarı puanı sistemine dönülmeli."

YKS tercih yapınca obp düşer mi?

YKS puanlarıyla bir yükseköğretim programına yerleştirilen veya özel yetenek sınavı sonucu kayıt olan adayların ortaöğretim başarı puanlarına ilişkin katsayıları yarıya düşürülür.

Öğrenci, YKS puanına göre tercih yaptığı halde, tercih edilen bölümlerden herhangi birine yerleşemezse okul puanınız düşmez. Ancak bu öğrenci, tercihlerinden herhangi birine yerleşirse, okula kayıt yaptırmasa dahi puanı düşer.

OBP Nasıl hesaplanacaktır?

ÖYSM 2023 YKS kılavuzunda "OBP nasıl hesaplanır?" sorusuna verilen cevap:

"Ortaöğretim bitirme notları en küçüğü 250, en büyüğü 500 olmak üzere ortaöğretim başarı puanına dönüştürülecektir. Ortaöğretimde alınan 100 üzerinden diploma notu, 5 ile çarpılarak Ortaöğretim Başarı Puanına (OBP) dönüştürülecektir. Böylece, 50 olan en düşük diploma notu için OBP 250 olacak, en yüksek 100 olan diploma notu için de OBP 500 olacaktır. Diploma notu bildirilmeyen adayların diploma notu ile 50’nin altında olan diploma notları, 50 olarak değerlendirmeye alınacaktır. Ortaöğretim Başarı Puanının (OBP) hesaplanmasında Türkiye geneli dikkate alınacak, okul bazında işlem yapılmayacaktır."

Son sınıftaki adayların 2023-YKS yerleştirme işlemlerinde kullanılacak Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) hesaplanmasında kullanılacak olan diploma notu bilgisi, Merkezimiz tarafından MEB e-okul sisteminden (Haziran Ayı içerisinde) ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine aktarılacaktır. Bu sisteme KKTC okulları dâhil değildir. Adaylar, ÖSYM tarafından duyurulacak tarihlerde, okul ve diploma notu bilgilerini aday işlemleri sisteminden kontrol edebilecekler ve değişiklik taleplerini ÖSYM üzerinden değil okulları aracılığıyla e-okul üzerinden yapacaklardır. Süre tamamlandıktan sonra gelen düzeltme istekleri kabul edilmeyecektir. Bu bilgilerin ÖSYM’ye eksik veya yanlış bildirilmesinden ÖSYM değil, zamanında notlarını kontrol etmeyen veya diploma notunun düzeltilmesi için okulunu uyarmayan adaylar sorumlu olacaktır. Değişiklik işlemleri sadece ÖSYM tarafından belirlenen süreler içinde yapılabileceğinden adayların, ÖSYM’nin internet sayfasında yapılacak duyuruları dikkatle takip etmeleri ve varsa düzeltme taleplerini zamanında kendi okullarına iletmeleri gerekmektedir.

KKTC okulları için 2023-YKS’ye başvuran adayların diploma notları Haziran ayı içerisinde ÖSYM’nin internet sayfasında belirtilecek olan tarihler arasında, adayların öğrenim gördüğü okul müdürlüklerinden elektronik ortamda internet aracılığıyla toplanacaktır. Okul müdürlükleri tarafından ÖSYM’ye elektronik ortamda bildirilen diploma notları listelenerek adayların kolaylıkla görebilecekleri bir yere asılacaktır. Adaylar bu bilgilerini mutlaka kontrol etmelidir. Adayların bu bilgilerini ayrıca https://ais.osym.gov.tr internet adresinden de kontrol etmeleri gerekmektedir. Adayların düzeltme istekleri incelenerek gerekli düzeltmeler, süresi içinde sadece ilgili okul tarafından yapılacaktır. Süre tamamlandıktan sonra gelen düzeltme istekleri hiçbir şekilde kabul edilmeyecektir. Bu bilgilerin ÖSYM’ye eksik veya yanlış bildirilmesinden ÖSYM sorumlu olmayacaktır."

ZEKİHABER.COM