2023 temmuz-aralık dönemi için açıklanan emeklilere sadece %25 zam haberinden sonra yazın emekli olmak için dilekçe vererek başvuran öğretmenlerin bir çoğu başvurusunu temmuz sonuna kadar iptal edecek gibi.

Mecburiyeti olmayan hiç bir öğretmen 65 yaşına kadar, kolay kolay emekli olamaz!

Bu durum aslında hem mevcut öğretmenlerin işini zorlaştıracak, hem de atanmayı bekleyen öğretmenler için istihdamın açılmaması demektir.

Öğretmenler kolay kolay emekli olamayacak dememizin nedeni şu: Kariyer basamaklarından önce emekli olan öğretmenin maaşından çok büyük bir kayıp yaşanmıyordu. Bu yaz bir de emekli memurlara seyyanen zam yapılmadı. Dolaysıyla çalışna öğretmenle emekli olacak öğretmen arasında çok ciddi fark oluştu.

Emekli olacak öğretmenlerin maaşı yarı yarıya azalacak

Diyelim ki bir öğretmen emekli olmadan önce uzman öğretmen yada başöğretmen olduysa ek tazminattan dolayı 3000-6000 TL arası ve bir de memurlara temmuz 2023 de yapılan seyyanen emekliliğe yansımayan 8000 TL zam ile en az 10.000- 15.000 TL arası kayıba uğruyor.Bu da emekli olmayı düşünen 30-32 bin tl alacak olan bir başöğretmenin maaşının yarı yarıya azalması demektir.

Bu nedenle  hiçbir öğretmen kolay kolay, çok ciddi bir mazereti yoksa, emekli olmak istemeyecek. 

Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu konuda ciddi bir çalışma yapması gerekiyor. Zamanla okullar yaşı ilerlemiş, her ne kadar tecrübe abideleri olsa da,  zoraki çalışan öğretmenlerle yoluna devam etmek zorunda kalacak. Bu konuda çok uzun uzun yazmaya sanırım gerek kalmadı...

Ders Kitabı Hata ve Görüş Bildirim Formu Ders Kitabı Hata ve Görüş Bildirim Formu

Öğretmenlerin emeklilikle ilgili yorumları-görüşleri (sosyal medyadan derlendi)

-Öğretmenlik yaş ilerledikçe daha da zorlaşan bir meslek, çünkü enerjinizin hitap ettiğiniz yaş grubuna yeterli gelmesi lazım.. ülkede öğretmenlige bakış açısı "derse gir çık, nedir ki yani" olduğu için de talepleri anlayacak sekilde dinlemiyorlar...bu şekilde kimseye faydası yok
-Uzun lafın kısası artık yaş haddi sağlık problemleri hariç kolay kolay kimse emekli olmaz.
-Uzmanlık kariyeri ögretmen için bir balon faydasız.Emekliliğe faydası yok.8 bin seyyanen emekliliğe yansımadıği için emekli olunduğunda maaş  asgari ücrete düşer.Uzmanlık yerine diğer ünvanlı meslekler gibi maaşlar artırılmalı. Mesleğe başlama en düşük maaş öğretmende;22 bin lira
-Uzman ve başöğretmenlik sistemi kaldırılmalı ve bütün öğretmenler aynı maaşı almalıdır. Öğretmenleri gruplandırıp  bir de emeklilikte ayırmanın bir mantığı yok. Zaten öğretmenler bir arada hareket edemesin diye yapılan bir sistem. Kendini düşünenler bana kızabilirler.
-Bilerek yapıyorlar. 2,5 milyon kişiyi emekli ettiler. Uzun zaman kimse emekli olamayacak.
-Okul değiştireyim diyorum. Emekliliği gelmiş hocamız başöğretmen ücreti olduğu için ayrılmıyor.
-Başöğretmen olayı tamamen kalkmalı. Emeklilik iyileştirmesi yapılabilir. Ayrıca öğretmenlikte yaş haddi olmalı. Fosilleşmiş, yıllarca kendini yenilemeyen, yeni öğretim metodlarına ayak uydurmayan hocalar zorunlu olarak emekli edilmeli.
-Ben öğretmenim otuz yıllık,mezarda emekliligi hak ettim .Sonuna kadar sistemde kalacağım,bana bu sistemi hak kılanlara şunu diliyorum,bahçeleriniz bahar görmesin..
-Bundan dolayı her geçen yıl iller arası yer değişim de kolay olmayacaktır.
-31 yıldır çalışan öğretmenimiz emekli oldu. 400 bin tl alıcam dedi. atv motoru alabiliyor.
-Tam da bu yüzden emekliliğimi ertelemek zorunda kalacağım.

Zekihaber.com