ÖBA Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Eğitim Konuları-Ders Notları

MEB 2022 Yılı (ÖKBS) Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Eğitim seminer konuları ÖBA'da hem video olarak hem de ders notu olarak ÖBA'da yayınlandı.

ÖBA Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Eğitim Konuları-Ders Notları

MEB 2022 Yılı (ÖKBS) Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Eğitimleri İle 18 Temmuz Pazartesi günü ÖBA üzerinden başladı. Böylece ÖBA'da öğretmenlerin merakla beklediği sınavla ilgili ders notları pdf kitapçık ve ders videoları şeklinde yayınlandı.

Uzman öğretmenlik konuları 461 sayfa, başöğretmenlik konuları ise 591 sayfa kitapçık olarak pdf formatında yayınlandı.

Öğretmenler, Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınav konularına yazılı dokümanı PDF olarak ÖBA üzerinden tek kitapçık halinde yada aşağıdan konu konu indirebilir. 

Uzman Öğretmenlik Eğitim Programına göre uzman öğretmen unvanı için 180 saatlik eğitim 18 Temmuz 2022 tarihinden 05 Eylül 2022 tarihine,Başöğretmenlik Eğitim Programına göre başöğretmen unvanı için 240 saatlik eğitim 18 Temmuz 2022 tarihinden 19 Eylül 2022 tarihine kadar uzaktan eğitim yöntemiyle Öğretmen Bilişim Ağı (ÖBA) üzerinden yapılacak.

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Sınav Konuları Yazılı Dokümanları 

Uzaktan eğitim yöntemiyle erişime açılan her bir eğitim konusunun içeriği yazılı doküman olarak ÖBA üzerinden paylaşıldı Yani uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik eğitim içerikleri ile birebir uyumlu yazılı doküman ise ilave bir imkân olarak hizmete sunulmuş oldu. Sınav konularının yazılı dokümanlarına konu konu aşağıdan tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Uzman Öğretmenlik Konu Konu Çalışma Kitapları (ÖBA) - pdf

1. Öğrenme ve Öğretme Süreçleri - 15 
2. Ölçme ve Değerlendirme - 12 
3. Özel Eğitim ve Rehberlik - 15 
4. Eğitim Araştırmaları ve Ar-Ge Çalışmaları - 10
5. Eğitimde Kapsayıcılık - 12 
6. Çevre Eğitimi ve iklim Değişikliği - 10
7. Sosyal Etkileşim ve iletişim - 10
8. Dijital Yetkinlik - 8
9. Güvenli Okul ve Okul Güvenliği - 8 

Başöğretmenlik Konu Konu Çalışma Kitapları (ÖBA) - pdf

1. Öğrenme ve Öğretme Süreçleri - 12
2. Ölçme ve Değerlendirme - 8 
3. Özel Eğitim ve Rehberlik - 12
4. Eğitim Araştırmaları ve Ar-Ge Çalışmaları - 7
5. Eğitimde Kapsayıcılık - 8 
6. Çevre Eğitimi ve iklim Değişikliği - 7
7. Sosyal Etkileşim ve iletişim - 7
8. Dijital Yetkinlik - 6
9. Güvenli Okul ve Okul Güvenliği - 6 
10. Okul Geliştirme ve Liderlik - 15
11Sosyal Duygusal Öğrenme Becerilerin Geliştirilmesi - 6
12. Bilişsel Düşünme Becerileri - 6

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Konuları ÖBA'dan Eksiksiz İzlenmeli

DİKKAT: Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik eğitim programına katılacak öğretmenlerin, ÖBA’ya giriş yapmaları ve her bir eğitim konusunu eksiksiz izlemeleri hâlinde Uzman Öğretmenlik Eğitim Programını/Başöğretmenlik Eğitim Programını tamamlamış olacaktır. Bu bakımdan uzman öğretmen/başöğretmen unvanı için her bir eğitimin ÖBA ÜZERİNDEN tamamının izlenmesi gerekiyor. Eğitim programını tamamlamayanlar uzman öğretmen/başöğretmen unvanı için başvuruda bulunamayacak olup ÖBA eğitimlerini ÖBA ÜZERİNDEN tamamlamayan öğretmen sınava giremez.

ÖBA'ya giriş için TIKLAYIN

Yani ders videolarının internette herhangi bir web sitesinden, youtube üzerinden izlenmesi yeterli değildir.

Eğitim programını tamamlayanlara seminer belgesi verilecek.Seminer belgesi, uzman öğretmen/başöğretmen unvanı için başvuruda bulunmayanlar ile yapılan yazılı sınavda başarılı olamayanlar (100 üzerinden 70 alamayanlar) için düzenlendiği tarihi takip eden 3 yıl süreyle uzman öğretmen/başöğretmen unvanı için yapılacak başvurularda geçerli olacaktır.Bu arada eğitim programında değişiklik olması hâlinde öğretmenler/uzman öğretmenler değişen konularla ilgili sınırlı eğitime tabi tutulacaktır.

ÖBA'ya giriş için TIKLAYIN

"Mesleki Gelişim Çalışmaları" Kriteri

Sınava başvuru yapabilmek için önemli kriterlerden birisi de Mesleki Gelişim Çalışmalarından; Eğitim Öğretim ve Rehberlik Çalışmaları, Yönetime Katılım ve Araştırma ve Geliştirme Çalışmaları alanlarından en az ikisinden birer çalışma yapmış olmaları gerekiyor.Bu konuyla ilgili ayrıntılar:"MEBBİS'e Uzman Öğretmenlik-Başöğretmenlik Mesleki Gelişim Çalışmalarının Yüklenmesi" başlıklı haberimizden öğrenilebilir.

2022 ÖKBS Sınav Sorularını MEB Hazırlayacak

Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı, uzman öğretmen ve başöğretmen unvanı için ayrı ayrı olmak üzere Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü (ÖDSGM) tarafından 19 Kasım 2022 Cumartesi günü 81 ilde yapılacaktır.

Sınavlarda öğretmenlere 100 sorudan oluşan bir test uygulanacaktır. Bu sınavlarda 100 puan üzerinden 70 ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılacaktır. Daha detaylı bilgi şu haberimizde:"2022 Yılı Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Sınav Konuları ve Soru Dağılımı"

2005 de de yapılan Kariyer Basamakları Sınavını ÖSYM yapmıştı. Ve o sınavın konuları bu yıl yapılacak sınavdan çok çok farklıydı.

Hangi Öğretmenler Yazılı Sınava Girmeyecek?

Lisansüstü eğitimini tamamlayan öğretmenler, uzman öğretmenlik sınavına; doktora eğitimini tamamlayan öğretmenler başöğretmenlik sınavına girmeyecek.

ZEKİHABER.COM

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2022, 16:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER