TBMM'ye sunusal yasa tasarısı onaylanırsa öğretmenlerin yaz tatili kısalabilir

Bu gün Ak Parti, öğretmenlerin izinlerinin de içinde yer aldığı 28 maddelik bir kanun teklifini TBMM'ye sundu.Bu teklifin sunulması üzerinde öğretmenler,öğrenciler ve veliler "Öğretmenlere yaz tatili yok mu?","öğretmenlerin tatili kısalıyor mu "Öğretmenler yazın okullarda görev mi yapacaklar?","yazın okullar açık mı?" ,"öğrenciler yazın okula gidecekler mi","yazın telafi eğitimi var mı"  vb soruların sayısı hızla artmaya başladı.Koronavirüs tatili nedeniyle okulların yazın telafi eğitimi yapma ihtimali üzerinde bir kaç haftadır konuşuluyordu.

Çünkü bu durum milyonlarca öğrenciyi,bir milyon civarı öğretmeni çok yakında ilgilendirmektedir.

İktidar partisinin sunduğu yasa tararısı 28 maddelik olup öğretmenleri ilgilendiren maddeler şunlar:

1) Rehberlik öğretmenlerine tercih danışmanlığı, alan ve ders seçimi görevleri verilmekte bu görevlerin izin ve tatil dönmelerinde yaptırılabileceği öngörülmektedir. Bu halde rehberlik öğretmenlerinin yaz tatili bir aydan az olmayacaktır. 

2) Koronavirüs nedeniyle, öğretmenlerin yazın telafi dersleri verebilmesi için yasal düzenleme yapılmaktadır. Bu halde öğretmen izinleri yaz tatilinde bir aydan az olamayacaktır. 

3) Okul yöneticileri, yüzyüze eğitim yapılmayan eğitim kurumlarındaki öğretmenler ile bakanlık merkez veya taşra teşkilatında görevlendirilen öğretmenlerin yaz tatilinde iki ay şeklinde değil, hizmet süresine göre 10 yıldan az hizmeti varsa yılda 20 gün, 10 yıldan fazla hizmeti varsa yılda 30 gün yıllık izin kullanabilecektir. Okul müdürleri ve müdür yardımcıları tatil aylarında da sıra ile yıllık izinlerini kullanabilecektir. 

28 Maddelik kanun teklifi 22 sayfa olup sayfa 21-22 de yer alan öğretmen ve yöneticileri ilgilendiren 22.Madde

Madde de görüldüğü gibi salgın hastalık nedeniyle telafi eğitimi için öğretmenlerin yaz tatili izinleri MEB tarafından kısaltılabilecektir.

Konuyla ilgili gelişmeler oldukça haberimiz güncellenecektir.

Yorum:Yasa teklifi iktidar partisinden geldiği için teklifin yasalaşma ihtimali oldukça yüksek.

Bizi takip etmeyi unutmayın!