Öğretmenler arasındaki maaş farkı ciddi oranda arttı. Servet Özdemir ve Necati CEMALOĞLU başta olmak üzere bir çok eğitimci, öğretmenlerin kariyer basamakları nedeniyle artan ciddi maaş farklarının okulda öğretmenler arasında huzursuzluğa neden olacağını söyledi.

Öğretmenler arasındaki maaş farkı

Özkansoft maaş hesabı programına göre,2023 Ocak 9/1 öğretmen ile 1/4 başöğretmen arasındaki maaş farkı yaklaşık 7.500 TL.

Bu konuda eğitimcilerin paylaştığı twitlerden bazıları:

Prof. Dr. Servet Özdemir: "Başöğretmen, uzman öğretmen ve öğretmen zamlı maaşları hesaplarına yattığında, okul barışı daha da bozulacak. Sınav olmayan sınavla alınan uzmanlık kaos yaratacak."

Prof. Dr. Necati CEMALOĞLU: "Maaş bordroları öğretmenler odasına gelince, öğretmen, uzman öğretmen ve başöğretmen arasındaki maaş farkı göründüğünde, ne arkadaşlık kalır ne de dostluk. Eşit işe eşit ücret çalışma barışıdır."

Ömer Arslan: "ÖMK ile eğitim emekçilerinin bağrına bir hançer sokulmuştur. Aynı kıdemde, aynı görev ve sorumluluğu olan 2 öğretmen arasındaki maaş farkı 8 bin liraya kadar çıkmıştır Yani sınava girmeyen öğretmene yüzde 30 ücret zammı verilirken, "uzman" ve "başöğretmen " zammı yüzde 70'tir."

Öğretmenlerin tepkileri:

* Başöğretmen dediniz.Uzman öğretmen dediniz.Benden 1 yıl fazla öğretmenlik yapmış ama maaş farkı 2.5 TL olmuş.. İş yükümlülüğü aynı olduğu halde aramiza böyle bir saçmalık var.
Üstüne yaşanan bu komik zam..Öğretmeni heba ettiniz.

* Ekstra kalan maaşda gelince uzman ve başöğretmen olanların maaşı gayet iyi fakat 10 yıl altın öğretmen cidden evlenmesin aç kalsın modu ve iki kattan fazla maaş farkı oluşur, umarım motivasyonumuz zamanla bitmez bu maaşlar yüzünden.

* Öğretmenler aradindaki maaş farkı 8-9 bin açıldı. Aynı işi hatta fazlasini yapıyoruz.Uzman öğretmenlik yılı düşürülse bari.