DYS ile Öğretmenler için resmi yazı imzalama devri bitecek!

DYS öğretmenlerin de kullanımına sunularak öğretmenlerin resmi yazı imzalama devri sona erecek

DYS ile Öğretmenler için resmi yazı imzalama devri bitecek!

ÖĞRETMENLER İÇİN DYS UYGULAMASI İLE EVRAK İMZALAMA BİTECEK!

Cumhurbaşkanlığımızın "Tasarruf Tedbirleri" konulu 2021/14 sayılı genelgesi kapsamında; kurum harcamalarında tasarruf sağlamak, şeffaflığı sağlamak, bürokratik işlemlerin azaltılmak, kaynakların etkili, ekonomik ve verimli kullanılmasını sağlamak için öğretmenlerimize elektronik ortamda belge tebliğ etme çalışmaları başlatılmıştır.
Niğde İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı 8 kurumda 15.10.2021 tarihinden itibaren pilot uygulamaya geçilmiştir.

ÖĞRETMENLER İÇİN DYS NE ANLAMA GELİYOR?

DYS'nin öğretmenlere yaygınlaştırılması çalışmaları pilot olarak başladı. Kurum idarecileri tarafından kullanılan DYS’nin öğretmenler tarafından kullanılacak olması öncelikle kağıt istafını önlemiş olacak. DYS üzerinden öğretmenlere resmi yazıları e-posta olarak gönderme seçeneği olmasına rağmen birçok okulda resmi yazıların çıktıları alınarak öğretmenlere imzalatılıyor. Artık bunların hiçbirine gerek kalmayacak. Öğretmenleri ilgilendiren yazılar DYS üzerinden direkt ilgili öğretmenlere gönderilecek. Öğretmen telefonundan ya da bilgisayarından MEBBİS bilgileri ile DYS sistemine girerek gelen yazıları ve yazıların eklerini görecek, okuyacak. DYS Web için MEB internet hattı gerekmeyecek. Her yerden giriş yapılabilecek. Bu hem zaman, hem evrak yükünden tasarruf sağlamış olacak. MEB uzun zamandır bu konuda çalışıyordu. Niğde’de pilot olarak başlayan bu uygulamanın en kısa sürede tüm okullarda uygulanmasının çok önemli olacak.

Niğde dışında görev yapan öğretmenler sisteme giriş yapmaya çalıştıklarında şöyle bir ileti ile karşılaşıyor:

ÖĞRETMENLER İÇİN DYS (DOSYA YÖNETİM SİSTEMİ) KILAVUZU

DYS'nin öğretmenlere yaygınlaştırılması 

Millî Eğitim Bakanlığının 2012/39 sayılı genelgesi ile resmi yazışmaların elektronik ortamda yapılması için bakanlığımızda Doküman Yönetim Sistemi (DYS) projesi faaliyete geçirilmiştir. 2012 yılında Merkez Teşkilatı, 2013 yılında 81 İl Milli Eğitim Müdürlükleri, 2014 yılında tüm İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri, 2017 yılında 52 bin okul, 2015-2021 yılları arasında toplam 63 yurtdışı temsilciliğimiz (müşavirlik ve ataşelik) ve yurtdışında bulunan 54 okulumuz DYS kapsamına alınmıştır. DYS 'nin bileşenleri olan OTOBAN, KEP, UETS ve EVRAKSORGU projeleri ile e-Devlet dönüşümünün gerçekleşmesine katkıları devam etmiştir. Dönüşümün devamı olarak belge ile ilintili diğer iş süreçlerini elektronik ortama almak ve Cumhurbaşkanlığımızın "Tasarruf Tedbirleri" konulu 2021/14 sayılı genelgesi kapsamında; kurum harcamalarında tasarruf sağlamak, şeffaflığı sağlamak, bürokratik işlemlerin azaltılmak, kaynakların etkili, ekonomik ve verimli kullanılmasını sağlamak için öğretmenlerimize elektronik ortamda belge tebliğ etme çalışmaları başlatılmıştır. Niğde İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı 8 kurumda 15.10.2021 tarihinden itibaren pilot uygulamaya başlanılmıştır.

Yeni uygulama ile birlikte okul yöneticileri öğretmenlerimize duyuracakları resmi evrakları DYS üzerinden öğretmenlere gönderebileceklerdir. Öğretmenlerimizin de bu yazıları görmeleri ve "Okudum" bilgisini işaretlemelerini DYS WEB (https://dysweb.meb.gov.tr) üzerinden yapabileceklerdir. 

Niğde dışında görev yapan öğretmenler sisteme giriş yapmaya çalıştıklarında şöyle bir ileti ile karşılaşıyor:

ÖĞRETMENLER KURUMUNA VERDİĞİ DİLEKÇELERİ GÖREBİLECEK

Öğretmenlerimiz DYS WEB ‘e internet tarayıcılardan (bilgisayarlardan) ve mobil cihazlardan erişim sağlayabileceklerdir. Sistem üzerinden yapabilecekleri uygulamalar aşağıda liste halinde sunulmuştur .

- Farklı kurumlarda ki görevlerinizi görebilir ve görevler arası geçiş yapabilirsiniz.
- Görevli olduğunuz kurumlarda size tebliğ edilmiş belgeleri ve ekleri görüntüleyebilir ya da indirebilirsiniz.
- Size tebliğ edilmiş evrakları görüntüleyip “Okudum” butonu ile yöneticinize bilgilendiğinizi bildirebilirsiniz.
- Size tebliğ edilmiş aktif belgelerin listelendiği “İş listesi” ekranında arama yapabilirsiniz.Bulduğunuz belgeye tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.
- Size tebliğ edilmiş belgelerin aynı zamanda hangi öğretmenlere de tebliğ edildiğini görebilirsiniz.
- Göreviniz bulunduğu okuldaki rolünüze geçiş yaptıktan sonra “Sorgular” menüsünden “Kişi Evrak Sorgusu” ekranını kullanarak geçmiş zamanda işlem yaptığınız(Okudum butonuna bastığınız) belgeler arasından arama yapabilirsiniz. 

- Kurumunuza vermiş olduğunuz dilekçeleri Sorgular menüsünden “Dilekçelerim” sayfasına tıklayarak görebilirsiniz. Kurumunuz tarafından size cevap olarak yazılmış resmi belgeleri
görebilirsiniz.
- Ayarlar sayfasını kullanarak DYSWEB arayüz ekranları ile ilgili ayarlamalarınızı yapabilirsiniz.

DYSWEB ‘e giriş.

Kurum yöneticilerin DYS’yi kullanarak öğretmelere resmi evrak tebliğ etmesi işlemi

Öğretmenlerin DYSWEB ‘I kullanması ile ilgili ekran görüntüleri.
İş Listesi Ekranı

- Evrak Görüntüleme Ekranı

- Evrakın Eklerini Görme Ekranı

- Öğretmenin “Okudum” butonuna tıklaması.

ÖĞRETMENLER İÇİN DYS UYGULAMA KILAVUZU PDF FORMATI için TIKLAYIN 

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2021, 23:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER