ÖBA'da Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Semineriyle İlgili Önemli Hususlar

Sınava girecek öğretmenlerin, ÖBA'da Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik eğitim seminerlerini sorunsuz bitirerek sınava katılma hakkını elde edebilmeleri için dikkatli okumaları gereken hususları burada tekrar hatırlatıyoruz

ÖBA'da Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Semineriyle İlgili Önemli Hususlar

19 Kasım'da yapılacak 2022 Uzman öğretmenlik ve Başöğretmenlik sınavına hazırlık eğitim seminer videoları ve pdf dokümanı ayrı ayrı kitapçık halinde 18 Temmuz'un ilk saatlerinden itibaren öğretmenlerin ÖBA'daki panelinde aktif hale geldi.

Öğretmenlerin 2022 Kariyer basamakları eğitimini başarıyla bitirmek için dikkat etmeleri gereken hususları  ÖBA'da yer aldığı şekliye tekrar hatırlatma gereği duyduk.Çünkü öğretmenler için ÖBA'daki eğitimlerde sorun yaşamamaları için oldukça önemli maddeler var. Bu nedenle sınava girecek her öğretmenimizin bu hususları bilip uygulamaları gerekir.

MEB hem uzman öğretmenlik hem de başöğretmenlik sınavına girecek öğretmenler için seminer sayfasında "Eğitim Hakkında" bölümünde eğitimle ilgili çok önemli noktalarla ilgili açıklamalar yapmış. Mutlaka eğitime katılacak uzman öğretmen ve başöğretmen adayları her bir maddeye dikkat etmeleri gerekir.

UZMAN ÖĞRETMENLİK EĞİTİM PROGRAMI İLE BAŞÖĞRETMENLİK EĞİTİM PROGRAMINA İLİŞKİN AÇIKLAMALAR

İlgili mevzuatı gereği uzman öğretmen unvanı için öğretmenlerin 180 saatlik, başöğretmen unvanı için ise uzman öğretmenlerin 240 saatlik eğitimi tamamlamaları gerekmektedir. Söz konusu eğitimlerin sağlıklı yürütülebilmesi ve adayların herhangi bir sıkıntı yaşamamaları açısından aşağıda belirtilen açıklamalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

1) Adayların eğitimlere, MEBBİS veya e-Devlet şifreleri ile bireysel giriş yapmaları gerekmektedir. (ÖBA dışında videoları izlemek yeterli değil.Videolar önce ÖBA'da izlenmeli)
2) Adayların eğitimlerin tamamını eksiksiz olarak izlemeleri gerekmektedir. İzlenen her videonun solunda bulunan ikon video başlatıldığında turuncu, tamamlandığında ise yeşil renkli olmaktadır.

Tüm videolar izlendiğinde (ikon yeşil olduğunda) eğitim tamamlanmış olacaktır. Eğitimin tamamlanmış sayılması için videoların %100 izlenme zorunluluğu vardır. Eğitimin tamamlanmış olup olmadığı ÖBA platformunda eğitimin “Eğitim Detayları” kısmından mutlaka kontrol edilmelidir.

3) Uzman Öğretmenlik Eğitim Programı, 18 Temmuz 2022 tarihinde başlayıp 05 Eylül 2022 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir.
4) Başöğretmenlik Eğitim Programı, 18 Temmuz 2022 tarihinde başlayıp 19 Eylül 2022 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir.
5) Eğitimlerde süre uzatımı kesinlikle olmayacaktır.
6) Video eğitimlerin yanında video eğitimlerde görev alan akademik kadro tarafından hazırlanan yazılı içerikler ayrıca ÖBA’da paylaşılmıştır. (Eğitim başlatıldığı veya eğitime devam et denildiğinde eğitim görseli altında yer alan “Eğitim Hakkında” kısmında bu dokümanlara ait açıklamalar ve linkler yer almaktadır.) Sadece yazılı içeriğin okunmasıyla “eğitimi tamamlama şartı” yerine gelmemektedir.
7) Video içerikleri ile yazılı dokümanlar arasında, birinin yazı dili diğerinin konuşma dili olması nedeniyle bazı farklılıkların olması kaçınılmazdır.
8) Sınav eğitim programı konularından yapılacağından adaylar sınavda, “yazılı doküman içeriğinden” sorumlu olacaktır.
9) İşitme engelli öğretmenlerimiz için eğitimlere işaret dili eklenmiştir.
10) Görme engelli öğretmenlerimiz için yazılı dokümanlara erişebilirlik çalışması yapılmıştır.
11) Şikâyet ve talepleriniz için Millî Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi “444 0 632” (444 0 MEB) ile iletişime geçebilirsiniz.

KAYNAK: ÖBA

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2022, 03:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER