Öğrenciler uzaktan eğitimle hangi alanlarda "Uluslararası Bilişim Teknolojileri" sertifikası alabilecek.

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğrencilerin açılacak aşağdaıki uluslararası sertifikalı programlarına, Bakanlık tarafından paylaşılacak linkler üzerinden online olarak başvuracağını söyledi.

Yapay zekadan, dijital güvenliğe bilişim alanlarında uzaktan öğretim başlıyor.Henüz başvurular başlamadı.Uzaktan eğtim sürecinde lise öğrencilerini geleceğe hazırlayacak programlara ilginin yoğun olacağını tahmin ediyoruz.
 
Öğrencilerin alabileceği uluslararası sertifikalı programlar şöyle:

1- Python Eğitimi: Milli Eğitim Bakanlığı ile Cisco iş birliğinde gerçekleştirilen öğretmen eğitimleri sonucunda eğitici sertifikası alan öğretmenler tarafından verilecek eğitim ile öğrencilerin yapay zeka, gömülü sistemler, robotik, big data gibi birçok dalda uygulama geliştirme becerilerinin artırılması hedefleniyor.
 
2- Google Dijital Atölye: Google iş birliğiyle yürütülen programla lise öğrencilerinin Google Dijital Atölye'de yer alan uluslararası sertifikalı dijital pazarlama/girişimcilik eğitimi başta olmak üzere dijital güvenlik, kodlama ve makine öğrenimine yönelik eğitim programları ile dijital becerilerinin artırılması amaçlanıyor.
 
3- Herkes Kod Yazabilir Swift Playgrounds: Apple iş birliğiyle yürütülen programla 8 yaş üstü çocukların bilgi ve becerilerinin artırılması planlanıyor. Bu eğitim ile çocukların kod yazma, algoritma üretebilme ve farklı problemleri çözebilme becerilerinin geliştirilmesi planlanıyor. 
 
4- Herkes Yenilikçi İşler Yapabilir: Apple iş birliğiyle yürütülen programla öğrencilerin çizim, müzik, video ve fotoğraf aracılığıyla kendilerini ifade etme becerilerinin artırılması amaçlanıyor.
 
Öğreten ve öğrencinin hızına göre ayarlanan aktivitelerin yer aldığı proje kılavuzlarını içeren "Herkes Yenilikçi İşler Yapabilir" eğitim programında matematik, okuryazarlık ve edebiyat, tarih ve sosyal bilimler, bilim ve kodlamadan oluşan beş öğretim programı alanındaki projelerin nasıl uygulanabileceğine dair etkinliklere yer verildi.