Öğrenci gelmeyen ders için öğretmene ek ders ücreti ödenmelidir

Mahkeme Eğitim-Bir-Sen'in açtığı davada, öğrencilerin derse gelmemesi nedeniyle öğretmenlere ödenmeyen ek ders ücretlerinin ödenmesi gerektiğine hükmetti. Bu karara göre canlı derse hiç öğrenci gelmese bile öğretmene ek ders ücreti ödenmelidir.

Eğitim-Bir-Sen, öğrencilerin derse gelmemesi nedeniyle kendisine ek ders ücreti ödenmeyen üyelerinin adına açtıkları davada, mahkeme, öğretmenden kaynaklanmayan nedenlerden dolayı dersin işlenememesi hâllerinde ek ders görevinin yapılmış sayılacağı hükmünü verdiğini duyurdu.

Eğitim-Bir-Sen'in yaptığı açıklama:

"Eğitim-Bir-Sen olarak, sınıfta ders işlemek için hazır bulunduğu hâlde öğrencilerin derse gelmemesi nedeniyle kendisine ek ders ücreti ödenmeyen üyemiz adına açtığımız davada, mahkeme, öğretmenden kaynaklanmayan nedenlerden dolayı dersin işlenememesi hâllerinde ek ders görevinin yerine getirildiğine hükmetti.

Trabzon İdare Mahkemesi, kararında, “Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı’nda belirtilen, ek ders ücretinin ödenebilmesi için dersin fiilen yapılmış olması şartı, ek ders göreviyle görevli öğretmenden kaynaklı bir mazeret nedeniyle dersin işlenememesi hâli olarak değerlendirilmekte ve görevli öğretmenden kaynaklanmayan nedenlerden dolayı dersin işlenememesi hâllerinde ek ders görevinin yerine getirildiği kabul edilmektedir… her ne kadar fiilen ek ders görevinin yapılmadığı davacının beyanıyla da sabit ise de, bu durumun davacının kusuru nedeniyle değil, tamamen davacının iradesi dışında öğrencilerin okula devamsızlıkları nedeniyle gerçekleştiği, dersin davacıdan kaynaklı bir nedenden dolayı değil de fiili imkânsızlık nedeniyle işlenemediği görülmektedir. Bu husus göz önüne alındığında, ek ders görevini ifa etmek üzere okulda ve sınıfta hazır bulunan davacıya, söz konusu tarihler arasındaki ek ders ücretinin ödenmesi gerekmektedir” gerekçesine yer verdi."

ZEKİHABER.COM

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2022, 15:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER